ABA: Zvezdi prvi derbi, sjajna Igokea!

Prvi ovosezonski derbi pripao crveno-belima, koji su sa skorom 10-0 izjednačili rekordni start Makabija iz 2011. Povreda Murića. Aleksandrovčani deklasirali Levski u nezamislivom roku. Metalac posle dva produžetka poražen u Zagrebu od Cibone.

Košarka 01.12.2014 | 14:00

Crvena zvezda Telekom - Partizan NIS 76:67 (19:14, 19:8, 19:14, 19:31), u derbiju 10. kola ABA lige.

Rutinska pobeda crveno-belih, koji ipak nisu uspeli da rezultatski ponize višestrukog šampiona ex-YU prostora, mada je u 31. minutu na semaforu pisalo 60:38.

Partizan je u završnici meča bio znatno koncentrisaniji, počeo je da dominira u ofanzivnom skoku i dva minuta pre kraja smanjio na samo 70:63, što je ujedno bio njegov maksimum za večeras.

Zvezda ostaje prva na tabeli sa skorom 10-0.

To je rekord Jadranske lige u njenom punom sastavu, postavio ga je Makabi pre tri godine, a da li će Marjanović i ekipa otići korak dalje, biće jasno posle gostovanja Metalcu 8. decembra.

Crno-beli će važan meč protiv Mege u narednom kolu dočekati sa polovičnim učinkom 5-5.

Zvezdi je ovo peta uzastopna pobeda nad Partizanom u regularnom delu ABA lige, takmičenja u kome je više od dve godine neporažena kao domaćin.

Kuriozitet derbija ogleda se u tome da je prvi strelac lidera bio Branko Lazić, koji ove sezone igra zaista sjajno i uz Marjanovića je najkonstantniji igrač crveno-belih.

Boban Marjanović zaustavljen je u drugom poluvremenu, dok Markusa Vilijamsa nikako nije "išao" šut, ali je asistencijama i sa svih šest važnih poena dao solidan doprinos.

Kod Partizana je rivalovoj premoći najkonkretnije - dosta dugo - prkosio 17-godišnji Vanja Marinković, uz podršku Mačvana, koji je nadigrao Luku Mitrovića.

Tek pri velikom rezultatskom deficitu probudio se Milutinov, a Tepić je "isplivao" zahvaljujući svojoj upornosti, iskustvu i neospornom kvalitetu.

Ostaje da se vidi kakve je prirode povreda ruke Eda Murića, zarađena u 13. minutu, posle koje se samo nakratko vratio u igru, a onda propustio drugo poluvreme.

Košarkaši Igokee ubedljivo su dobili prvi meč pod vođstvom Željka Lukajića, koji je posle poraza od MZT-a minulog vikenda angažovan umesto Vlade Jovanovića.

"Igosi" su deklasirali ekipu Levskog rezultatom 87:54 (34:9, 21:13, 13:15, 19:17).

Ceo posao odradili su u prvom poluvremenu, koje su dobili sa 33 poena razlike, iako u poslednja tri minuta nisu dali ni poen.

Trojkom Branka Jorovića u 17. minutu poveli su sa neverovatnih 55:16, pruživši dokaz da je bugarski tim bez Brendona Hita (povređen) i Miljana Pupovića (raskinuo ugovor) nedostojan učesnik ABA lige.

Nikola Dragović predvodio je dobro izbalansiran napad Igokee sa 18 poena i 10 skokova.

Istovremeno u Zagrebu igrali su Cibona i Metalac, a debitant iz Valjeva nije imao sreće da upiše petu pobedu zaredom i posle početnih 0-5 dovede skor na 50 odsto uspešnosti.

Cibona je posle dva produžetka slavila 93:91, a ključni koš bila je trojka Damira Markote pri rezultatu 89:89.

Đorđe Majstorović promašio je šut za pobedu u regularnom toku.

Markota je imao 21 poen u redovima aktuelnog šampiona ABA lige, dok su kod Metalca prednjačili Nikola Malešević sa 19, Nikola Jevtović sa 18 i Majstorović sa 15 poena.

Mega Leks - Cedevita 18.00

TABELA: Zvezda 10-0, Budućnost 9-1, Cedevita 6-3, Olimpija 6-4, Mega 5-4, Krka 5-5, Partizan 5-5, Solnok 5-5, Metalac 4-6, Cibona 4-6, Igokea 3-7, Zadar 3-7, MZT 3-7, Levski 1-9.