Дејтон - добар оквир за функционисање БиХ

Данас се навршава 19 година од када је у америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону парафиран Општи оквирни
споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно - правни поредак.

 

Босна и Херцеговина 21.11.2014 | 19:14
Дејтон - добар оквир за функционисање БиХ

21. новембра 1995. године, послије тронедјељинх преговора, тадашњи предсједници Србије Слободан Милошевић, РБиХ Алија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман потписали су Дејтонски мировни споразум.

Документ је парафиран у присуству ондашњег државног секретара САД Ворена Кристофера и главних америчких посредника Ричарда Холбрука и генерала Веслија Кларка. У међвремену, оригинанил документ је изгубљен, а политичари у Републици Српској и БиХ и даље расправљају о његовој ревизији.

"Споразум је значајно девастиран од стране високог представника који је политичким уцјенама и политичким прогоном раније гарнитуре власти у Републици Српској натјерао да учине уступке које сигурно не би учинили да смо имали аутентичан израз политичке воље. Да нисмо прије неколико година заузели јасан курс одбране "Дејтона" и позиције Републике Српске како је написано у споразуму и зауставили пренос било каквих надлежности Република Српска би данас била празна љуштура у којој не би било ништа", изјавио је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Младен Иванић, српски члан предсједништва БиХ увјерен је да ће Дејтонски споразум трајати још годинама.

"Мислим да је свако угрожавање Дејтонског споразума непотребно и да отвара велике ризике. Мислим да Република Српска нема разлога да угрожава својим потезима функционисање "Дејтона" и зато мислим да Република Српска уопште не треба да се уплиће у причу о трећем ентитету", рекао је Иванић.

Лидер Српске демократске странке Младен Босић каже да је Дејтонски споразум најбоље рјешење за сва три народа.

"Споразум одолијева зубу времена упркос покушајима да се промјени имамо и данас странке које покушавају да реструктуишу Дејтонски споразум, чак и на територијалној основи. Помињу се три ентитета у вези рјешавања статуса хрватског народа. У Пруду се се помињала 4 ентитета. Мислим да је сва прича о промјени Дејтонског споразума отварање пандорине кутије и уколико би до тога дошло, било би неизвјесна будућност живота на овим просторима", каже Босић.

Српски члан Предсједништва БиХ каже да то што се у ФбиХ не обиљежава овај дан не представља суштински проблем.

Србија је гарант Дејтонског мировног споразума и његове измјене су немогуће без сагласности сва три народа, подсјетио је Ивица Дачић, министар спољних послова Србије, те рекао да Дејтон није препрека БиХ на европском путу.

"Недостатак политичке воље је препрека на путу будућности БиХ, а не слабости Устава. Нема ревизије без сагласности оних који су га потписали", истиче Дачић.

Политичари из Србије истичу да је то договор који је зауставио рат и да очекују убрзаније кретање БиХ ка ЕУ.

"Наравно ми имамо специјалне паралелне везе са Републиком Српском, поштујемо територијални интегритет БиХ и вољели бисмо стабилност те земље у будућности, јер би то доприњело стабилности у Србији и у цијелом региону", рекао је Александар Вучић, предсједник Владе Србије.

"Ми жели све најбоље БиХ и прије свега желимо добре везе са српским народом који живи у Републици Српској и БиХ", нагласио је Дачић.

Дејтонски споразум је званично је потписан у Јелисејској палати у Паризу 14. децемба 1995, чиме је БиХ подељена на два ентитерта - Републику Српску и Федерацији БиХ. Међутим, дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ - 21. новембар републички је празник и нерадни дан само у Републици
Српској.

БН ТВ

 

Коментари / 17

Оставите коментар
Name

зути

21.11.2014 06:32

Моземо казати Дејтонски споразум = ниста, оцјена нула и то минус, корупција, непотизам, све најгоре, ентитети не функцијонису, висе нема средње класе, народ нема ста да једе, сиромаство, то ти је Босна са ентитетима, не мозе овако висе, народе мјењајте се, нема страха, него напријед, ако мислите бољи зивот, а ви то мозете, напријед.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Едо , Слатина - Тузла

21.11.2014 07:12

Њемацка 1964. године , гастербајтери долазе на рад у Њемацку , БиХ 19 година након рата и ово мало нормалног и неоптереценог становниства гледа да бјези , конкретно у Тузли најпопуларнија прица је да це наводно нека организација за исељавање поцети са радом у јануару 2015. , исељавање за Канаду ! И да , немам ниста против : БиХ , РС , Ф.БиХ и БД , али мрзим власт јер је на свим нивоима лопов до лопова !

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истина

21.11.2014 08:20

Данашњи дан би требо да слави ко воли мир, нема никаве сумње да је Деитонски споразум добнио мир. Дејтонским споразумом су поражене снаге којима требају ратови на овом простору. Дептонски споразум је пресуда међународне заједнице. Нема те пресуде са којом није неко мање неко више задовољан или незадовољан. Истини за вољу праведност пресуде не зависи само од судије него и од страна у спору. Наравмо да је способнија страна успјешнија у сваком спору. Онај ко се осјећа пораженим требао би поштовати побједника ако га овде има. Од Карловачког мира 1699. ни једна граница успостаљена војном силом без доказне воље народа није дуго трајала. Свака која је успостављена по пресуди је трајала до неких немира и друге пресуде. Чак и гдје су те границе по пресуди физики уклоњене подјеле су и даље остале. Кад тад ће вријеме показати да је ово вријеме у којем много људи гради своју срећу на туђој несрећи. Још у свијету није виђено да неко ко је заиста ојађен у рату има снаге да двадесет година по цијелом свијету пропагира те своје јаде. Није риједак случај да су дјеца од погинулих на другој страни прилазила комунистима са слободним објашњењем: ја свога родитеља нећу дигнути тиме што ћу бити неподобан постојећој власти. Све има своје границе до злоупотребе па и жалост. Политизација жалости трује душе здравим људима и призива освету а никада никав мир никоме није донијела. Онда ја не знам шта се има приговорити ономе ко је на овај начин наметнуо мир. Није релно вјеровато да ће неко у оваквим околностима увјерити онога ко каже да је ту ради туђенг мира да призна да је непотрбан овим просторима. Сретан празник свим људима којима треба мир!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Горан

21.11.2014 08:28

за зути Пусти ту васу прицу о унитарној БиХ , тога висе никад неце бити. Република Српска је у једној ствари сто посто слозна " мозе БиХ али само као дрзава два ентитета или самостална дрзава и никако другације" . И зато немој дзабе да се палис на ту васу прицу ! Поздрав и све најбоље !

ОДГОВОРИТЕ
Name

За Горана

21.11.2014 08:48

Каква Република Српска сложна. Мало фали да избије рат између Срба у РС. Зар не видиш шта нам Додик ради. РС је извор криминала, непотизма и корупције, на челу са Додиком. Нама кад би не дај боже и дозволили да се одцјепимо ми би се сами од себе распали за три мјесеца. Тотално ме изнервира ова прича "као РС би била боља да није у саставу БиХ". - То је прича за будале. Нама нико у БиХ не брани да будемо бољи. Имамо пола БиХ и на том дијелу територије потпуну економску и политичку независност. Менталитет је највећи наш проблем. Да су којим случајем Нијемци умјесто нас на овим просторима ово би била држава за примјер.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тата, Бабо, Отац..

21.11.2014 10:21

Данас је мом сину 19 година, и тада као и данас сам сматрао ову тројицу највецим кретенима..На залост, мој син данас казе да сам кретен висе или мање, све скупа са 3,8 милиона БХ градјана. Паметно дијете...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Они помрли ми се патимо?

21.11.2014 10:50

Ова тројица помрла, а нама је да се патимо?!

ОДГОВОРИТЕ
Name

вук сит овце на броју

21.11.2014 11:25

БИХ ЈЕ ИМАЛА 20 ГОДИНА, ЗА ГОДИНУ ДАНА СРПСКА ИДЕ У НЕЗАВИСНОСТ, ДА СЕ БОСЊЕ НЕ ПАТЕ У ОВОЈ НАКАРАДНОЈ ТВОРЕВИНИ, ТАМНИЦИ НАРОДА И ЛУДЈАЦКОЈ КОСУЉИ. ОНДА НЕЦЕ БИТИ ЕНТИТЕТА И БОСЊЕ ЦЕ БИТИ СРЕЦНЕ А, СРБИ И ХРВАТИ ЈОС СРЕЦНИЈИ, ЈЕР ИМ САРАЈЕВО НЕЦЕ БИТИ НА СИЛУ НАМЕТНУТ ГЛАВНИ ГРАД. БИЦЕ ТО КОМСИЈСКИ ГРАД КОЈИ ЦЕ РАДО ТУРИСТИЦКИ ПОСЈЕЦИВАТИ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

АГ

21.11.2014 11:26

Три цовјека,три народа, три вјероисповијести...Они су знали ста потписују, само ми не знамо то да одрзимо...Ја се стидим не знам како ви?!...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Око соколово

21.11.2014 15:51

Требало је издржати 20 година у септичкој јами, звала се она Босна и Херцеговина или Република Српска или како год. А не види се ни излаз из ње.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бице боље

21.11.2014 16:42

Ста нам је донијо Даyтон?Само бједу сиромаство а Лоповима омогуцили да нас краду.Свима би нам боље било да имамо једну власт али устав направити да нема прегласавања ниједног народа и то је то.

ОДГОВОРИТЕ
Name

бн

21.11.2014 17:36

За бице боље: прво науци да писес, није "донијо" вец "донио". Ако ниста друго, Дејтон нам је донио пријеко потребан мир. Висе никаква једна власт НЕ МОЗЕ БИТИ! Само ентитетске власти и тек несто мало функција на заједницком (не јединственом!) нивоу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Директ

21.11.2014 17:42

Сви актери приче помрли, оригинални Дејтон нестао...:Д

ОДГОВОРИТЕ
Name

зути

21.11.2014 17:47

За Горана - Ја сам Американац мој јаране, зиви, зиви, зивот јаро мој.

ОДГОВОРИТЕ
Name

За БН коментар

21.11.2014 18:06

Није Дејтон, него ДАYТОН.

ОДГОВОРИТЕ
Name

За зути

21.11.2014 18:15

По глупостима јеси прави Амер.

ОДГОВОРИТЕ
Name

1389

21.11.2014 18:36

Није Даyтон него Дејтон,тако смо уцили,тако се писе у насем писму и немој се хвалит својим незнањем.

ОДГОВОРИТЕ