Политички савези у БиХ трају краће од мандата
Уколико дође до ескалације кризе у односима два ХДЗ-а извјесно је да до наредних избора више неће постојати ниједан политички блок на нивоу БиХ.
Република Српска
10.12.2013 | 11:14
Уколико дође до ескалације кризе у односима два ХДЗ-а извјесно је да до наредних избора више неће постојати ниједан политички блок на нивоу БиХ. Подсјећамо, прво је пукао блок између СДА и СДП-а, што је резултирало избацивањем СДА из власти на нивоу БиХ. Након недавног пуцања блока СНСД - СДС из власти је избачен и СДС, а прије неколико дана криза је ескалирала и у односима два ХДЗ-а.
У ХДЗ БиХ су нас сви упутили на интервју који је Драган Човић, предсједник странке, дао јучерашњем "Вечерњем листу", у којем не искључује могућност пуцања савеза са "деведесетком", али је нагласио да ХДЗ жели наставак партнерства.
Весо Вегар, портпарол ХДЗ 1990, оцијенио је да је изборна грозница почела трести све партије и да је то разлог што долази до криза у односима међу странкама. Он се, ипак, нада да се хрватски блок неће распасти иако је кризу у Ливањском кантону оцијенио озбиљном.
Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у парламенту БиХ, оцијенила је да прекидање савеза у БиХ генерално не треба узимати као трагично.
"Сваки од тих савеза формиран је са конкретном намјером и када се конкретна намјера не може остварити, онда и ти савези пуцају. Нема ту ништа чудно", навела је она. Оцијенила је да све странке сада стварају себи позицију према изборном датуму и свако пази да не направи грешку код оних бирача који потенцијално њих бирају, због чега тежом оцјењује могућност да у 2014. дође до озбиљнијег компромиса.
"Све је мање вјероватно да ће до договора доћи. Сви заузимају стартну позицију пред изборе засновану на непопуштању и ставу 'ништа никоме'", оцијенила је она.
Саша Магазиновић, посланик СДП-а у парламенту БиХ, сматра да је криза између два ХДЗ-а покушај ХДЗ 1990 да се извуче из загрљаја ХДЗ БиХ.
Оцијенио је да распад савеза његове странке са СДА нема везе с изборима јер се десио двије године прије њиховог расписивања. Што се тиче блока из РС, рекао је да су сви од почетка знали да је питање дана када ће се он распасти.
"Ја сам лично изненађен да је то толико дуго издржало с обзиром на то да је СНСД за партнера позвао странку која је цијело вријеме била њихов најжешћи критичар", рекао је Магазиновић. Он је оцијенио да распад блокова сам по себи не значи да ће у 2014. теже бити постићи компромис о кључним питањима у БиХ.
Александра Пандуревић, посланик СДС-а, истиче да јој је од почетка блок ХДЗ - ХДЗ 1990 изгледао неприродан, те да се неће изненадити ако међу њима пукне.
"Што се тиче СДП-а и СДА, њихов блок је пукао због федералне владе јер је то такође био неприродан савез, а блок СНСД - СДС је пукао јер је СНСД процијенио да наставак партнерства није у интересу њихове партије коју су ставили испред интереса РС", навела је Пандуревићева.
Амир Зукић, секретар СДА, рекао је да судбина свих блокова у БиХ зависи од жеља предсједника странака.
"Савез странака или блокови, како год то назвали, зависи од челника странке и оног првог који кормилари са свим тим. Ако он има мудрости, ширине, схватање ситуације у којој се налазимо, тај савез функционише", рекао је Зукић. Оцијенио је да ће "температура расти" што је БиХ ближе изборима.
Тања Топић, политички аналитичар из Бањалуке, оцијенила је да је криза између два ХДЗ-а настала из разлога што годину дана прије избора и једни и други морају наћи начин да се издиференцирају, с обзиром на то да међу њима нема идеолошких и програмских разлика како би се бирачи могли опредијелити за кога ће гласати.
Што се тиче кратког рока трајања разних блокова у БиХ, према њеном мишљењу кривац је мањак демократичности унутар странака.
Енвер Казаз, политички аналитичар из Сарајева, каже да БиХ живи у преддемократском, а не демократском друштву, које он назива лидерократијом.
"Оба блока која су се распала, и бошњачки и републичкосрпски, и очигледно да је сада у сличној кризи хрватски, распадају се на бази личних интереса њихових вођа и њихове грамзивости", сматра он.
Још без одлуке о ливањској влади
Ванредна сједница Скупштине Ливањског кантона, посвећена смјени Владе, одржана је јуче, а посланици су након вишесатног засједања тек у послијеподневним сатима усвојили дневни ред.
До закључења овог броја "Независних" сједница није била окончана и у току је била пауза.
Како су рекли у Скупштини, чекао се допредсједавајући Драго Пузигаћа, који је имао смртни случај у породици, на чији се глас за смјену Владе рачунало.
На дневном реду ванредног засједања била је смјена Владе на чијем је челу Недиљко Римац (ХДЗ 1990), именовање мандатара за састав нове владе за којег је ХДЗ БиХ предложио Бранка Ивковића, те именовање министара.
Управо због смјене Владе Ливањског кантона ХДЗ 1990 је најавио да ће у четвртак бити одлучивано о раскиду споразума о сарадњи са ХДЗ БиХ. Нову парламентарну већину у Ливањском кантону чине СДА, СНСД, ХДЗ БиХ, Радом за бољитак, ХСС и ДНС.
Коментари / 0
Оставите коментар