АБА: Звезда ниже, Металац ''радио'' за Партизан!

Још један фаворит пао је у Ваљеву! После Будућности, на леђа је оборен и загребачки евролигаш! Амерички плејмејкер пресекао додавање Николе Јокића у одлучујем нападу, па проиграо Јаку Блажича, за недостижних 74:77 у Сремској Митровици! Серија Звезде траје!

Кошарка 12.01.2015 | 15:40

Носио је Никола Калинић Звезду у недељу увече, убацио 19 поена и донео јој вођство 74:64 два и по минута пре краја. Учинило се да ће Сремска Митровића видети миран финиш, али...

Серију од чак десет узастопних поена разиграног Калинића прекинуо је Никола Јокић, тројком за 67:74. Следио је низ лоших напада гостију и брзих поена домаћих, па је Ненад Миљеновић полагањем, 40 секунди пре краја, смањио вођство Београђана на "посед" разлике - 74:75!

Калинић је поново преузео одговорност, проиграо Луку Митровића, који се није снашао под кошем, у "букету" ривала. Мега је кренула у последњи напад, са две секунде разлике између два сата, са изненадном приликом да направи велико изненађење.

Међутим, на правом месту у право време нашао се Маркус Вилијамс.

Амерички плејмејкер пресекао је Јокићево дијагонално додавање, бацио "тачдаун" асистанцију ка Јаки Блажичу (своју десету на утакмици), а Словенац је неометан положио лопту у обруч. Победник је био одлучен, а серија Црвене звезде Телеком продужена на 17 победа.

Ненад Миљеновић потом је стао на линију, искористио прво слободно бацање, друго намерно промашио, али је лопту први дохватио Бобан Марјановић.

МЕГА ЛЕКС - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ТЕЛЕКОМ 75:77(19:14, 14:27, 19:19, 23:17)

Иако није много шутирао и погађао (1/3 за два, 0/1 за три), Вилијамс је са Калинићем у неизвесној завршници донео мир црвено-белима, у коме ће се припремати за наредну евролигашку утакмицу, против Галатасараја у петак (20.45).

Борбени Мега Лекс поново је показао зубе екипи Дејана Радоњића. На челу са новајлијом Дејаном Муслијем (17 п, 11 ск) и Ненадом Миљеновићем (14, 6 ас) добро је ознојио лидера пред 2.300 посетилаца дворане Пинки.

Нису стајали домаћи ни у моментима двоцифрене предности фаворита (54:42, 25. минут, 74:64, 38), али их је на путу ка победи зауставила рука Звездиног плејмејкера. Двоцифрен број поена у победничком тиму постигао је још Јака Блажич (15, 2/9 за три), а међу играчима Меге и Марко Кешељ (11), Немања Крстић (12) и Раде Загорац (12).

У следећем колу, Звезда ће пред својим навијачима играти за 18. победу против Задра (понедељак, 19. јануар). Мега Лекс гостоваће два дана раније Олимпији.

"Бели, бели", орило се ваљевском халом спортова у недељу увече. Металац је пред 1.500 гледалаца остварио још једну велику победу.

МЕТАЛАЦ - ЦЕДЕВИТА 56:55 (20:16, 11:6, 14:20, 11:13)

Борбена екипа Владимира Ђокића срушила је на свом паркету још једног фаворита. Остварила је и четврти узастопни тријумф, "нанизавши" и шампиона Хрватске, после Будућности, Солнока и Крке.

Од почетка па до средине последње четвртине, игру је потпуно контролисао само један - домаћи тим. Онда се тргао Роко Укић и погодио тек десети шут из игре (полагање), па тројку, за вођство Цедевите 53:52, два и по минута пре краја.

Међутим, Ваљевци су још једном показали победнички карактер и тројком Марка Јошила опет повели 55:53. Фран Пилепић потом је изједначио на 55:55 и тим резултатом почео је последњи минут.

После конфузних напада на обе стране, Металац је стекао шансу да 22 секунде пре краја организује последњи напад. Цедевита је преузела судбину у своје руке фаулиравши Марка Љубичића, који је погодио само једно слободно бацање, за коначних 56:55.

Тренер гостију Јасмин Репеша затражио је тајм-аут, а Ђокић својих играчима саветовао да не праве фаул. Бранили су Ваљевци вођство и победу и одбранили је! Томислав Зубчић промашио је шут за победу и велико славље је почело!

Најефикаснији играч утакмице био је крилни кошаркаш Металца Никола Малешевић, са 22 поена (4/6 за три), а пратио га је Никола Јевтовић, са 14 и највише скокова међу домаћима - 8. Највише поена за Цедевиту постигао је Фран Пилепић - 16.

Победом над Цедевитом, Металац је повећао шансу Партизану да заврши лигашки део сезоне на трећем месту. Хрватски првак сада има само победу више од српског, уз бољи скор у међусобним дуелма. Ваљевци ће следеће коло и дуел баш против црно-белих дочекати на седмом месту табеле, са осам победа и девет пораза.

Крка - Игокеа 78:67
Будућност - Левски 20:0 (службени резултат)
Партизан - Олимпија 81:74

У петак

Солнок - МЗТ 73:76

ТАБЕЛА: Црвена звезда Телеком 17-0, Будућност 13-3, Цедевита 11-6, Партизан 10-7, Олимпија 8-9, Цибона 9-7, Металац 8-9, Крка 7-10, Мега Лекс 7-10, Солнок 7-10, МЗТ 6-11, Игокеа 5-12, Задар 7-8, Левски 1-14.

ПАРОВИ 18. КОЛА (17-19. јануар): Олимпија - Мега Лекс, Левски - Солнок, Металац - Партизан, МЗТ - Крка, Цибона - Будућност, Игокеа - Цедевита, Црвена звезда Телеком - Задар.