ЕЛ: Побједе Фенера, Ефеса, Барсе...

Кошаркаши Фенербахчеа дошли су до првог тријумфа у Топ 16 фази Евролиге, пошто су у другом колу Ф групе победили Нижњи у гостима са 60:78 (19:20, 17:18, 15:22, 9:18). У другом мечу, Ефес је савладао Уникаху после преокрета и напете завршнице са 74:70 (15:23, 19:26, 23:8, 17:13). Кошаркаши Албе које са клупе предводи Саша Обрадовић поражени су у другом колу Е групе, у којој је и Црвена звезда, на гостовању од Жалгириса са 75:62 (18:15, 17:13, 18:18, 22:16). У напетом дуелу, Барселона је до прве победе дошла савладавши Панатинаикос са 80:76 (14:20, 23:17, 26:19, 17:20).

Кошарка 10.01.2015 | 10:00

После резултатске клацкалице у првој четвртини, у другој су пулени Жељка Обрадовића имали вођство све до финиша полувремена када је Нижњи од 28:35 ухватио прикључак серијом 8:0 коју је тројком закључио Таренс Кинси, али су гости отишли на предах са плус два захваљујући нашем Немањи Бјелици и Гаудлоку - 36:38.

По повратку из свлачионица Фенербахче је на крилима другог српског репрезентативца Богдана Богдановића и разиграног Гаудлока кренуо да прави недостижну предност и у последњу деоницу ушао је тројком америчког бека у последњим секундама за 51:60.

До двоцифрене предности стигли су на почетку одлучујуће четвртине, имали и 56:70, па су непуна три минута пре краја спаковали тријумф за Истанбул. Најбољи у победничким редовима били су Гаудлок са 23 поена и Богдановић са 17 (4/7 за два, 3/7 тројке) за 23 минута, а Бјелица је био најбољи скакач са 10 ухваћених лопти уз седам поена за 28 минута. Бољи од осталих у дресу Нижњег био је бивши играч Партизана Таренс Кинси са 16 поена, а пратили су га Антонов са 11 и Рочести са 10.

Ефес се дуго коцкао са стрпљењем својих навијача, Уникаха је до полувремена градила предност од 15 поена, да би у трећој четвртини шпански тим убацио само осам. Предност је преузео Ефес, није је испуштао до краја, али је било напето до 71:70, када је Дрејпер постигао трећу тројку за +4. Напад наде за Уникахе организован је катастрофално, Стефансон је промашио цео обруч 13 секунди пре краја, па је тим Душана Ивковића забележио нову победу у Топ 16 фази.

Џенинг је постигао 17 поена, Дрејпер 13, Осман 12, док је Ненад Крстић за 13 минута на терену имао четири поена и три скока. У гостујућој екипи, Стефан Марковић је за 17 минута дошао до пет поена уз три изгубљене лопте, а једини су Кузминскас и Голубовић имали двоцифрен учинак, са по 10 поена.

Берлински тим је на старту Топ 16 фазе направио велико изненађење победом над Барселоном код куће, а све време на гостовању у Каунасу је јурио заостатак и није успео да направи преокрет.

Жалгирис је сјајно отворио меч са 10:2 и још једном доказао да је баш негостољубив домаћин, да може свакога да сруши пред својим навијачима ослањајући се на опробан рецепт - шут за три поена. Домаћи кошаркаши били су прецизни 11 пута из 28 покушаја иза линије 6,75 метара, док је Алба постигла тек три тројке из 14 шутева.

Литванци су већ средином прве деонице имали двоцифрену предност (14:4), као и у другој четвртини (35:24), коју су одржали и у другом полувремену највише захваљујући тројкама у право време, да би се у последњем периоду борба закувала.

Пришла је Алба и на минус два (53:51), али је у јурњави, која је излуђивала Сашу Обрадовића, на 64:60 Реџи Рединг промашио полагање, а Јавтокас и Јанкунас се на уласку у последњи минут побринули за 69:60 и онда је Лекавичијус тројком отклонио све дилеме око победника.

Жалгирис је имао пет двоцифрених играча, предњачили су Андерсон са 16 и Јанкунас са 14 поена и са по шест скокова, а пратили су их Милакнис са 12, Гудаитис са 11 и Лекавичијус са поеном мање. Бољи од осталих у пораженом тиму били су Меклин са 16 и Хемондс са 13, док је Рединг скроз подбацио шутирајући из игре 3/14.

Панатинаикос је на гостовању Барселони диктирао темпо и два пута је у првом полувремену имао +10, што је била максимална предност за домаћи тим у наставку, такође у два момента. Ипак, напето је било у завршници када је Нелсон положио за 77:76, но узвратио је Доелман, уз погођено додатно слободно бацање за Барсиних +4.

Слотер је затим промашио за три, а срљање је скупо коштало Грке, пошто је 22 секунде пре краја Батиста поклонио лопту Барселони, која је само сачувала предност.

Уертас је обележио меч са 22 поена, 12 је постигао Доелман, Хезоња и Абринес по 11, док је Демаркус Нелсон био лидер Панатинаикоса са 16 поена (8/9 за два, 0/2 за три), три скока и украдену лопту. Гист је још имао двоцифрен учинак са 11 поена, Јанковић је убацио седам уз три скока.

Еволига, 2. коло Топ 16 фазе:
Група Е:
Четвртак:
Макаби - Црвена звезда 78:67 (21:18, 16:15, 19:16, 22:18)
Реал - Галатасарај 93:78 (25:24, 30:15, 14:18, 24:21)

Петак:
Жалгирис - Алба 75:62 (18:15, 17:13, 18:18, 22:16).
Барселона - Панатинаикос 80:76 (14:20, 23:17, 26:19, 17:20)

Табела: Реал 2-0, Галатасарај 1-1, Макаби 1-1, Жалгирис 1-1, Алба 1-1, Панатинаикос 1-1, Барселона 1-1, Црвена звезда 0-2.

Група Ф:
Четвртак:
ЦСКА - Лаборал 99:90 (26:20, 27:16, 18:26, 28:28)
Олимпијакос - Армани 81:58

Петак:
Нижњи - Фенербахче 60:78 (19:20, 17:18, 15:22, 9:18)
Ефес - Уникаха 74:70 (15:23, 19:26, 23:8, 17:13)

Табела: ЦСКА 2-0, Олимпијакос 2-0, Ефес 2-0, Фенербахче 1-1, Нижњи 1-1, Уникаха 0-2, Армани 0-2, Лаборал 0-2