3 мита о конзервираној храни!

Једна од ствари на коју се посебно апелује током ових дана, када је у питању хуманитарна помоћ за угрожене у поплавама, је да се доноси конзервирана храна.

Требало би имати на уму да конзумирање одређених врста намирница више не зависи од годишњег доба.

Србија 21.05.2014 | 22:33
3 мита о конзервираној храни!

Захваљујући конзервисању и смрзавању хране, није необично јести кукуруз шећерац читаве године.

Ипак, постоје мало познате чињенице о намирницама које су обрађене на овај начин, због чега су честе недоумице по питању њиховог састава и хранљивости, пишеYумама.цом
Тако су створени и митови о конзервисаној храни.

Мит 1: Смрзнута и конзервисана храна није квалитетна

Конзервисана храна омогућава конзумирање одређених група намирница и ван сезоне, а процеси којима се храна доводи у ово стање чини је веома сличном свежој. Штавише, броја истраживања су показала да не само што јој не недостаје квалитет и хранљиве материје него је конзервисана храна понекад и здравија од свеже.

Употребом физичке методе пастеризације, храна се конзервира физичким и хемијским методама, при чему се прибегава пастеризацији и долази до уништавања микроорганизама штетних по здравље. Оваква обрада чува укус хране, баш као и витамин Ц. Замрзавањем се зауставља размножавање микроорганизама, а сушењем се успорава процес њиховог деловања. С друге стране, ту су и хемијске методе, које спречавају дејство бактерија или их потпуно уништавају, али и биолошки метод.

Мит 2: Обрадом храна губи хранљиве материје

Прерађени производи, сматрају стручњаци, садрже подједнаку количину витамина и минерала као свежа храна или је, чак, има у већој количини јер се за конзервацију употребљавају искључиво најбољи плодови на врхунцу зрелости, и то врло брзо након бербе, захваљујући чему не губе или губе врло мало хранљивости.

Исти је случај и са смрзнутим поврћем, које се обрађује неколико сати после брања, па тако ове намирнице садрже важне нутритивне елемене, попут витамина, минерала, биљних влакана, каротина, флавоноида итд.

Мит 3: Свеже је увек боље

Уколико сте се одлучили за конзервисану рибу или парадајз пре него за свеже – нисте погрешили. Захваљујући начину обраде ових намирница, конзервисани парадајз, на пример, садржи и до четрдесет процената више антиоксиданаса и ликопена него свеж.

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Миленко

21.05.2014 21:03

Све је у реду и добро написано, мој је предлог да се саљу не замрзнуте конзерве, са ваљаним датумом употребе и неби требало бити проблема и опасности по здравље...

ОДГОВОРИТЕ