Brazil kao Zair i Haiti!

Uprkos plasmanu u polufinale Mundijala, ova selekcija Brazila crnim slovima će biti upisana u fudbalsku istoriju svoje zemlje.

Fudbal 09.07.2014 | 09:31

Razlog za to jesu mnogi neslavni rekordi postavljeni u polufinalnom okršaju sa Nemačkom – izjednačen je najteži poraz (6:0 od Urugvaja 1920. godine), a prvi put u istoriji neki brazilski golman primio je sedam pogodaka.

Selesao je posle samo 29 minuta igre bio potpuno razmontiran, a u razmaku od 18 minuta, primio je čak pet golova. Ovo je drugi put u istoriji svetskih prvenstava da je neki tim u prvih pola sata primio pet golova – prethodno je 1974. godine Jugoslavija toliko dala Zairu. Pet golova za poluvreme primio je još samo Haiti, od Portugala takođe 1974.

Domaći tim na Mundijalu nije primio pet golova još od 1958. godine, kada je Brazil dobio domaćina Švedsku 5:2.

Osim ovog sinoć, najgori porazi Brazila u istoriji do sada su od Urugvaja 1920. godine na Kopa Amerika (6:0) i dvadeset godina kasnije od Argentine u prijateljskoj utakmici (6:1). Nemačka je postala prvi tim koji je Brazilu dao sedam komada.

Poslednji tim koji je u polufinalu SP dao pet golova bio je upravo Brazil – godine 1958. Selesao je savladao Francusku 5:2. Brazil je do sada samo jednom primio pet golova na SP, u pobedi nad Poljskom posle produžetaka 6:5 1938. godine.

Do danas, Brazil je bio neporažen kod kuće 38 godine, od poraza od Perua 3:1 na Kopa Amerika.