Пријатељска посјета или "гвоздени загрљај"?

Српски медији, који често помињу «избалансираног Тита» почели су да броје страна путовања премијера Србије Александра Вучића.

Србија 10.07.2014 | 07:40
Пријатељска посјета или "гвоздени загрљај"?

 

Нећемо се бавити математичким операцијама из серије «може ли да се стави знак једнакости између две посете премијера Вучића Немачкој и једне посете Русији», већ ћемо се потрудити да промислимо о политичкој подлози – зато смо замолили да нам помогне директор Центра за стратешке алтернативе Душана Пророковића.

Дакле, планирани преговори с председником Владимиром Путиним и премијером Дмитријем Медведевим у руском главном граду постављају једно питање. 

Сувише кратка је у размерима међудржавних односа пауза између недавне радне посете шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова Београду и доласка премијера Александра Вучића у Москву…

- Састанак српских званичника са Сергејом Лавровим у Београду био је најнеобичнији до сада. Очигледно је да се на релацији Београд-Москва нешто дешава.

Ја то доводим у везу са новим приступом Москве, како у Србији, тако и у осталим балканским земљама и узрок тражим у речима шефа руске дипломатије да Србија не само да може да стоји са стране и гледа шта ће да буде са Јужним током, већ да је и дужна да брани овај пројекат.

Да подсетим, Србија и Русија имају потписан споразум о стратешкој сарадњи. Тај споразум обавезује Србију на многе ствари и у том контексту сагледавам и посету премијера Вучића Москви. Очигледно је да ће му тамо бити предочено не само шта Србија може него и шта се од Србије у будућем периоду тражи.

С друге стране, премијер Вучић лети има три посете Немачкој, земљи-локомотиви ЕУ и генератору услова о Косову.

- Од почетка украјинске кризе, Немачка је изгубила пуно на утицају на Балкану. Немачка је своју моћ ширила углавном економским средствима.

Украјинско питање је поново отворило безбедносни пакет као доминантан, и САД претходних шест месеци полако истискују немачки утицај са ових простора.

То је видљиво и у Бугарској, где је дошло до суспензије Јужног тока. Ангела Меркел свакако тражи одређене полуге преко којих може вратити утицај.

Мислим да ће се Немачка посветити тражењу неког оквира за Балкан у контексту да балканске државе неће ући у ЕУ пошто у Бриселу не постоји воља за проширењем.
Дакле, посету Вучића Москви и Берлину ја итекако доводим у везу. Украјинска криза је поново отворила питање немачко-руске сарадње.

Приближавање Немачке и Русије отвара многе перспективе за Србију и због тога је дошло до интензивирања сусрета и са руским и са немачким званичницима.

Београд подржава територијалну целовитост Украјине, то је поново изјавио министар спољних послова Србије Ивица Дачић у Бечу. Спојено са неангажованошћу у вези са санкцијама против Русије то и даље подсећа на Троцког из 1918. године: «Ни мира, ни рата: мир не потписујемо, рат обустављамо».

Између осталог, немачка страна је тада изјавила да уколико мир није потписан, то аутоматски значи – обустава примирја. Никако не инсистирајући на аналогијама, ипак могуће је претпоставити да ће једном Београд морати да се определи између «yес» и «њет» у вези са санкцијама.

Између осталог, у вези са тиме аналитичари споре, шта очекује Вучића у Москви: пријатељска посета или «гвоздени братски загрљај»?

- Тим аналитичарима не бих придавао превише пажње. Мало је на Балкану аналитике, а пуно западне пропаганде. Видите, српско руководство је за претходних месец дана више пута поменуло територијални интегритет Украјине него што је за две године поменуло територијални интегритет Србије.

Србија је под великим притиском пре свега Сједињених Америчких Држава да се према том питању изјасни. Морам вам признати да сам ја пријатно изненађен чињеницом да Србија није увела санкције Русији.

У одређеном тренутку сам очекивао да се то деси и због тих великих притисака и због очигледног несналажења српских власти на спољнополитичком пољу.
Несумњиво, ова позиција Србије се у свим западним круговима схвата као проруска, без обзира на то што се понављају те тезе о територијалном интегритету Украјине, и што се Крим не спомиње.

Западне земље су очекивале да се Србија у најмању руку постави као Црна Гора и да врло оптимистично уђе у тај антируски фронт.
Међутим, питање је колико је то довољно за будућност српско-руских односа. Наша билатерална сарадња се не мери само према томе да ли смо или нисмо увели санкције Русији (притом, те санкције су потпуно бесмислене), него и према томе како ћемо се постављати по другим питањима.

Пре свега се то тиче реализације „Јужног тока“. Бугарска јесте одустала од овог пројекта, односно суспендовала га, али видимо претходних дана да је Аустрија ушла у целу ову причу.

Због тога Србија нема разлога да стаје са реализацијом „Јужног тока“, нити да се правда како је Бугарска прекинула па сада морамо да видимо какав ће крајњи исход бити у Бугарској са овим пројектом.

Србија треба активно да настави да гради „Јужни ток“ и на том послу не само да има подршку Русије, него партнере може пронаћи у Мађарској и Аустрији. То је један од канала за будуће јачање сарадње Србије и Русије.

У интервјуу немачким медијима премијер Вучић се жалио на руске цене гаса. Већа од данашње цена би убила нашу земљу, - чак је рекао он.

Међутим, колико је познато, дугорочни споразум, потписан између Русије и Србије, предвиђа и евентуални попуст, док се цена за Београд не разликује много од просечне југо-источно-европске цене.

- Мислим да је то последња тема о којој ће се разговарати. Много озбиљније ствари су пред нама и много озбиљније теме.

Уколико ми постигнемо договор о наставку изградње „Јужног тока“, уколико се Србија по том питању активира, уколико изађе из ове пасивне позиције, попусти на гас ће доћи сами по себи.
Део српских политичара већ 25 година покушава да имитира украјинске политичаре, који су стално кукали на западу на Русију, а у Русији кукали на запад.

Онда су покушали некаквом јефтином трговином да остваре краткорочну корист. Као да Руси неће сазнати шта Срби причају у Бриселу или Брисел неће сазнати шта Срби причају у Москви. То је политика коју је водио и Кучма, то је политика коју је водио и Јанукович.

Русија у овом тренутку, док се не почне са реализацијом нашег стратешког споразума који смо потписали, нема неки претерани интерес да Србији чини уступке око низа ствари па и око цене гаса.
Зашто би Русија смањивала цену гаса Србији, када видимо да Србија тихо улази у НАТО и позиционира се тако да у будућности буде руски непријатељ?

То што ми формално не потписујемо неке документе који се тичу уласка у НАТО је једна ствар. Али сасвим друга ствар су реформе које се дешавају у нашој војсци, које нас потпуно стављају на један колосек ка НАТО-у. Дакле, те ствари се не могу сакрити.

Због тога ова јефтина трговина, кукања и жалбе нам пуно неће помоћи. Један свеобухватан договор са Русијом који би се тицао свих ових ствари о којима говорим, па и реформама у сектору војске и нашој будућој војној сарадњи би потпуно релаксирао наше односе.

И у таквом једном оквиру цена гаса се уопште не би постављала, и за Србију би, претпостављам, важили исти услови као за Белорусију. Дакле, пуно је тема о којима ми морамо разговарати пре цене гаса. А уколико се о тим темама договоримо, цена гаса ће бити решена сама по себи.

Извор: Глас Русије

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Семберац био и остао

10.07.2014 05:45

Да се не лажемо, коме је Путин ваљао а да није од тога имао корист.

ОДГОВОРИТЕ
Name

да будемо реални

10.07.2014 05:57

Ко је коме икад помогао а да нема макар неку намјеру, дал су Амери помогли коме, Швабе мозда?! Освјестите са људи, данас ништа нема џабе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Семберија у срцу

10.07.2014 06:02

Вјероватно да није никоме.А да ли је можда госпођа Меркел или њен претходник господин Шредер или било који други премијер или предсједник некоме ваљао, а да од тога није имао корист???

ОДГОВОРИТЕ
Name

блбл

10.07.2014 06:04

Да ли је стигла она обећана силна помоћ за потопљене из братске Русије? СРАМОТА.Послије поплава и руске "помоћи" мука ми је када чујем ријеч Русија. У муци се познају јунаци.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маx

10.07.2014 06:39

Послат це нам 30 Козака да копају канале за Јузни ток.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Семберац

10.07.2014 07:03

Коме смо ми Срби ваљали никоме,не видим разлог засто би Путин давао неку корист нама,Руси су нас ослободили ових за којима ми трчимо као пудлице,и само чекамо да Wасингтон и Брисел нешто кажу против Руса да и ми скочимо

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мики

10.07.2014 07:23

У почетку сам подржавао Вучића -Нажалост он све више и више постаје аутократа .Сам доноси одлуке .Запоставља систем.Није добро што је медије ставио под контролу па није изложен критикама и не зна када је почео вући погрешне потезе .То ће нас све скупо стајати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

тт

10.07.2014 07:56

Исти Додо. И он би на двије столице и само он зна ста је исправно!

ОДГОВОРИТЕ
Name

синиса

10.07.2014 08:02

Ја само не разумијем ове коментаре који су сви листом као да ми живимо у Србији, па лијепо је осјећати припадност и љубав према властитом народу, али не можемо живјети у лажи и илузији. Однос Русије према Србији и према Републици Српској су различити, то нема везе једно са другим. Па то сте ваљда видјели да се Баја са Путином само услика у неком ходнику, док је премијер Вучић показао шта значи посјета. Према томе, Бајина прича је лудило за народ, а зашто се Руси тако понашају, па зато сто они врло добро знају да је Република Српска у БиХ, званична Русија никада није довела у питање БиХ, они никада нису оспорили пресуде у Хагу, нити оспоравају тај суд, осим сто су става да предуго траје и да га треба више затворити. Нема договора за крак гасовода према Републици Српској, зашто, зато што одлуку доноси БиХ, то Руси знају, па и не спомињу више, а исто тако знају да ако Федерација неће користити тај плин да нема никакаве економске исплативости уопште градити тај крак према РС, скупље цијеви и градња него сто ће се потрошити плина у РС за наредних сто година.

ОДГОВОРИТЕ
Name

xxл

10.07.2014 08:31

Треба "балансирати на жици између Истока и Запада", па док не паднемо?!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Вучић води државу у катастрофу

10.07.2014 10:52

Вучић као најслабији политичар којег је Србија имала у последњих 200 година, води државу у дужничко ропство и економску и националну катастрофу. Продао је Космет, издао браћу у ЦГ, на све начине се довија Сарајеву и покушава издати и РС. За то вријеме је увео невиђену цензуру у све медије Србије гдје пролази само његово величање, у Србији поскупљују редом све намирнице, народ остаје без посла, умањују се плате, константно се узимају енормна страна задужења, Звезда је доведена пред гашење на челу са Вучићем и његовом криминалном хоботницом у клубу и по први пут јој је забрањено играње у Европи. Спортка првенстава се штимају по формули да се задовоље оба племена - па једнима даје фудбал а другима кошарку, како би вожд убрао још који политички поен ... Добро је што му је Путин очитао лекцију и рекао да демагогија више не пролази

ОДГОВОРИТЕ