Monti za dužničku krizu krivi Nemačku i Francusku
Italijanski premijer Mario Monti izjavio je danas da koreni evropske dužničke krize delimično leže u neodgovornom rukovodjenju Nemačke i Francuske evrozonom, u vreme kada je monetarni blok tek formiran.
Republika Srpska
28.03.2012 | 11:16
Italijanski premijer Mario Monti izjavio je danas da koreni evropske dužničke krize delimično leže u neodgovornom rukovodjenju Nemačke i Francuske evrozonom, u vreme kada je monetarni blok tek formiran.
Monti je novinarima u Tokiju rekao da je to što se dva najveća igrača evrozone nisu pridržavala fiskalnih pravila pružilo loš primer ostatku kontinenta, prenela je agencija AFP.
"To je priča iz 2003, kada je evro još bio 'beba'. Nemačka i Francuska su bile zemlje koje su olako tretirale javni deficit i dug", poručio je premijer Italije.
Poštovani tehnokrata, koji je u novembru na čelu treće po veličini evropske privrede zamenio milijardera i medijskog magnata Silvija Berluskonija, rekao je da je nepoštovanje pravila koje godišnji budžet ograničava na tri odsto bruto domaćeg proizvoda dovelo do problema.
On je naveo da su, uprkos preporukama, ministri EU odlučili da ne kazne Francusku i Nemačku za prekoračenje limita deficita.
"Tako su dve najveće zemlje evrozone imale deficit uz saučesništvo Italije, koja je tada predsedavala Savetom ministara EU. Naravno, ako 'otac i majka' evrozone krše pravila, ne možete očekivati da će ih... (zemlje kao što je) Grčka poštovati", ocenio je Monti, koji je bio član Evropske komisije početkom 2000-ih, kada je ona predložila sankcije za zemlje koje prekorače javni deficit.
Evropski savet, sastavljen od izabranih političara, stavio je veto na preporuku Komisije.
Premijer Italije posetio je Japan u vreme kada Evropa i dalje posrće pod teretom dužničke krize.
Ministri finansija evrozone sastaće se u petak i subotu u Kopenhagenu da bi odlučili da li će povećati kapacitet evropskog fonda za spas, budući da se ponovo javlja zabrinutost oko finansijskog zdravlja španije.
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) saopštila je juče da bi evrozona trebalo da poveća svoj fond za pomoć prezaduženim članicama na najmanje jedan bilion (hiljadu milijardi) evra u naredne dve godine, pored novca koji je potreban za dokapitalizaciju banaka.
Nastavljamo borbu protiv kriminala i simbioza
08.10.2024 | 10:08