ABA: Zvezda niže, Metalac ''radio'' za Partizan!

Još jedan favorit pao je u Valjevu! Posle Budućnosti, na leđa je oboren i zagrebački evroligaš! Američki plejmejker presekao dodavanje Nikole Jokića u odlučujem napadu, pa proigrao Jaku Blažiča, za nedostižnih 74:77 u Sremskoj Mitrovici! Serija Zvezde traje!

Košarka 12.01.2015 | 15:40

Nosio je Nikola Kalinić Zvezdu u nedelju uveče, ubacio 19 poena i doneo joj vođstvo 74:64 dva i po minuta pre kraja. Učinilo se da će Sremska Mitrovića videti miran finiš, ali...

Seriju od čak deset uzastopnih poena razigranog Kalinića prekinuo je Nikola Jokić, trojkom za 67:74. Sledio je niz loših napada gostiju i brzih poena domaćih, pa je Nenad Miljenović polaganjem, 40 sekundi pre kraja, smanjio vođstvo Beograđana na "posed" razlike - 74:75!

Kalinić je ponovo preuzeo odgovornost, proigrao Luku Mitrovića, koji se nije snašao pod košem, u "buketu" rivala. Mega je krenula u poslednji napad, sa dve sekunde razlike između dva sata, sa iznenadnom prilikom da napravi veliko iznenađenje.

Međutim, na pravom mestu u pravo vreme našao se Markus Vilijams.

Američki plejmejker presekao je Jokićevo dijagonalno dodavanje, bacio "tačdaun" asistanciju ka Jaki Blažiču (svoju desetu na utakmici), a Slovenac je neometan položio loptu u obruč. Pobednik je bio odlučen, a serija Crvene zvezde Telekom produžena na 17 pobeda.

Nenad Miljenović potom je stao na liniju, iskoristio prvo slobodno bacanje, drugo namerno promašio, ali je loptu prvi dohvatio Boban Marjanović.

MEGA LEKS - CRVENA ZVEZDA TELEKOM 75:77(19:14, 14:27, 19:19, 23:17)

Iako nije mnogo šutirao i pogađao (1/3 za dva, 0/1 za tri), Vilijams je sa Kalinićem u neizvesnoj završnici doneo mir crveno-belima, u kome će se pripremati za narednu evroligašku utakmicu, protiv Galatasaraja u petak (20.45).

Borbeni Mega Leks ponovo je pokazao zube ekipi Dejana Radonjića. Na čelu sa novajlijom Dejanom Muslijem (17 p, 11 sk) i Nenadom Miljenovićem (14, 6 as) dobro je oznojio lidera pred 2.300 posetilaca dvorane Pinki.

Nisu stajali domaći ni u momentima dvocifrene prednosti favorita (54:42, 25. minut, 74:64, 38), ali ih je na putu ka pobedi zaustavila ruka Zvezdinog plejmejkera. Dvocifren broj poena u pobedničkom timu postigao je još Jaka Blažič (15, 2/9 za tri), a među igračima Mege i Marko Kešelj (11), Nemanja Krstić (12) i Rade Zagorac (12).

U sledećem kolu, Zvezda će pred svojim navijačima igrati za 18. pobedu protiv Zadra (ponedeljak, 19. januar). Mega Leks gostovaće dva dana ranije Olimpiji.

"Beli, beli", orilo se valjevskom halom sportova u nedelju uveče. Metalac je pred 1.500 gledalaca ostvario još jednu veliku pobedu.

METALAC - CEDEVITA 56:55 (20:16, 11:6, 14:20, 11:13)

Borbena ekipa Vladimira Đokića srušila je na svom parketu još jednog favorita. Ostvarila je i četvrti uzastopni trijumf, "nanizavši" i šampiona Hrvatske, posle Budućnosti, Solnoka i Krke.

Od početka pa do sredine poslednje četvrtine, igru je potpuno kontrolisao samo jedan - domaći tim. Onda se trgao Roko Ukić i pogodio tek deseti šut iz igre (polaganje), pa trojku, za vođstvo Cedevite 53:52, dva i po minuta pre kraja.

Međutim, Valjevci su još jednom pokazali pobednički karakter i trojkom Marka Jošila opet poveli 55:53. Fran Pilepić potom je izjednačio na 55:55 i tim rezultatom počeo je poslednji minut.

Posle konfuznih napada na obe strane, Metalac je stekao šansu da 22 sekunde pre kraja organizuje poslednji napad. Cedevita je preuzela sudbinu u svoje ruke fauliravši Marka Ljubičića, koji je pogodio samo jedno slobodno bacanje, za konačnih 56:55.

Trener gostiju Jasmin Repeša zatražio je tajm-aut, a Đokić svojih igračima savetovao da ne prave faul. Branili su Valjevci vođstvo i pobedu i odbranili je! Tomislav Zubčić promašio je šut za pobedu i veliko slavlje je počelo!

Najefikasniji igrač utakmice bio je krilni košarkaš Metalca Nikola Malešević, sa 22 poena (4/6 za tri), a pratio ga je Nikola Jevtović, sa 14 i najviše skokova među domaćima - 8. Najviše poena za Cedevitu postigao je Fran Pilepić - 16.

Pobedom nad Cedevitom, Metalac je povećao šansu Partizanu da završi ligaški deo sezone na trećem mestu. Hrvatski prvak sada ima samo pobedu više od srpskog, uz bolji skor u međusobnim duelma. Valjevci će sledeće kolo i duel baš protiv crno-belih dočekati na sedmom mestu tabele, sa osam pobeda i devet poraza.

Krka - Igokea 78:67
Budućnost - Levski 20:0 (službeni rezultat)
Partizan - Olimpija 81:74

U petak

Solnok - MZT 73:76

TABELA: Crvena zvezda Telekom 17-0, Budućnost 13-3, Cedevita 11-6, Partizan 10-7, Olimpija 8-9, Cibona 9-7, Metalac 8-9, Krka 7-10, Mega Leks 7-10, Solnok 7-10, MZT 6-11, Igokea 5-12, Zadar 7-8, Levski 1-14.

PAROVI 18. KOLA (17-19. januar): Olimpija - Mega Leks, Levski - Solnok, Metalac - Partizan, MZT - Krka, Cibona - Budućnost, Igokea - Cedevita, Crvena zvezda Telekom - Zadar.