ЗОИ: На менију свега има
Храну припрема око 6.
Република Српска
11.02.2014 | 21:08
Храну припрема око 6.000 кувара, дневно иде 4 килограма по спортисти. Највише једу хокејаши, а најмање такмичари у уметничком клизању.
Када би се оцењивала понуда и разноврсност хране коју могу да једу спортисти, али и гости ЗОИ у Сочију, ове Игре би могле да се прогласе најукуснијим у досадашњој историји.
Организатори свакодневно припремају по четири килограма хране на сваког спортисту, па свако ко се храни у “олимпијској кухињи” може “без напрезања” да добије 3.670 калорија. Храну припрема око 6.000 кувара и њихових помоћника.
Осим руских кувара доста је и странаца који су већ радили на Олимпијским играма, па имају богато искуство. Како каже стара изрека “кроз желудац пут води ка медаљама”, па су домаћини учинили све да спортисти могу да бирају шта им је по вољи да једу ових дана у Сочију.
Кувари припремају храну из разних земаља, па се на столу налази много печеног меса, али и разних супа, пиринча, салата, али и пица и и шпагета. У “руском углу” се могу пробати разне палачинке и пецива. У великим самоварима су различите врсте меда. А они који воле џемове могу да уживају у великом асортиману.
Интересантно је да је такмичарима у бобу потребно два пута више калорија него такмичарима у сноуборду. Они који наступају у уметничком клизању су, практично, на дијети. Али зато хокејаши “кркају” калоричну храну.
Разноврсношћу и квалитетом хране задовољни су и они који иначе једну много попут џина, најтежег и највишег учесника ЗОИ, словачког хокејаша Здена Харе, који има 117 килограма и 206 центиметара, али и оних који као птице презалогаје, попут канадске клизачице Кирстен Мур, високе само 150 сантиметара.
- Такмичари у уметничком клизању уопште не једу сендвиче. Спортисти на ЗОИ, поготово биатлонци, највише једу пасте, пиринач и разне супе. Осим тога, једу доста воћа, али и чоколаду - каже Алексеј Кирпичев, задужен за исхрану у Организационом комитету Сочија 2014.
Такимичари могу да једу увек у току 24 сата. У сва три олимпијска села су ресторани где се хране учесници Игара. Забрањено је коришћење непастеризованог млека, сушене рибе или печурака. Такође, не једе се ништа из конзерви. За доручак се нуди руска, европска и азијска кухиња, а за ручак и национална јела.
Осим изобиља хране спортисти добијају и пуну информацију о њеној калоричности. Домаћини су водили рачуна и направили мени за вегетаријанце, као и за оне који једу храну припреману по муслиманским или јеврејским обичајима. Нуди се и храна без глутена.
Искуства на многим међународним такмичењима показују да спортисти воле слаткише. Због тога је велики избор десерта.
Неке репрезентације традиционално доводе своје куваре и доносе прехрамбене производе. Међутим, њима нико не брани да уђу и једу у ресторане где и спортисти из целог света.
Нису заборавили ни публику. На свим спортским објектима су ресторани за госте и посетиоце.
ПРОДУЖЕН КРЕВЕТ
Највиши учесник ЗОИ капитен словачке хокејашке репрезентације, играч Бостона, Здено Чара (206 цм) у хотелима има проблем са кратким креветом. У Сочију су му продужили кревет, тако што су уз њега поставили два реда табуреа на који су ставили мали мадрац.
- Одлично сам спавао у Сочију, јер је кревет заиста удобан - каже Чара, који је на отварању ЗОИ носио заставу Словачке.
Интересантно је да га многе спорткискиње заустављају и траже да се сликају са њиме.
ПРВИ ОЛИМПИЈСКИ МЕНИ
ЗА време првих савремених олимпијских игара 1896. спортисти и чланови делегација јели су разне врсте меса, барено или печено поврће, сир, маслине, хлеб, а могли су да попију и мало вина. Сада се спортистима нуди много богатији мени, али нема алкохола. У ресторанима за госте, публику и новинаре може да се попије пиво и кувано вино.
Коментари / 0
Оставите коментар