Vaterpolo: Svjetska liga je opet naša!

U finalu FINA Svetske lige, za sedmu titulu u 12 izdanja i nagradu od 100.

Republika Srpska 16.06.2013 | 19:30
U finalu FINA Svetske lige, za sedmu titulu u 12 izdanja i nagradu od 100.000 dolara, Srbija je deklasirala Mađarsku 12:7. Filipović postigao četiri gola! Ovo je bilo 12. izdanje FINA Svetske lige u vaterpolu i rekordni sedmi trijumf naše reprezentacije! Uz jedno srebro i jednu bronzu. Povratak na tron u Svetskoj ligi, u ruskom gradu Čeljabinsk, vredeo je i 100.000 dolara, koliko će "delfini" dobiti posle turnira na kojem nisu doživeli nijedan poraz i finala u kojem su deklasirali starog rivala, Mađarsku 12:7 (4:3, 3:1, 2:2, 3:1). Četiri gola, uz dve asistencije, zabeležio je igrač susreta Filip Filipović. Stefan Mitrović i Vanja Udovičić dali su po dva gola, a Dušan Mandić i Živko Gocić po jedan, dok zasluge pripadaju i sjajno sprovedenoj odbrani, na čelu sa golmanima Gojkom Pijetlovićem i Branislavom Mitrovićem. Naš levoruki bombarder Filipović "bušio" je Viktora Nađija sa svih pozicija u prvom poluvremenu, zbog čega je u nastavku na gol morao mlađi Atila Deker. On se nešto bolje proveo protiv Filipovića, koji ga je savladao samo jednom, ali nije mogao ništa protiv raznovrsne igre naših u napadu, naročito sa igračem više. Momci Dejana Savića bili su strpljivi, igrali su na dodavanje više i onda kada bi protivnik izgubio mogućnost da prati loptu, stizala bi egzekucija. U dalekom Čeljabinsku, imali smo vođstvo od 3:1 u prvoj četvrtini, malo popustili (3:3), a onda zaigrali sjajnu odbranu iz koje je potom Filipović lagano pogađao i u situacijama sa igračem više, ali i iz pozicionih napada. Posebno spektakularan bio je gol za 7:4, tri minuta pre poluvremena, sa bekovske pozicije i više od osam metara udaljenosti. Poslednji put Mađari su bili blizu na 8:6, kada je Martin Sivoš realizovao peterac posle faula Milana Aleksića. Naše severne komšije imale su još dva napada da možda smanje na gol zaostatka, ali ih je surovo kaznio, ko drugi, nego Filipović. Četiri sekunde pre kraja treće četvrtine, Filipović je postigao četvrti gol za 9:6 i, ispostavilo se, rešio meč. U četvrtoj četvrtini "delfini" su odigrali staman toliko koliko je bilo potrebno za šesti trijumf u Svetskoj ligi, koji je pre dve godine pripao Hrvatima na završnom turniru u Almatiju, u Kazahstanu. Bronzu je osvojila Crna Gora, posle boljeg izvođenja peteraca u meču sa SAD. Bilo je 10:10, a onda 13:11 za naše komšije, koje smo izbacili u subotu u polufinalu.