Аргентински први мечеви на Мундијалима

Репрезентација Аргентине је посљедни пут прву утакмицу на Свјетском првенству изгубила 1990. године. То је свакако податак вриједан респекта прије вечерашњег окршаја са нашом репрезентацијом. Укупно гледајући Аргентина је пет пута губила прву утакмицу на турниру, два пута након што је освајала титуле свјетског првака.

Фудбал 15.06.2014 | 14:58

Као свјетски прваци, Аргентинци су имали част да отворе СП 1982. године у Шпанији. Играло се на Камп Ноу стадиону, гдје је публика дочекала великог Марадону који је тада за 7.7 милиона долара потписао за Барселону. У истом саставу су били и Марадона и Кемпес и Ардиљес и Пасарела, али Белгијанци нису истакли бијелу заставу. Ервин Ванденберг је погодио за 0:1 у 62.минуту и Белгија је славила.

Осам година касније поновила се иста ствар. Аргентина је отварала у Милану СП 1990. године, 8.јуна. Марадона је опет предводио репрезентацију, Каниђа је ушао у другом полувремену. Није помогло, Омам - Бијик је главом савладао Пумпидоа. Француз Вотро је искључио Кана - Бијика, па Масинга али то није помогло Аргентини. Од тада до данас Аргентина није изгубила прву утакмицу. У пет утакмица остварили су пет побједа заредом. Играли су против Грчке, Јапана, Нигерије два пута и Обале Слоноваче уз гол разлику 9:1. Дидије Дрогба је у 82.минуту сусрета у Хамбургу (2006) успио ублажити пораз своје репрезентације.

До Шпаније 1982. године, Аргентина је изгубила три прве утакмице. Још тамо 1934. године када је нокаут фаза била на распореду од почетка, Кнут Крон је закључио преокрет Шведске за побједу 3:2. У Шведској 1958. године није добро прошла дружина Гиљерма Стабилеа, јер су на старту страдали од Западне Њемачке 1:3. У Њемачкој 1974. године Пољска је са Гжегоржом Латом (два гола) срушила Аргентину 3:2.