ЕУ: Много мање од милијарде за Србију

Упркос јучерашњој најави о милијарди евра помоћи из европског фонда солидарности, Србија тешко може да рачуна на више од десетак милиона евра из овог фонда, сазнаје Тањуг из извора у Европској комисији.

Србија 20.05.2014 | 14:30
ЕУ: Много мање од милијарде за Србију

 Пометњу је изазвала европска комесарка за хуманитарну помоћ Кристалина Георгијева, која је на подневном брифингу рекла новинарима да "Србија може да се пријави за помоћ из фонда солидарности до износа од једне милијарде евра" за реконструкцију и изградњу након поплава.

"Комесарка се погрешно изразила, јер је поменула укупну суму која се налази у фонду, а Србија од тога може да добије само мали дио", рекао је Тањугу функционер Европске комисије који је желио да остане анониман.

 Георгијева је сем тога омашком навела цифру из прошлогодишњег буџета за фонд солидарности, који је за ову годину преполовљен, а 500 милиона евра намењени су свим земљама чланицама ЕУ и кандидатима које су задесиле елементарне непогоде.

 Србија може да конкурише уколико докаже да укупна штета проузрокована поплавама прелази 0,64 одсто бруто друштвеног дохотка, што у случају Србије износи 175 милиона евра.

"Ако у року од десет недеља од првог дана поплава добијемо од Србије увјерљиве и провјерљиве податке да је штета већа од 175 милона, узећемо захтјев у разматрање", навео је Тањугов извор.

 Он је објаснио да ни у том случају ЕУ не може да надокнади сву штету, већ само један дио.

 "Кад добијемо детаљну процјену видећемо колико можемо да помогнемо", навео је овај функционер.

Индикативан је примјер Бугарске, која је прије десет година претрпела штету од поплава од преко 150 милиона евра, чиме је испунила услов да добије помоћ из фонда.

 На крају, Европска комисија је исплатила Бугарској око 12 милона евра, то јест мање од десет  одстоукупне штете.

 За утјеху, фонд солидарности није једини европски фонд из које Србија може да вуче средства за обнову.

 Како је јуче током посјете Бриселу објаснио Горан Свилановић, генерални секретар Савета за регионалну сарадњу, ту су и приступни (ИПА) фондови, као и европски пољопривредни фондови, из које Србија може да добије ванредна средства у хуманитарне сврхе.

 Нико од Тањугових саговорника у Бриселу, међутим, није могао да макар оквирно процијени укупну суму која би могла да стигне из Брисела, уз образложење да је засад рано о томе говорити.

 Сви су, међутим, подсјетили да је процедура за добијање било каквог новца из ЕУ компликована и пуна бирократских препрека.

 "Пред властима у Београду сада стоји озбиљан задатак да на вријеме заврше сву папирологију и доставе је у Брисел", упозоравају из Комисије.

 Георгијева је данас у посјети Србији, док ће у Брисел сутра допутовати министар спољних послова Ивица Дачић и министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Зељко

20.05.2014 12:38

Ми требамо да помогнемо сами себи. Свако да одвоји колико мозе и ста мозе да се људима који су угрозени омогуци врацање зивота у нормалу. А ако се ста добије од ЕУ добије. Када би свако од нас који зивимо у дијаспори донирао по 100 еура скупила би се фина свота новца.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мики

20.05.2014 14:44

Зељко у праву си за дијаспору ако донира, само је питање коме помаземо ? Милокраду или народу

ОДГОВОРИТЕ