Сумњиво трошење буџетског новца

Постоји огроман простор за транспарентнији начин трошења јавног новца. Све институције система су на потезу.Истакао је то у интервјуу за "Глас Српске" главни ревизор Канцеларије за ревизију институција БиХ Миленко Шего.

Босна и Херцеговина 22.07.2014 | 08:55
Сумњиво трошење буџетског новца

Да ли се у БиХ буџетски новац и даље троши на незаконит и нетранспарентан начин и након што годинама указујете на мање-више исте неправилности?

ШЕГО: "Може се рећи да постоји благи тренд повећања финансијске дисциплине, али то није ни издалека онако како то очекује јавност и како би заиста требало да буде. 

Ми то мјеримо кроз наше препоруке и изражена ревизорска мишљења. За 2013. годину је дато седам мишљења са квалификацијом или са резервом, а буџети тих институција у укупном буџету институција БиХ чине 54,42 одсто.

Поред тога, 43 институције имају скренуту пажњу на одређене појаве и трансакције, а на њих отпада 34,29 одсто буџета. Дали смо свега 22 позитивна мишљења, што значи да је чисто 7,48 одсто укупног буџета институција БиХ.

Дакле, постоји огроман простор за транспарентнији начин трошења јавног новца. Све институције система су на потезу, почев понајприје од ревидираних институција, Парламента, Савјета министара, Министарства финансија и трезора, Предсједништва и органа за спровођење закона."

Да ли и у којој мјери институције спроводе препоруке ревизора?

ШЕГО: "Институције у просјеку примјењују од 50 до 60 одсто препорука. Постоје институције гдје је тај проценат знатно нижи, али и оне које годинама досљедно спроводе препоруке ревизора. У свијету је тај проценат већи од 90 одсто".

Које су главне замјерке ревизора, односно гдје су највећи пропусти институција када је ријеч о финансијском пословању?

ШЕГО: "Прије свега је то слабост система интерних контрола који би превентивно отклонио или у разумној мјери спријечио пропусте и недостатке, преваре и корупцију. 

Затим слиједи неадекватно спровођење процедура јавних набавки, реализација потписаних уговора, непримјерено понашање и шароликост у висини разних издатака, те проблеми са уговорима о дјелу и уговорима о привременим и повременим пословима.

О поменутим уговорима смо радили и ревизију учинка и приликом контроле њихове транспарентности и ефеката тих уговора утврдили смо да углавном недостаје одређени тон њихове сврхе. Доста је широка лепеза пропуста и недостатака, што је у извјештајима детаљно описано".

Извор: Глас Српске

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

ЈованБЛ

22.07.2014 07:39

Ја, ипак, мислим да је у БиХ 100% буџетских средстава сумњиво утрошено! Код нас је све сумњиво и без покрића!

ОДГОВОРИТЕ
Name

јустице

22.07.2014 09:51

Није ту ниста сумњиво, зна се да је покрадено.

ОДГОВОРИТЕ
Name

МИРА

22.07.2014 12:08

НИСТА СУМЊИВО -- СВЕ СУ ПОКРАЛИ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лија

22.07.2014 15:09

Нема сумљивог трошења буџетског новца у БиХ. Сви лоповлуци су транспарентни.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Миа

22.07.2014 18:03

Одавно је познато да се новац троси на незаконит и нетранспарентан нацин,а ста друго оцекивати кад нам дрзаву воде нодговорна и бахата лица!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Симо

22.07.2014 19:49

Шта је ту сумњиво? Зна се да су све паре покрадене и нажалост још се краду. Лопови и ваше вријеме полако откуцава.

ОДГОВОРИТЕ