Dejton - dobar okvir za funkcionisanje BiH
Danas se navršava 19 godina od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni
sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno - pravni poredak.
Bosna i Hercegovina 21.11.2014 | 19:14

21. novembra 1995. godine, poslije tronedjeljinh pregovora, tadašnji predsjednici Srbije Slobodan Milošević, RBiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman potpisali su Dejtonski mirovni sporazum.
Dokument je parafiran u prisustvu ondašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera i glavnih američkih posrednika Ričarda Holbruka i generala Veslija Klarka. U međvremenu, originanil dokument je izgubljen, a političari u Republici Srpskoj i BiH i dalje raspravljaju o njegovoj reviziji.
"Sporazum je značajno devastiran od strane visokog predstavnika koji je političkim ucjenama i političkim progonom ranije garniture vlasti u Republici Srpskoj natjerao da učine ustupke koje sigurno ne bi učinili da smo imali autentičan izraz političke volje. Da nismo prije nekoliko godina zauzeli jasan kurs odbrane "Dejtona" i pozicije Republike Srpske kako je napisano u sporazumu i zaustavili prenos bilo kakvih nadležnosti Republika Srpska bi danas bila prazna ljuštura u kojoj ne bi bilo ništa", izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Mladen Ivanić, srpski član predsjedništva BiH uvjeren je da će Dejtonski sporazum trajati još godinama.
"Mislim da je svako ugrožavanje Dejtonskog sporazuma nepotrebno i da otvara velike rizike. Mislim da Republika Srpska nema razloga da ugrožava svojim potezima funkcionisanje "Dejtona" i zato mislim da Republika Srpska uopšte ne treba da se upliće u priču o trećem entitetu", rekao je Ivanić.
Lider Srpske demokratske stranke Mladen Bosić kaže da je Dejtonski sporazum najbolje rješenje za sva tri naroda.
"Sporazum odolijeva zubu vremena uprkos pokušajima da se promjeni imamo i danas stranke koje pokušavaju da restruktuišu Dejtonski sporazum, čak i na teritorijalnoj osnovi. Pominju se tri entiteta u vezi rješavanja statusa hrvatskog naroda. U Prudu se se pominjala 4 entiteta. Mislim da je sva priča o promjeni Dejtonskog sporazuma otvaranje pandorine kutije i ukoliko bi do toga došlo, bilo bi neizvjesna budućnost života na ovim prostorima", kaže Bosić.
Srpski član Predsjedništva BiH kaže da to što se u FbiH ne obilježava ovaj dan ne predstavlja suštinski problem.
Srbija je garant Dejtonskog mirovnog sporazuma i njegove izmjene su nemoguće bez saglasnosti sva tri naroda, podsjetio je Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova Srbije, te rekao da Dejton nije prepreka BiH na evropskom putu.
"Nedostatak političke volje je prepreka na putu budućnosti BiH, a ne slabosti Ustava. Nema revizije bez saglasnosti onih koji su ga potpisali", ističe Dačić.
Političari iz Srbije ističu da je to dogovor koji je zaustavio rat i da očekuju ubrzanije kretanje BiH ka EU.
"Naravno mi imamo specijalne paralelne veze sa Republikom Srpskom, poštujemo teritorijalni integritet BiH i voljeli bismo stabilnost te zemlje u budućnosti, jer bi to doprinjelo stabilnosti u Srbiji i u cijelom regionu", rekao je Aleksandar Vučić, predsjednik Vlade Srbije.
"Mi želi sve najbolje BiH i prije svega želimo dobre veze sa srpskim narodom koji živi u Republici Srpskoj i BiH", naglasio je Dačić.
Dejtonski sporazum je zvanično je potpisan u Jelisejskoj palati u Parizu 14. decemba 1995, čime je BiH podeljena na dva entiterta - Republiku Srpsku i Federaciji BiH. Međutim, dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH - 21. novembar republički je praznik i neradni dan samo u Republici
Srpskoj.
BN TV
Komentari / 17
Ostavite komentarzuti
21.11.2014 06:32Mozemo kazati Dejtonski sporazum = nista, ocjena nula i to minus, korupcija, nepotizam, sve najgore, entiteti ne funkcijonisu, vise nema srednje klase, narod nema sta da jede, siromastvo, to ti je Bosna sa entitetima, ne moze ovako vise, narode mjenjajte se, nema straha, nego naprijed, ako mislite bolji zivot, a vi to mozete, naprijed.
ODGOVORITEEdo , Slatina - Tuzla
21.11.2014 07:12Njemacka 1964. godine , gasterbajteri dolaze na rad u Njemacku , BiH 19 godina nakon rata i ovo malo normalnog i neopterecenog stanovnistva gleda da bjezi , konkretno u Tuzli najpopularnija prica je da ce navodno neka organizacija za iseljavanje poceti sa radom u januaru 2015. , iseljavanje za Kanadu ! I da , nemam nista protiv : BiH , RS , F.BiH i BD , ali mrzim vlast jer je na svim nivoima lopov do lopova !
ODGOVORITEИстина
21.11.2014 08:20Данашњи дан би требо да слави ко воли мир, нема никаве сумње да је Деитонски споразум добнио мир. Дејтонским споразумом су поражене снаге којима требају ратови на овом простору. Дептонски споразум је пресуда међународне заједнице. Нема те пресуде са којом није неко мање неко више задовољан или незадовољан. Истини за вољу праведност пресуде не зависи само од судије него и од страна у спору. Наравмо да је способнија страна успјешнија у сваком спору. Онај ко се осјећа пораженим требао би поштовати побједника ако га овде има. Од Карловачког мира 1699. ни једна граница успостаљена војном силом без доказне воље народа није дуго трајала. Свака која је успостављена по пресуди је трајала до неких немира и друге пресуде. Чак и гдје су те границе по пресуди физики уклоњене подјеле су и даље остале. Кад тад ће вријеме показати да је ово вријеме у којем много људи гради своју срећу на туђој несрећи. Још у свијету није виђено да неко ко је заиста ојађен у рату има снаге да двадесет година по цијелом свијету пропагира те своје јаде. Није риједак случај да су дјеца од погинулих на другој страни прилазила комунистима са слободним објашњењем: ја свога родитеља нећу дигнути тиме што ћу бити неподобан постојећој власти. Све има своје границе до злоупотребе па и жалост. Политизација жалости трује душе здравим људима и призива освету а никада никав мир никоме није донијела. Онда ја не знам шта се има приговорити ономе ко је на овај начин наметнуо мир. Није релно вјеровато да ће неко у оваквим околностима увјерити онога ко каже да је ту ради туђенг мира да призна да је непотрбан овим просторима. Сретан празник свим људима којима треба мир!
ODGOVORITEGoran
21.11.2014 08:28za zuti Pusti tu vasu pricu o unitarnoj BiH , toga vise nikad nece biti. Republika Srpska je u jednoj stvari sto posto slozna " moze BiH ali samo kao drzava dva entiteta ili samostalna drzava i nikako drugacije" . I zato nemoj dzabe da se palis na tu vasu pricu ! Pozdrav i sve najbolje !
ODGOVORITEZa Gorana
21.11.2014 08:48Kakva Republika Srpska složna. Malo fali da izbije rat između Srba u RS. Zar ne vidiš šta nam Dodik radi. RS je izvor kriminala, nepotizma i korupcije, na čelu sa Dodikom. Nama kad bi ne daj bože i dozvolili da se odcjepimo mi bi se sami od sebe raspali za tri mjeseca. Totalno me iznervira ova priča "kao RS bi bila bolja da nije u sastavu BiH". - To je priča za budale. Nama niko u BiH ne brani da budemo bolji. Imamo pola BiH i na tom dijelu teritorije potpunu ekonomsku i političku nezavisnost. Mentalitet je najveći naš problem. Da su kojim slučajem Nijemci umjesto nas na ovim prostorima ovo bi bila država za primjer.
ODGOVORITETata, Babo, Otac..
21.11.2014 10:21Danas je mom sinu 19 godina, i tada kao i danas sam smatrao ovu trojicu najvecim kretenima..Na zalost, moj sin danas kaze da sam kreten vise ili manje, sve skupa sa 3,8 miliona BH gradjana. Pametno dijete...
ODGOVORITEOni pomrli mi se patimo?
21.11.2014 10:50Ova trojica pomrla, a nama je da se patimo?!
ODGOVORITEvuk sit ovce na broju
21.11.2014 11:25BIH JE IMALA 20 GODINA, ZA GODINU DANA SRPSKA IDE U NEZAVISNOST, DA SE BOSNJE NE PATE U OVOJ NAKARADNOJ TVOREVINI, TAMNICI NARODA I LUDJACKOJ KOSULJI. ONDA NECE BITI ENTITETA I BOSNJE CE BITI SRECNE A, SRBI I HRVATI JOS SRECNIJI, JER IM SARAJEVO NECE BITI NA SILU NAMETNUT GLAVNI GRAD. BICE TO KOMSIJSKI GRAD KOJI CE RADO TURISTICKI POSJECIVATI.
ODGOVORITEAG
21.11.2014 11:26Tri covjeka,tri naroda, tri vjeroispovijesti...Oni su znali sta potpisuju, samo mi ne znamo to da odrzimo...Ja se stidim ne znam kako vi?!...
ODGOVORITEOko sokolovo
21.11.2014 15:51Trebalo je izdržati 20 godina u septičkoj jami, zvala se ona Bosna i Hercegovina ili Republika Srpska ili kako god. A ne vidi se ni izlaz iz nje.
ODGOVORITEBice bolje
21.11.2014 16:42Sta nam je donijo Dayton?Samo bjedu siromastvo a Lopovima omogucili da nas kradu.Svima bi nam bolje bilo da imamo jednu vlast ali ustav napraviti da nema preglasavanja nijednog naroda i to je to.
ODGOVORITEbn
21.11.2014 17:36Za bice bolje: prvo nauci da pises, nije "donijo" vec "donio". Ako nista drugo, Dejton nam je donio prijeko potreban mir. Vise nikakva jedna vlast NE MOZE BITI! Samo entitetske vlasti i tek nesto malo funkcija na zajednickom (ne jedinstvenom!) nivou.
ODGOVORITEDirekt
21.11.2014 17:42Svi akteri priče pomrli, originalni Dejton nestao...:D
ODGOVORITEzuti
21.11.2014 17:47Za Gorana - Ja sam Amerikanac moj jarane, zivi, zivi, zivot jaro moj.
ODGOVORITEZa BN komentar
21.11.2014 18:06Nije Dejton, nego DAYTON.
ODGOVORITEZa zuti
21.11.2014 18:15Po glupostima jesi pravi Amer.
ODGOVORITE1389
21.11.2014 18:36Nije Dayton nego Dejton,tako smo ucili,tako se pise u nasem pismu i nemoj se hvalit svojim neznanjem.
ODGOVORITE