Смањена улагања у БиХ за 111 милиона

Укупна страна улагања у БиХ у првих шест мјесеци ове године износила су 54,47 милиона марака, што је за 111,21 милион или 67,1 одсто мање него у истом периоду прошле године.

Босна и Херцеговина 07.09.2014 | 11:37
Смањена улагања у БиХ за 111 милиона

Наведено је то у информацији Дирекције за економско планирање (ДЕП) БиХ о кретању макроекономских показатеља у првих шест мјесеци ове године.

- Највећа улагања у овом периоду имали су "Уникредит лизинг", "НЛБ лизинг" и "Интерконзум" из Сарајева, те Рудник кречњака Вијенац из Лукавца. Највећа повлачења односно смањење капитала забиљежена су код фирми "Делта Реал Естате" Бањалука и "Аргета" Сарајево - истиче се у информацији.

Директор Сектора за макроекономију при Спољнотрговинској комори БиХ Момир Тошић каже да се директна страна улагања у БиХ смањују, прије свега, због нестабилне политичке и економске ситуације. Он је нагласио да је БиХ апсолутно непривлачна за инвеститоре и да је износ улагања занемарљив.

- Предложене су одређене измјене закона с циљем побољшања инвестиционе климе и ентитетске владе и Савјет министара покушавају да омогуће барем у правном смислу неке олакшице, јер је тренутно стање у привреди неодрживо, посебно након мајских поплава - истакао је Тошић и додао да је ово изборна година и да је и то један од разлога слабог прилива инвестиција.

Ни остали економски показатељи, према подацима ДЕП-а, нису значајно бољи. У информацији се истиче да су мајске поплаве очекивано ослабиле економску активност, што је довело до наглог пада стандарда грађана, те погоршања фискалне позиције земље и спољнотрговинског биланса. Додаје се да су прекиди производње у многим фабрикама и рудницима довели до значајног пада индустријске производње у мају у односу на април од 4,9 одсто, а што је додатно интензивирало раније започето смањење извоза. Ситуација се ни у јуну није значајније поправила.

- Ипак, смањење активности у реалном сектору започело је и прије елементарних непогода, што је само додатно интензивирано у мају. То се, прије свега, односи на индустријску производњу, извоз, те промет у малопродаји - додају у ДЕП-у.
Дефлација

Према подацима ДЕП-а, у БиХ је у јуну забиљежена дефлација од 1,4 одсто. У првих шест мјесеци најзначајнија смањења цијена била су код хране и безалкохолних пића, одјеће и обуће, становања, воде, струје и превоза. Порасле су само цијене алкохолних пића и дувана због повећања акциза на цигарете на почетку 2014. године. Иако се осјетно смањење цијена чини позитивним у случају дужег трајања, дефлација негативно утиче на производњу, јер становништво одгађа куповину у ишчекивању нових појефтињења.

Извор: Глас Српске

Коментари / 0

Оставите коментар