Argentinski prvi mečevi na Mundijalima

Reprezentacija Argentine je posljedni put prvu utakmicu na Svjetskom prvenstvu izgubila 1990. godine. To je svakako podatak vrijedan respekta prije večerašnjeg okršaja sa našom reprezentacijom. Ukupno gledajući Argentina je pet puta gubila prvu utakmicu na turniru, dva puta nakon što je osvajala titule svjetskog prvaka.

Fudbal 15.06.2014 | 14:58

Kao svjetski prvaci, Argentinci su imali čast da otvore SP 1982. godine u Španiji. Igralo se na Kamp Nou stadionu, gdje je publika dočekala velikog Maradonu koji je tada za 7.7 miliona dolara potpisao za Barselonu. U istom sastavu su bili i Maradona i Kempes i Ardiljes i Pasarela, ali Belgijanci nisu istakli bijelu zastavu. Ervin Vandenberg je pogodio za 0:1 u 62.minutu i Belgija je slavila.

Osam godina kasnije ponovila se ista stvar. Argentina je otvarala u Milanu SP 1990. godine, 8.juna. Maradona je opet predvodio reprezentaciju, Kaniđa je ušao u drugom poluvremenu. Nije pomoglo, Omam - Bijik je glavom savladao Pumpidoa. Francuz Votro je isključio Kana - Bijika, pa Masinga ali to nije pomoglo Argentini. Od tada do danas Argentina nije izgubila prvu utakmicu. U pet utakmica ostvarili su pet pobjeda zaredom. Igrali su protiv Grčke, Japana, Nigerije dva puta i Obale Slonovače uz gol razliku 9:1. Didije Drogba je u 82.minutu susreta u Hamburgu (2006) uspio ublažiti poraz svoje reprezentacije.

Do Španije 1982. godine, Argentina je izgubila tri prve utakmice. Još tamo 1934. godine kada je nokaut faza bila na rasporedu od početka, Knut Kron je zaključio preokret Švedske za pobjedu 3:2. U Švedskoj 1958. godine nije dobro prošla družina Giljerma Stabilea, jer su na startu stradali od Zapadne Njemačke 1:3. U Njemačkoj 1974. godine Poljska je sa Gžegoržom Latom (dva gola) srušila Argentinu 3:2.