Politički savezi u BiH traju kraće od mandata
Ukoliko dođe do eskalacije krize u odnosima dva HDZ-a izvjesno je da do narednih izbora više neće postojati nijedan politički blok na nivou BiH.
Republika Srpska
10.12.2013 | 11:14
Ukoliko dođe do eskalacije krize u odnosima dva HDZ-a izvjesno je da do narednih izbora više neće postojati nijedan politički blok na nivou BiH. Podsjećamo, prvo je pukao blok između SDA i SDP-a, što je rezultiralo izbacivanjem SDA iz vlasti na nivou BiH. Nakon nedavnog pucanja bloka SNSD - SDS iz vlasti je izbačen i SDS, a prije nekoliko dana kriza je eskalirala i u odnosima dva HDZ-a.
U HDZ BiH su nas svi uputili na intervju koji je Dragan Čović, predsjednik stranke, dao jučerašnjem "Večernjem listu", u kojem ne isključuje mogućnost pucanja saveza sa "devedesetkom", ali je naglasio da HDZ želi nastavak partnerstva.
Veso Vegar, portparol HDZ 1990, ocijenio je da je izborna groznica počela tresti sve partije i da je to razlog što dolazi do kriza u odnosima među strankama. On se, ipak, nada da se hrvatski blok neće raspasti iako je krizu u Livanjskom kantonu ocijenio ozbiljnom.
Dušanka Majkić, poslanik SNSD-a u parlamentu BiH, ocijenila je da prekidanje saveza u BiH generalno ne treba uzimati kao tragično.
"Svaki od tih saveza formiran je sa konkretnom namjerom i kada se konkretna namjera ne može ostvariti, onda i ti savezi pucaju. Nema tu ništa čudno", navela je ona. Ocijenila je da sve stranke sada stvaraju sebi poziciju prema izbornom datumu i svako pazi da ne napravi grešku kod onih birača koji potencijalno njih biraju, zbog čega težom ocjenjuje mogućnost da u 2014. dođe do ozbiljnijeg kompromisa.
"Sve je manje vjerovatno da će do dogovora doći. Svi zauzimaju startnu poziciju pred izbore zasnovanu na nepopuštanju i stavu 'ništa nikome'", ocijenila je ona.
Saša Magazinović, poslanik SDP-a u parlamentu BiH, smatra da je kriza između dva HDZ-a pokušaj HDZ 1990 da se izvuče iz zagrljaja HDZ BiH.
Ocijenio je da raspad saveza njegove stranke sa SDA nema veze s izborima jer se desio dvije godine prije njihovog raspisivanja. Što se tiče bloka iz RS, rekao je da su svi od početka znali da je pitanje dana kada će se on raspasti.
"Ja sam lično iznenađen da je to toliko dugo izdržalo s obzirom na to da je SNSD za partnera pozvao stranku koja je cijelo vrijeme bila njihov najžešći kritičar", rekao je Magazinović. On je ocijenio da raspad blokova sam po sebi ne znači da će u 2014. teže biti postići kompromis o ključnim pitanjima u BiH.
Aleksandra Pandurević, poslanik SDS-a, ističe da joj je od početka blok HDZ - HDZ 1990 izgledao neprirodan, te da se neće iznenaditi ako među njima pukne.
"Što se tiče SDP-a i SDA, njihov blok je pukao zbog federalne vlade jer je to takođe bio neprirodan savez, a blok SNSD - SDS je pukao jer je SNSD procijenio da nastavak partnerstva nije u interesu njihove partije koju su stavili ispred interesa RS", navela je Pandurevićeva.
Amir Zukić, sekretar SDA, rekao je da sudbina svih blokova u BiH zavisi od želja predsjednika stranaka.
"Savez stranaka ili blokovi, kako god to nazvali, zavisi od čelnika stranke i onog prvog koji kormilari sa svim tim. Ako on ima mudrosti, širine, shvatanje situacije u kojoj se nalazimo, taj savez funkcioniše", rekao je Zukić. Ocijenio je da će "temperatura rasti" što je BiH bliže izborima.
Tanja Topić, politički analitičar iz Banjaluke, ocijenila je da je kriza između dva HDZ-a nastala iz razloga što godinu dana prije izbora i jedni i drugi moraju naći način da se izdiferenciraju, s obzirom na to da među njima nema ideoloških i programskih razlika kako bi se birači mogli opredijeliti za koga će glasati.
Što se tiče kratkog roka trajanja raznih blokova u BiH, prema njenom mišljenju krivac je manjak demokratičnosti unutar stranaka.
Enver Kazaz, politički analitičar iz Sarajeva, kaže da BiH živi u preddemokratskom, a ne demokratskom društvu, koje on naziva liderokratijom.
"Oba bloka koja su se raspala, i bošnjački i republičkosrpski, i očigledno da je sada u sličnoj krizi hrvatski, raspadaju se na bazi ličnih interesa njihovih vođa i njihove gramzivosti", smatra on.
Još bez odluke o livanjskoj vladi
Vanredna sjednica Skupštine Livanjskog kantona, posvećena smjeni Vlade, održana je juče, a poslanici su nakon višesatnog zasjedanja tek u poslijepodnevnim satima usvojili dnevni red.
Do zaključenja ovog broja "Nezavisnih" sjednica nije bila okončana i u toku je bila pauza.
Kako su rekli u Skupštini, čekao se dopredsjedavajući Drago Puzigaća, koji je imao smrtni slučaj u porodici, na čiji se glas za smjenu Vlade računalo.
Na dnevnom redu vanrednog zasjedanja bila je smjena Vlade na čijem je čelu Nediljko Rimac (HDZ 1990), imenovanje mandatara za sastav nove vlade za kojeg je HDZ BiH predložio Branka Ivkovića, te imenovanje ministara.
Upravo zbog smjene Vlade Livanjskog kantona HDZ 1990 je najavio da će u četvrtak biti odlučivano o raskidu sporazuma o saradnji sa HDZ BiH. Novu parlamentarnu većinu u Livanjskom kantonu čine SDA, SNSD, HDZ BiH, Radom za boljitak, HSS i DNS.
Komentari / 0
Ostavite komentar