ЗСО је будућност Срба на Космету

Заједница српских општина (ЗСО) улази у фазу у којој треба коначно да започнемо њено темељно формирање, изјавио је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ðурић.

Србија 24.07.2014 | 09:38
ЗСО је будућност Срба на Космету

Ðурић је, гостујући у Дневнику РТС-а истакао да је формирање ЗСО тесно повезано са формирањем будуће косовске владе.

"Не можемо ЗСО да формирамо док нема статута, док нема договора о функционисању неких других институција. ЗСО је будућност српског народа на Косову и Метохији, централни део Бриселског споразума је управо ЗСО", навео је Ðурић.

Према Ðурићевим речима, ЗСО у формирању функционише и данас кроз управљачки тим, а у пуном капацитету ће се градити наредних недеља и месеци.

Осврћући се на преговоре са Приштином о "Парку мира", Ðурић је подвукао да је у Бриселу у уторак договорено да тај парк остане.

"Договорено је да буде извршена визуелна процена стања моста до средине септембра и након тога биће настављени разговори са циљем да се ништа не мења док се обе стране не договоре о томе како ће у будућности изгледати и мост и област око моста", објаснио је Ðурић.

На питање која је сврха парка насред моста, Ðурић је одговорио да се 100 метара лево и десно од "Парка мира" налазе други мостови које нормално користе и пешаци и којима се одвија саобраћај.

"Једно што чини разлику у постојању ''Парка мира'' је једноставно то што екстремисти не могу да се залећу са југа возилима у главну градску улицу у Косовској Митровици, а то је Улица краља Петра, и на тај начин постоји један појас у којем се људи осећају сигурно, да неће нико да их изрешета из аутомобила или да им се деси нешто лоше", рекао је Ðурић.

Коментаришући протест у Зубином Потоку дан пре разговора у Бриселу, када су локални функционери најавили могућност прекида сарадње са Еулексом, Ðурић је рекао да тај протест одражава лош кредибилитет правосудних институција на Косову.

"Грађани севера Косова и Метохије јасно су исказали своју стрепњу због чињенице да су неки од људи који су изабрани недавно на изборима позвани на информативне разговоре у вези са догађајима који би требало да су обухваћени законом о амнестији, који је донет у склопу бриселског процеса", навео је директор Канцеларије за Косово и Метохију.

Говорећи о 15-годишњици убиства 14 српских жетелаца у селу Старо Грацко у општини Липљан на Космету, Ðурић је истакао да би тај случај морао да буде предмет интересовања у оптужници тужиоца Клинта Вилијамсона.

"Злочин који се догодио 23. јула 1999. године у Старом Грацком једноставно не застарева", подвукао је Ðурић.

"За нас је потпуно неприхватљиво и не би било у складу са цивилизацијским нормама да они који су одговорни за овај злочин не буду одговорни", додао је Ðурић.

Ðурић је закључио и да тражење одговорних за злочин у Саром Грацком може да буде "лековито за целокупну заједницу на Косову и Метохији".


Извор: РТС

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

xxл

24.07.2014 07:51

Тако треба и у Федеерацији БиХ. Према Закону о принципима локалне самоуправе општине могу правити савезе и сарађивати са општинама у Федерацији БИХ. Значи напримјер Дрвар, Грахово, Петровац,Шипово и др. у савез општина!

ОДГОВОРИТЕ