Rekord ABA lige pripada Crvenoj Zvezdi!

Pobedom nad MZT Skopljem (79:76), Crvena zvezda Telekom ostvarila i rekordni 13. trijumf na startu ABA lige, što niko nije uspeo od kada postoji to takmičenje.

Košarka 23.12.2014 | 12:20

Od takmičarske 2001/02, kada je regionalna liga u košarci zaživela, pa sve do jeseni na izmaku, niko nije počeo sezonu kao ovaj tim Crvene zvezde Telekom - pobedom nad svim rivalima!

Ekipa Dejana Radonjića najpre je šestim trijumfom u nizu oborila klupski rekord, pa pobedom u derbiju izjednačila niz Makabija od deset pobeda (iz 2011/12), pa u ponedeljak uveče, u Skoplju oborila i rekord Olimpije od 12 pobeda, postavljen u prvoj ABA sezoni.

Teže nego što se činilo na poluvremenu, crveno-beli su u poslednjoj četvrtini utakmice u Makedoniji preuzeli vođstvo i sačuvali ga do kraja. Istorija ABA lige je ispisana. Crveno-beli će u sredu protiv Levskog imati šansu da produže svoj niz i podignu letvicu još više.

MZT - CRVENA ZVEZDA TELEKOM 76:79 (17:25, 18:30, 21:6, 20:18)

Iako je u ponedeljak uveče postigla samo šest poena u trećoj četvrtini, iako je ispustila prednost od čak 22 poena, Zvezda je pred 5.000 gledalaca u hali Jane Sandanski našla način i energiju da se u završnici izbori za agresivnim domaćinom.

U 18. minutu rezultat je bio 28:50. Raspoloženi Maik Cirbes je u tom trenutku upisao svoj 13. poen, praćen razigranim Markusom Vilijamsom (svih 12 u prvom delu) i čvrstom igrom Beograđana na obe strane terena.

U 33. minutu, fanatično borbeni Aleksandar Cvetković je oteo loptu Vilijamsu i položio je u obruč za 64:63. U međuvremenu, Zvezda je u trećoj deonici potpuno stala, bez rešenja za agresiju protivnika preko cele polovine. Skopljanci su pogađali u nizu i nagovestili buran kraj, koji se i dogodio.

Kao i u utakmici protiv Igokee prošle nedelje, Radonjić je u tom momentu podigao sa klupe svoje najjače oružje - Bobana Marjanovića (do tada igrao samo pet i po minuta na startu). U saradnji sa Stefanom Jovićem (10) i Lukom Mitrovićem (12, 10 sk), MVP prve faze Evrolige brzo je vratio Zvezdi prednost.

Ipak, MZT nije odustajao.

Jović je u 35. minutu trojkom doneo Zvezdi opet "dva poseda" prednosti (72:68), koju je izgubila u poslednjem minutu, iako je takođe poenima Nišlije sa slobodnih bacanja 50 sekundi pre kraja vodila 77:72.

Makedonski tim je polaganjem Cvetkovića prišao na "minus tri", pa odbranio napad i imao poslednji posed, za izjednačenje. Srpski plejmejker držao je loptu, pa krenuo pod koš, da pet sekundi pre kraja iznudi faul. To nije uspeo, već je predao loptu Zvezdi.

Jaka Blažič iskoristio je potom dva bacanja i doneo Zvezdi prednost (79:74), koju njen kapiten Mitrović nije ugrozio nepotrebnim faulom na Cvetkoviću malo više od sekunde pre kraja. Bivši igrač crveno-belih iskoristio je oba pokušaja i postavio konačnih 76:79.

Momak koji je prošao kroz juniorski pogon Zvezde bio je i najefikasniji igrač MZT Skoplja, a i utakmice. Ubacio je 19 poena i bio najveća pretnja za goste, uz Predraga Samardžiskog (takođe ex igrača crveno-belih), koji je postigao dva poena manje i Seada Šehovića, takođe dvocifrenog (14).

Utakmicu koju je nosila veći značaj zbog rekorda nego zbog trke crveno-belih i Budućnosti za prvo mesto, Zvezda je završila sa deset skokova više od protivnika (35:25), sa više asistencija (14:10), ali i sa šest više izgubljenih lopti (15:9).

Iako je lider ABA lige u prvom poluvremenu ubacio čak 55 poena, završio je utakmicu sa istim procentom za tri kao i domaćin (4/13 - 5/16), ali sa 58 odsto pogodaka za dva, naspram 45 ubačenih šuteva MZT-a unutar linije 6,75 (23/51 - 26/45)

U lepoj atmosferi skopske dvorane, crveno-beli su slavili i obradovali grupu svojih navijača, koji su prisustvovali istorijskoj večeri. Trebaće mnogo truda da se ovaj niz u budućnosti dostigne. Olimpijin rekord trajao je 13 godina.

TABELA UOČI 14. KOLA: Zvezda 13-0, Budućnost 11-2, Cedevita 9-4, Olimpija 8-5, Cibona 7-6, Krka 6-7, Partizan 6-7, Mega 6-7, Zadar 6-7, Solnok 6-7, MZT 4-9, Igokea 4-9, Metalac 4-9, Levski 1-12.