АБА: Звезди први дерби, сјајна Игокеа!

Први овосезонски дерби припао црвено-белима, који су са скором 10-0 изједначили рекордни старт Макабија из 2011. Повреда Мурића. Александровчани декласирали Левски у незамисливом року. Металац после два продужетка поражен у Загребу од Цибоне.

Кошарка 01.12.2014 | 14:00

Црвена звезда Телеком - Партизан НИС 76:67 (19:14, 19:8, 19:14, 19:31), у дербију 10. кола АБА лиге.

Рутинска победа црвено-белих, који ипак нису успели да резултатски понизе вишеструког шампиона еx-YУ простора, мада је у 31. минуту на семафору писало 60:38.

Партизан је у завршници меча био знатно концентрисанији, почео је да доминира у офанзивном скоку и два минута пре краја смањио на само 70:63, што је уједно био његов максимум за вечерас.

Звезда остаје прва на табели са скором 10-0.

То је рекорд Јадранске лиге у њеном пуном саставу, поставио га је Макаби пре три године, а да ли ће Марјановић и екипа отићи корак даље, биће јасно после гостовања Металцу 8. децембра.

Црно-бели ће важан меч против Меге у наредном колу дочекати са половичним учинком 5-5.

Звезди је ово пета узастопна победа над Партизаном у регуларном делу АБА лиге, такмичења у коме је више од две године непоражена као домаћин.

Куриозитет дербија огледа се у томе да је први стрелац лидера био Бранко Лазић, који ове сезоне игра заиста сјајно и уз Марјановића је најконстантнији играч црвено-белих.

Бобан Марјановић заустављен је у другом полувремену, док Маркуса Вилијамса никако није "ишао" шут, али је асистенцијама и са свих шест важних поена дао солидан допринос.

Код Партизана је риваловој премоћи најконкретније - доста дуго - пркосио 17-годишњи Вања Маринковић, уз подршку Мачвана, који је надиграо Луку Митровића.

Тек при великом резултатском дефициту пробудио се Милутинов, а Тепић је "испливао" захваљујући својој упорности, искуству и неоспорном квалитету.

Остаје да се види какве је природе повреда руке Еда Мурића, зарађена у 13. минуту, после које се само накратко вратио у игру, а онда пропустио друго полувреме.

Кошаркаши Игокее убедљиво су добили први меч под вођством Жељка Лукајића, који је после пораза од МЗТ-а минулог викенда ангажован уместо Владе Јовановића.

"Игоси" су декласирали екипу Левског резултатом 87:54 (34:9, 21:13, 13:15, 19:17).

Цео посао одрадили су у првом полувремену, које су добили са 33 поена разлике, иако у последња три минута нису дали ни поен.

Тројком Бранка Јоровића у 17. минуту повели су са невероватних 55:16, пруживши доказ да је бугарски тим без Брендона Хита (повређен) и Миљана Пуповића (раскинуо уговор) недостојан учесник АБА лиге.

Никола Драговић предводио је добро избалансиран напад Игокее са 18 поена и 10 скокова.

Истовремено у Загребу играли су Цибона и Металац, а дебитант из Ваљева није имао среће да упише пету победу заредом и после почетних 0-5 доведе скор на 50 одсто успешности.

Цибона је после два продужетка славила 93:91, а кључни кош била је тројка Дамира Маркоте при резултату 89:89.

Ђорђе Мајсторовић промашио је шут за победу у регуларном току.

Маркота је имао 21 поен у редовима актуелног шампиона АБА лиге, док су код Металца предњачили Никола Малешевић са 19, Никола Јевтовић са 18 и Мајсторовић са 15 поена.

Мега Лекс - Цедевита 18.00

ТАБЕЛА: Звезда 10-0, Будућност 9-1, Цедевита 6-3, Олимпија 6-4, Мега 5-4, Крка 5-5, Партизан 5-5, Солнок 5-5, Металац 4-6, Цибона 4-6, Игокеа 3-7, Задар 3-7, МЗТ 3-7, Левски 1-9.