Рекорд АБА лиге припада Црвеној Звезди!

Победом над МЗТ Скопљем (79:76), Црвена звезда Телеком остварила и рекордни 13. тријумф на старту АБА лиге, што нико није успео од када постоји то такмичење.

Кошарка 23.12.2014 | 12:20

Од такмичарске 2001/02, када је регионална лига у кошарци заживела, па све до јесени на измаку, нико није почео сезону као овај тим Црвене звезде Телеком - победом над свим ривалима!

Екипа Дејана Радоњића најпре је шестим тријумфом у низу оборила клупски рекорд, па победом у дербију изједначила низ Макабија од десет победа (из 2011/12), па у понедељак увече, у Скопљу оборила и рекорд Олимпије од 12 победа, постављен у првој АБА сезони.

Теже него што се чинило на полувремену, црвено-бели су у последњој четвртини утакмице у Македонији преузели вођство и сачували га до краја. Историја АБА лиге је исписана. Црвено-бели ће у среду против Левског имати шансу да продуже свој низ и подигну летвицу још више.

МЗТ - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ТЕЛЕКОМ 76:79 (17:25, 18:30, 21:6, 20:18)

Иако је у понедељак увече постигла само шест поена у трећој четвртини, иако је испустила предност од чак 22 поена, Звезда је пред 5.000 гледалаца у хали Јане Сандански нашла начин и енергију да се у завршници избори за агресивним домаћином.

У 18. минуту резултат је био 28:50. Расположени Маик Цирбес је у том тренутку уписао свој 13. поен, праћен разиграним Маркусом Вилијамсом (свих 12 у првом делу) и чврстом игром Београђана на обе стране терена.

У 33. минуту, фанатично борбени Александар Цветковић је отео лопту Вилијамсу и положио је у обруч за 64:63. У међувремену, Звезда је у трећој деоници потпуно стала, без решења за агресију противника преко целе половине. Скопљанци су погађали у низу и наговестили буран крај, који се и догодио.

Као и у утакмици против Игокее прошле недеље, Радоњић је у том моменту подигао са клупе своје најјаче оружје - Бобана Марјановића (до тада играо само пет и по минута на старту). У сарадњи са Стефаном Јовићем (10) и Луком Митровићем (12, 10 ск), МВП прве фазе Евролиге брзо је вратио Звезди предност.

Ипак, МЗТ није одустајао.

Јовић је у 35. минуту тројком донео Звезди опет "два поседа" предности (72:68), коју је изгубила у последњем минуту, иако је такође поенима Нишлије са слободних бацања 50 секунди пре краја водила 77:72.

Македонски тим је полагањем Цветковића пришао на "минус три", па одбранио напад и имао последњи посед, за изједначење. Српски плејмејкер држао је лопту, па кренуо под кош, да пет секунди пре краја изнуди фаул. То није успео, већ је предао лопту Звезди.

Јака Блажич искористио је потом два бацања и донео Звезди предност (79:74), коју њен капитен Митровић није угрозио непотребним фаулом на Цветковићу мало више од секунде пре краја. Бивши играч црвено-белих искористио је оба покушаја и поставио коначних 76:79.

Момак који је прошао кроз јуниорски погон Звезде био је и најефикаснији играч МЗТ Скопља, а и утакмице. Убацио је 19 поена и био највећа претња за госте, уз Предрага Самарџиског (такође еx играча црвено-белих), који је постигао два поена мање и Сеада Шеховића, такође двоцифреног (14).

Утакмицу коју је носила већи значај због рекорда него због трке црвено-белих и Будућности за прво место, Звезда је завршила са десет скокова више од противника (35:25), са више асистенција (14:10), али и са шест више изгубљених лопти (15:9).

Иако је лидер АБА лиге у првом полувремену убацио чак 55 поена, завршио је утакмицу са истим процентом за три као и домаћин (4/13 - 5/16), али са 58 одсто погодака за два, наспрам 45 убачених шутева МЗТ-а унутар линије 6,75 (23/51 - 26/45)

У лепој атмосфери скопске дворане, црвено-бели су славили и обрадовали групу својих навијача, који су присуствовали историјској вечери. Требаће много труда да се овај низ у будућности достигне. Олимпијин рекорд трајао је 13 година.

ТАБЕЛА УОЧИ 14. КОЛА: Звезда 13-0, Будућност 11-2, Цедевита 9-4, Олимпија 8-5, Цибона 7-6, Крка 6-7, Партизан 6-7, Мега 6-7, Задар 6-7, Солнок 6-7, МЗТ 4-9, Игокеа 4-9, Металац 4-9, Левски 1-12.