ЕЛ: Побједе ЦСКА и Реала, пораз Барсе!

Треће коло у групи Е Топ 16 фазе Евролиге, у којој је и Црвена звезда, отворио је Реал победом над Албом у Берлину са 79:61, док је Макабију припала драма у финишу за тријумф против Барселоне од 70:68. Кошаркаши ЦСКА и даље су без пораза у Евролиги, пошто су савладали Ефес са 78:69 (11:18, 23:14, 20:19, 24:18) на гостовању, у оквиру трећег кола Топ 16 фазе.

Кошарка 15.01.2015 | 23:40

Екипа Саше Обрадовића је дуго на свом паркету одолевала Мадриђанима, који су рецептом из београдске Комбанк арене, када су тројкама у трећој четвртини сломили отпор Звезде, дошли и до славља у Берлину.

После резултатске клацкалице на мали број поена у првом полувремену, у ком ни Алба ни Реал нису могли до двоцифрене предности, "краљевски" клуб је по повратку са предаха са пет везаних тројки, од чега су по две убацили Љуљ и Руди Фернандез, а једну Кејси Риверс отишли на 55:44.

У последњој деоници су искусно чували предност и на крају тријумфовали са максималних плус 18, а најзаслужнији за максималан учинак Реала у Топ 16 били су Љуљ са 13, Родригез са 12 (седам асистенција), Риверс са 11 и Фернандез са поеном мање. Бољи од осталих у пораженим редовима били су Алекс Ренфро са 13 и Џамел Меклин са 12.

Макаби је и другу узастопну утакмицу играо пред својим навијачима, а после Звезде у Тел Авиву је гостовала Барселона и попут црвено-белих, вратила се поражена - 70:68.

"Понос Израела" је од краја прве деонице преузео контролу и вођство испустио само једно, и то средином одлучујуће четвртине, али је до победе дошао после драматичне завршнице. Иако је на уласку у последњи минут Макаби имао 68:62, хрватски тандем Томић - Хезоња је смањио на минус два, да би Девин Смит на 14 секунди пре краја направио кораке и омогућио гостима напад за продужетак.

Ипак, уместо трагичара постао је јунак, јер је сјајном блокадом са леђа зауставио полагање Лампеа за продужетак и то секунд пре последњег звука сирене.

Најбољи у дресу Макабија био је Џереми Парго са 20, а пратили су га управо Смит са 15, Софоклис Скорцанитис са 11 уз девет скокова и Брајан Рендл са 10 поена. У каталонској екипи су се сви уписали у стрелце осим Хакансона који није добио прилику, али се истакао само Анте Томић и то дабл-даблом од 21 поена и 10 скокова.

Очајно је ЦСКА ушао у меч, пре свега Хајнс, који је у првој четвртини прокоцкао неколико напада, два пута због корака, и још два пута изгубивши лопту. То је тим Душана Ивковића искористио да оде на +10, највећу предност на овом мечу, која је изгубљена пред одлазак на паузу у полувремену.

На 32:32, Хајнс је обезбедио предност после 20 минута, ЦСКА је затим направио серију од 9:0, да би се на крају ипак ушло у напету завршницу. Ипак, на 64:66, техничка Ертелу је пресудила. Нандо де Коло је погодио три слободна бацања, а надовезао се Теодосић тројком за +8 непуна два минута пре краја, својом првом на мечу из осмог покушаја.

Теодосић је меч окончао са 11 поена (1-9 за три), уз пет скокова, четири асистенције, али и пет изгубљених лопти. Де Коло је убацио 22 поена, Џексон 21, Воронцевич 16, док је у Ефесу Пеперогулу имао 17 поена. Пратио га је Шарић са 14, Бјелица је постигао 12, а Ненад Крстић четири уз два скока за 18 и по минута на паркету.

Евролига, треће коло Топ 16 фазе:
ГРУПА Е:
Четвртак:
Макаби - Барселона 70:68 (15:13, 21:15, 17:19, 17:21)
Алба - Реал 61:79 (15:16, 19:20, 10:19, 17:24)

Табела: Реал 2-0, Макаби 1-1, Жалгирис 1-1, Панатинаикос 1-1, Алба 1-1, Галатасарај 1-1, Барселона 1-1, Црвена звезда 0-2

Петак:
20.45 Панатинаикос - Жалгирис
21.00 Црвена звезда - Галатасарај

ГРУПА Ф:
Четвртак:
Ефес - ЦСКА Москва 69:78 (18:11, 14:23, 19:20, 18:24)

Петак:
19.00 Фенербахче - Олимпијакос
20.30 Лаборал Кућа - Нижњи
20.45 Уникаха - Армани

Табела: ЦСКА 3-0, Олимпијакос 2-0, Ефес 2-1, Фенербахче 1-1, Нижњи 1-1, Уникаха 0-2, Лаборал 0-2, Армани 0-2