Ватерполо: Свјетска лига је опет наша!

У финалу ФИНА Светске лиге, за седму титулу у 12 издања и награду од 100.

Република Српска 16.06.2013 | 19:30
У финалу ФИНА Светске лиге, за седму титулу у 12 издања и награду од 100.000 долара, Србија је декласирала Мађарску 12:7. Филиповић постигао четири гола! Ово је било 12. издање ФИНА Светске лиге у ватерполу и рекордни седми тријумф наше репрезентације! Уз једно сребро и једну бронзу. Повратак на трон у Светској лиги, у руском граду Чељабинск, вредео је и 100.000 долара, колико ће "делфини" добити после турнира на којем нису доживели ниједан пораз и финала у којем су декласирали старог ривала, Мађарску 12:7 (4:3, 3:1, 2:2, 3:1). Четири гола, уз две асистенције, забележио је играч сусрета Филип Филиповић. Стефан Митровић и Вања Удовичић дали су по два гола, а Душан Мандић и Живко Гоцић по један, док заслуге припадају и сјајно спроведеној одбрани, на челу са голманима Гојком Пијетловићем и Браниславом Митровићем. Наш леворуки бомбардер Филиповић "бушио" је Виктора Нађија са свих позиција у првом полувремену, због чега је у наставку на гол морао млађи Атила Декер. Он се нешто боље провео против Филиповића, који га је савладао само једном, али није могао ништа против разноврсне игре наших у нападу, нарочито са играчем више. Момци Дејана Савића били су стрпљиви, играли су на додавање више и онда када би противник изгубио могућност да прати лопту, стизала би егзекуција. У далеком Чељабинску, имали смо вођство од 3:1 у првој четвртини, мало попустили (3:3), а онда заиграли сјајну одбрану из које је потом Филиповић лагано погађао и у ситуацијама са играчем више, али и из позиционих напада. Посебно спектакуларан био је гол за 7:4, три минута пре полувремена, са бековске позиције и више од осам метара удаљености. Последњи пут Мађари су били близу на 8:6, када је Мартин Сивош реализовао петерац после фаула Милана Алексића. Наше северне комшије имале су још два напада да можда смање на гол заостатка, али их је сурово казнио, ко други, него Филиповић. Четири секунде пре краја треће четвртине, Филиповић је постигао четврти гол за 9:6 и, испоставило се, решио меч. У четвртој четвртини "делфини" су одиграли стаман толико колико је било потребно за шести тријумф у Светској лиги, који је пре две године припао Хрватима на завршном турниру у Алматију, у Казахстану. Бронзу је освојила Црна Гора, после бољег извођења петераца у мечу са САД. Било је 10:10, а онда 13:11 за наше комшије, које смо избацили у суботу у полуфиналу.