АБА: Партизан изашао из кризе!

Црно-бели надиграли Цибону у једном од дербија 9. кола АБА лиге (73:64) и пробили се на деобу четврте позиције.

Кошарка 24.11.2014 | 16:15

За успех у Еврокупу је можда касно, али у АБА лиги је Партизан побегао из доњег дела табеле и трећом узастопном победом се "званично" умешао међу кандидате за пласман у плеј-оф (од ове сезоне више нема Фајнал фора).

Црно-бели су били сјајни у првих 25 минута, затим су се уморили и успорили игру, али нису дозволили браниоцу титуле да приђе на мање од осам поена разлике.

Партизан - Цибона 73:64 (24:16, 21:14, 16:20, 12:14)!

Била је то добра увертира за гостовање Банвиту у среду, а посебно за "вечити дерби" 1. децембра.

Утакмица у Пиониру, одиграна пред 6.000 људи, била је практично одлучена у 22. минуту, када је Милан Мачван промашио цео кош, а лопта пала у руке Миленку Тепићу, који је поентирао за 49:30.

Био је то врхунац чврсте, агресивне и брзе игре првака Србије, који је само у првом полувремену имао 10 украдених лопти и 57 одсто шута из игре, као плод бројних контранапада и доминације Николе Милутинова у рекету.

Млади центар, који је далеко за собом оставио лошу форму са почетка сезоне, није имао достојног ривала у тиму Цибоне и забележио је 18 поена и 10 скокова.

Едо Мурић напунио је скоро све статистичке колоне, са 14 поена, седам скокова, четири асистенције, седам "крађа", али и шест грешака. Двоцифрен учинак имали су још Мачван (10п, 8ск, 4ас, 4изг) и Тепић (10п, 5ск, 3ас).

Цибона је у претходном колу умало изненадила Цедевиту, међутим, у Београду је гајила наду у тријумф само у уводна три-четири минута, када је имала једина два вођства (0:2, 7:8).

Партизан је серијом од 12:2 успоставио контролу, па убрзо стекао 10 поена вишка (22:12, 24:14), највише захваљујући агресивној одбрани на Блесингејму, који никако није могао да из "пик" игре успостави сарадњу са центрима, нити да разигра шутере.

У другој четвртини је већу минутажу добио Мачван, чији квалитет у одбрани, скоку и додавањима је одмах дошао до изражаја.

Маринковић је убацио тројку за 29:18, а Мурић два пута закуцао на асистенције Мачвана и у 14. минуту је Партизан повео са 35:20. Ту предност одржао је до одласка у свлачионицу - 45:30.

Средином треће деонице црно-белима је нестало "горива", па су у позиционој игри, са лошим протоком лопте и доста изнуђених решења у нападу, фудбалским речником "чували резултат".

У кошарци, наравно, резултат не може да остане непромењен пола сата, па су "цибоси" преузели иницијативу и у 32. минуту пришли на 62:53, када је Милутинов везао пет поена и одбио први конкретан покушај преокрета.

Блесингејм је три и по минута пре краја, акцијом "2+1" смањио на 68:60, да би Мачван одмах узвратио тројком и отклонио све дилеме.

Џерел Блесингејм, Марин Розић и Владо Илиевски убацили су по 14 поена за тим Славена Римца.

Игокеа - МЗТ Скопље 61:76

ТАБЕЛА: Звезда 8-0, Будућност 8-1, Цедевита 6-2, Крка 5-4, Олимпија 5-4, Партизан 5-4, Мега 5-4, Солнок 5-4, Металац 4-5, Цибона 3-6, МЗТ Скопље 3-6, Игокеа 2-7, Задар 2-7, Левски 1-8.

ПАРОВИ 10. КОЛА: Задар - Крка, Олимпија - МЗТ, Будућност - Солнок (29. новембар), Игокеа - Левски, Цибона - Металац (30. новембар), Мега - Цедевита, Звезда - Партизан (1. децембар).