ABA: Partizan izašao iz krize!

Crno-beli nadigrali Cibonu u jednom od derbija 9. kola ABA lige (73:64) i probili se na deobu četvrte pozicije.

Košarka 24.11.2014 | 16:15

Za uspeh u Evrokupu je možda kasno, ali u ABA ligi je Partizan pobegao iz donjeg dela tabele i trećom uzastopnom pobedom se "zvanično" umešao među kandidate za plasman u plej-of (od ove sezone više nema Fajnal fora).

Crno-beli su bili sjajni u prvih 25 minuta, zatim su se umorili i usporili igru, ali nisu dozvolili braniocu titule da priđe na manje od osam poena razlike.

Partizan - Cibona 73:64 (24:16, 21:14, 16:20, 12:14)!

Bila je to dobra uvertira za gostovanje Banvitu u sredu, a posebno za "večiti derbi" 1. decembra.

Utakmica u Pioniru, odigrana pred 6.000 ljudi, bila je praktično odlučena u 22. minutu, kada je Milan Mačvan promašio ceo koš, a lopta pala u ruke Milenku Tepiću, koji je poentirao za 49:30.

Bio je to vrhunac čvrste, agresivne i brze igre prvaka Srbije, koji je samo u prvom poluvremenu imao 10 ukradenih lopti i 57 odsto šuta iz igre, kao plod brojnih kontranapada i dominacije Nikole Milutinova u reketu.

Mladi centar, koji je daleko za sobom ostavio lošu formu sa početka sezone, nije imao dostojnog rivala u timu Cibone i zabeležio je 18 poena i 10 skokova.

Edo Murić napunio je skoro sve statističke kolone, sa 14 poena, sedam skokova, četiri asistencije, sedam "krađa", ali i šest grešaka. Dvocifren učinak imali su još Mačvan (10p, 8sk, 4as, 4izg) i Tepić (10p, 5sk, 3as).

Cibona je u prethodnom kolu umalo iznenadila Cedevitu, međutim, u Beogradu je gajila nadu u trijumf samo u uvodna tri-četiri minuta, kada je imala jedina dva vođstva (0:2, 7:8).

Partizan je serijom od 12:2 uspostavio kontrolu, pa ubrzo stekao 10 poena viška (22:12, 24:14), najviše zahvaljujući agresivnoj odbrani na Blesingejmu, koji nikako nije mogao da iz "pik" igre uspostavi saradnju sa centrima, niti da razigra šutere.

U drugoj četvrtini je veću minutažu dobio Mačvan, čiji kvalitet u odbrani, skoku i dodavanjima je odmah došao do izražaja.

Marinković je ubacio trojku za 29:18, a Murić dva puta zakucao na asistencije Mačvana i u 14. minutu je Partizan poveo sa 35:20. Tu prednost održao je do odlaska u svlačionicu - 45:30.

Sredinom treće deonice crno-belima je nestalo "goriva", pa su u pozicionoj igri, sa lošim protokom lopte i dosta iznuđenih rešenja u napadu, fudbalskim rečnikom "čuvali rezultat".

U košarci, naravno, rezultat ne može da ostane nepromenjen pola sata, pa su "cibosi" preuzeli inicijativu i u 32. minutu prišli na 62:53, kada je Milutinov vezao pet poena i odbio prvi konkretan pokušaj preokreta.

Blesingejm je tri i po minuta pre kraja, akcijom "2+1" smanjio na 68:60, da bi Mačvan odmah uzvratio trojkom i otklonio sve dileme.

Džerel Blesingejm, Marin Rozić i Vlado Ilievski ubacili su po 14 poena za tim Slavena Rimca.

Igokea - MZT Skoplje 61:76

TABELA: Zvezda 8-0, Budućnost 8-1, Cedevita 6-2, Krka 5-4, Olimpija 5-4, Partizan 5-4, Mega 5-4, Solnok 5-4, Metalac 4-5, Cibona 3-6, MZT Skoplje 3-6, Igokea 2-7, Zadar 2-7, Levski 1-8.

PAROVI 10. KOLA: Zadar - Krka, Olimpija - MZT, Budućnost - Solnok (29. novembar), Igokea - Levski, Cibona - Metalac (30. novembar), Mega - Cedevita, Zvezda - Partizan (1. decembar).