Бразил као Заир и Хаити!

Упркос пласману у полуфинале Мундијала, ова селекција Бразила црним словима ће бити уписана у фудбалску историју своје земље.

Фудбал 09.07.2014 | 09:31

Разлог за то јесу многи неславни рекорди постављени у полуфиналном окршају са Немачком – изједначен је најтежи пораз (6:0 од Уругваја 1920. године), а први пут у историји неки бразилски голман примио је седам погодака.

Селесао је после само 29 минута игре био потпуно размонтиран, а у размаку од 18 минута, примио је чак пет голова. Ово је други пут у историји светских првенстава да је неки тим у првих пола сата примио пет голова – претходно је 1974. године Југославија толико дала Заиру. Пет голова за полувреме примио је још само Хаити, од Португала такође 1974.

Домаћи тим на Мундијалу није примио пет голова још од 1958. године, када је Бразил добио домаћина Шведску 5:2.

Осим овог синоћ, најгори порази Бразила у историји до сада су од Уругваја 1920. године на Копа Америка (6:0) и двадесет година касније од Аргентине у пријатељској утакмици (6:1). Немачка је постала први тим који је Бразилу дао седам комада.

Последњи тим који је у полуфиналу СП дао пет голова био је управо Бразил – године 1958. Селесао је савладао Француску 5:2. Бразил је до сада само једном примио пет голова на СП, у победи над Пољском после продужетака 6:5 1938. године.

До данас, Бразил је био непоражен код куће 38 године, од пораза од Перуа 3:1 на Копа Америка.