EL: Pobjede Fenera, Efesa, Barse...

Košarkaši Fenerbahčea došli su do prvog trijumfa u Top 16 fazi Evrolige, pošto su u drugom kolu F grupe pobedili Nižnji u gostima sa 60:78 (19:20, 17:18, 15:22, 9:18). U drugom meču, Efes je savladao Unikahu posle preokreta i napete završnice sa 74:70 (15:23, 19:26, 23:8, 17:13). Košarkaši Albe koje sa klupe predvodi Saša Obradović poraženi su u drugom kolu E grupe, u kojoj je i Crvena zvezda, na gostovanju od Žalgirisa sa 75:62 (18:15, 17:13, 18:18, 22:16). U napetom duelu, Barselona je do prve pobede došla savladavši Panatinaikos sa 80:76 (14:20, 23:17, 26:19, 17:20).

Košarka 10.01.2015 | 10:00

Posle rezultatske klackalice u prvoj četvrtini, u drugoj su puleni Željka Obradovića imali vođstvo sve do finiša poluvremena kada je Nižnji od 28:35 uhvatio priključak serijom 8:0 koju je trojkom zaključio Tarens Kinsi, ali su gosti otišli na predah sa plus dva zahvaljujući našem Nemanji Bjelici i Gaudloku - 36:38.

Po povratku iz svlačionica Fenerbahče je na krilima drugog srpskog reprezentativca Bogdana Bogdanovića i razigranog Gaudloka krenuo da pravi nedostižnu prednost i u poslednju deonicu ušao je trojkom američkog beka u poslednjim sekundama za 51:60.

Do dvocifrene prednosti stigli su na početku odlučujuće četvrtine, imali i 56:70, pa su nepuna tri minuta pre kraja spakovali trijumf za Istanbul. Najbolji u pobedničkim redovima bili su Gaudlok sa 23 poena i Bogdanović sa 17 (4/7 za dva, 3/7 trojke) za 23 minuta, a Bjelica je bio najbolji skakač sa 10 uhvaćenih lopti uz sedam poena za 28 minuta. Bolji od ostalih u dresu Nižnjeg bio je bivši igrač Partizana Tarens Kinsi sa 16 poena, a pratili su ga Antonov sa 11 i Ročesti sa 10.

Efes se dugo kockao sa strpljenjem svojih navijača, Unikaha je do poluvremena gradila prednost od 15 poena, da bi u trećoj četvrtini španski tim ubacio samo osam. Prednost je preuzeo Efes, nije je ispuštao do kraja, ali je bilo napeto do 71:70, kada je Drejper postigao treću trojku za +4. Napad nade za Unikahe organizovan je katastrofalno, Stefanson je promašio ceo obruč 13 sekundi pre kraja, pa je tim Dušana Ivkovića zabeležio novu pobedu u Top 16 fazi.

Džening je postigao 17 poena, Drejper 13, Osman 12, dok je Nenad Krstić za 13 minuta na terenu imao četiri poena i tri skoka. U gostujućoj ekipi, Stefan Marković je za 17 minuta došao do pet poena uz tri izgubljene lopte, a jedini su Kuzminskas i Golubović imali dvocifren učinak, sa po 10 poena.

Berlinski tim je na startu Top 16 faze napravio veliko iznenađenje pobedom nad Barselonom kod kuće, a sve vreme na gostovanju u Kaunasu je jurio zaostatak i nije uspeo da napravi preokret.

Žalgiris je sjajno otvorio meč sa 10:2 i još jednom dokazao da je baš negostoljubiv domaćin, da može svakoga da sruši pred svojim navijačima oslanjajući se na oproban recept - šut za tri poena. Domaći košarkaši bili su precizni 11 puta iz 28 pokušaja iza linije 6,75 metara, dok je Alba postigla tek tri trojke iz 14 šuteva.

Litvanci su već sredinom prve deonice imali dvocifrenu prednost (14:4), kao i u drugoj četvrtini (35:24), koju su održali i u drugom poluvremenu najviše zahvaljujući trojkama u pravo vreme, da bi se u poslednjem periodu borba zakuvala.

Prišla je Alba i na minus dva (53:51), ali je u jurnjavi, koja je izluđivala Sašu Obradovića, na 64:60 Redži Reding promašio polaganje, a Javtokas i Jankunas se na ulasku u poslednji minut pobrinuli za 69:60 i onda je Lekavičijus trojkom otklonio sve dileme oko pobednika.

Žalgiris je imao pet dvocifrenih igrača, prednjačili su Anderson sa 16 i Jankunas sa 14 poena i sa po šest skokova, a pratili su ih Milaknis sa 12, Gudaitis sa 11 i Lekavičijus sa poenom manje. Bolji od ostalih u poraženom timu bili su Meklin sa 16 i Hemonds sa 13, dok je Reding skroz podbacio šutirajući iz igre 3/14.

Panatinaikos je na gostovanju Barseloni diktirao tempo i dva puta je u prvom poluvremenu imao +10, što je bila maksimalna prednost za domaći tim u nastavku, takođe u dva momenta. Ipak, napeto je bilo u završnici kada je Nelson položio za 77:76, no uzvratio je Doelman, uz pogođeno dodatno slobodno bacanje za Barsinih +4.

Sloter je zatim promašio za tri, a srljanje je skupo koštalo Grke, pošto je 22 sekunde pre kraja Batista poklonio loptu Barseloni, koja je samo sačuvala prednost.

Uertas je obeležio meč sa 22 poena, 12 je postigao Doelman, Hezonja i Abrines po 11, dok je Demarkus Nelson bio lider Panatinaikosa sa 16 poena (8/9 za dva, 0/2 za tri), tri skoka i ukradenu loptu. Gist je još imao dvocifren učinak sa 11 poena, Janković je ubacio sedam uz tri skoka.

Evoliga, 2. kolo Top 16 faze:
Grupa E:
Četvrtak:
Makabi - Crvena zvezda 78:67 (21:18, 16:15, 19:16, 22:18)
Real - Galatasaraj 93:78 (25:24, 30:15, 14:18, 24:21)

Petak:
Žalgiris - Alba 75:62 (18:15, 17:13, 18:18, 22:16).
Barselona - Panatinaikos 80:76 (14:20, 23:17, 26:19, 17:20)

Tabela: Real 2-0, Galatasaraj 1-1, Makabi 1-1, Žalgiris 1-1, Alba 1-1, Panatinaikos 1-1, Barselona 1-1, Crvena zvezda 0-2.

Grupa F:
Četvrtak:
CSKA - Laboral 99:90 (26:20, 27:16, 18:26, 28:28)
Olimpijakos - Armani 81:58

Petak:
Nižnji - Fenerbahče 60:78 (19:20, 17:18, 15:22, 9:18)
Efes - Unikaha 74:70 (15:23, 19:26, 23:8, 17:13)

Tabela: CSKA 2-0, Olimpijakos 2-0, Efes 2-0, Fenerbahče 1-1, Nižnji 1-1, Unikaha 0-2, Armani 0-2, Laboral 0-2