EL: Pobjede CSKA i Reala, poraz Barse!

Treće kolo u grupi E Top 16 faze Evrolige, u kojoj je i Crvena zvezda, otvorio je Real pobedom nad Albom u Berlinu sa 79:61, dok je Makabiju pripala drama u finišu za trijumf protiv Barselone od 70:68. Košarkaši CSKA i dalje su bez poraza u Evroligi, pošto su savladali Efes sa 78:69 (11:18, 23:14, 20:19, 24:18) na gostovanju, u okviru trećeg kola Top 16 faze.

Košarka 15.01.2015 | 23:40

Ekipa Saše Obradovića je dugo na svom parketu odolevala Madriđanima, koji su receptom iz beogradske Kombank arene, kada su trojkama u trećoj četvrtini slomili otpor Zvezde, došli i do slavlja u Berlinu.

Posle rezultatske klackalice na mali broj poena u prvom poluvremenu, u kom ni Alba ni Real nisu mogli do dvocifrene prednosti, "kraljevski" klub je po povratku sa predaha sa pet vezanih trojki, od čega su po dve ubacili Ljulj i Rudi Fernandez, a jednu Kejsi Rivers otišli na 55:44.

U poslednjoj deonici su iskusno čuvali prednost i na kraju trijumfovali sa maksimalnih plus 18, a najzaslužniji za maksimalan učinak Reala u Top 16 bili su Ljulj sa 13, Rodrigez sa 12 (sedam asistencija), Rivers sa 11 i Fernandez sa poenom manje. Bolji od ostalih u poraženim redovima bili su Aleks Renfro sa 13 i Džamel Meklin sa 12.

Makabi je i drugu uzastopnu utakmicu igrao pred svojim navijačima, a posle Zvezde u Tel Avivu je gostovala Barselona i poput crveno-belih, vratila se poražena - 70:68.

"Ponos Izraela" je od kraja prve deonice preuzeo kontrolu i vođstvo ispustio samo jedno, i to sredinom odlučujuće četvrtine, ali je do pobede došao posle dramatične završnice. Iako je na ulasku u poslednji minut Makabi imao 68:62, hrvatski tandem Tomić - Hezonja je smanjio na minus dva, da bi Devin Smit na 14 sekundi pre kraja napravio korake i omogućio gostima napad za produžetak.

Ipak, umesto tragičara postao je junak, jer je sjajnom blokadom sa leđa zaustavio polaganje Lampea za produžetak i to sekund pre poslednjeg zvuka sirene.

Najbolji u dresu Makabija bio je Džeremi Pargo sa 20, a pratili su ga upravo Smit sa 15, Sofoklis Skorcanitis sa 11 uz devet skokova i Brajan Rendl sa 10 poena. U katalonskoj ekipi su se svi upisali u strelce osim Hakansona koji nije dobio priliku, ali se istakao samo Ante Tomić i to dabl-dablom od 21 poena i 10 skokova.

Očajno je CSKA ušao u meč, pre svega Hajns, koji je u prvoj četvrtini prokockao nekoliko napada, dva puta zbog koraka, i još dva puta izgubivši loptu. To je tim Dušana Ivkovića iskoristio da ode na +10, najveću prednost na ovom meču, koja je izgubljena pred odlazak na pauzu u poluvremenu.

Na 32:32, Hajns je obezbedio prednost posle 20 minuta, CSKA je zatim napravio seriju od 9:0, da bi se na kraju ipak ušlo u napetu završnicu. Ipak, na 64:66, tehnička Ertelu je presudila. Nando de Kolo je pogodio tri slobodna bacanja, a nadovezao se Teodosić trojkom za +8 nepuna dva minuta pre kraja, svojom prvom na meču iz osmog pokušaja.

Teodosić je meč okončao sa 11 poena (1-9 za tri), uz pet skokova, četiri asistencije, ali i pet izgubljenih lopti. De Kolo je ubacio 22 poena, Džekson 21, Voroncevič 16, dok je u Efesu Peperogulu imao 17 poena. Pratio ga je Šarić sa 14, Bjelica je postigao 12, a Nenad Krstić četiri uz dva skoka za 18 i po minuta na parketu.

Evroliga, treće kolo Top 16 faze:
GRUPA E:
Četvrtak:
Makabi - Barselona 70:68 (15:13, 21:15, 17:19, 17:21)
Alba - Real 61:79 (15:16, 19:20, 10:19, 17:24)

Tabela: Real 2-0, Makabi 1-1, Žalgiris 1-1, Panatinaikos 1-1, Alba 1-1, Galatasaraj 1-1, Barselona 1-1, Crvena zvezda 0-2

Petak:
20.45 Panatinaikos - Žalgiris
21.00 Crvena zvezda - Galatasaraj

GRUPA F:
Četvrtak:
Efes - CSKA Moskva 69:78 (18:11, 14:23, 19:20, 18:24)

Petak:
19.00 Fenerbahče - Olimpijakos
20.30 Laboral Kuća - Nižnji
20.45 Unikaha - Armani

Tabela: CSKA 3-0, Olimpijakos 2-0, Efes 2-1, Fenerbahče 1-1, Nižnji 1-1, Unikaha 0-2, Laboral 0-2, Armani 0-2