Dunav se povukao, brodovi stali: Ovakvi prizore se ne pamte

Izrazito nizak vodostaj Dunava poslednjih dana ozbiljno otežava plovidbu kod Vukovara - nekoliko brodova više ne može da nastavi put, teretnjaci stoje nasukani, a najveća hrvatska rečna luka već deset dana gotovo da nema saobraćaja.

Region 05.08.2026 | 22:19
Dunav se povukao, brodovi stali: Ovakvi prizore se ne pamte

Vodostaj Dunava kod Vukovara pao je na minus 60 centimetara.

Na pojedinim delovima plovnog puta reka je duboka samo oko 1,2 metra, zbog čega brodovi moraju da smanjujju količinu tereta ili potpuno zaustave plovidbu.

Nizak vodostaj otkrio je sprudove, kamenje i druge podvodne prepreke koje su pri uobičajenim nivoima reke skrivene.

"Pazimo na sve sprudove, pazimo na to kamenje, odnosno sve podvodne prepreke koje su do sada bile pod vodom i nisu bile dostupne. Sad, nažalost, malo-malo imamo problema s tim", rekao je predsednik Sportsko-ribolovnog udruženja "Dunav Vukovar" Saša Piljaš, prenosi HRT.

Problemi su prvo pogodili manje brodice, a sada otežavaju plovidbu i najvećim plovilima.

"Plovni put trebalo da bude dubok barem dva metra da bi se brodarima isplatilo prevoziti teret. Sve ispod toga voze sa smanjenim kapacitetom pa je pitanje isplativosti", rekao je rukovodilac Službe sigurnosti plovidbe u Lučkoj kapetaniji Vukovar Borna Čerina.

U Vukovaru je već nedelju dana privezan kruzer, dok su kod Erduta nasukana dva teretna broda. "Imamo u plovnom putu kod mesta Erdut dva teretna broda koja su se pre nekoliko dana nasukala i stoje tamo. Ili će se rasterećivati ili će čekati da naraste vodostaj", naveo je Čerina.

Posledice niskog vodostaja oseća i Luka Vukovar. Brodari su proteklih sedmica još dolazili s gotovo upola manje tereta, ali sada je i takav saobraćaj zaustavljen.

"U poslednjih deset dana uopšte nemamo plovnost. Sve barže stoje usidrene ili u lukama ili na pojedinim područjima i čekaju bolji gaz", rekao je direktor Luke Vukovar Marijan Kuprešak.

Ako se vodostaj uskoro ne podigne, luka bi mogla izgubiti velik deo ugovorenog saobraćaja.

"Partneri koji su potpisali ugovor s nama u naredna tri meseca trebalo je da preko Luke Vukovar realizuju oko 200 hiljade tona robe, što je značajna tonaža za Luku Vukovar i značajan prihod. Postaje upitno da li će se partneri organizovatii na neki drugi način prevoza, kargom ili kamionskim prevozom", istakao je Kuprešak.

Penzionisani lučki kapetan Ivan Barović, koji je više od 20 godina radio na Dunavu, rekao je da ovakvu situaciju dosad nije doživeo.

"Bilo je i ledostaja oko Dalja, bilo je i visokih vodostaja kada smo na ovom mestu imali poplavu. Međutim, ovako nizak vodostaj nikad nije bio", rekao je Barović.

Dunav je gotovo cele godine plovan, a prekidi su se dosad uglavnom događali zbog leda ili poplava. Ovako dugotrajna obustava plovidbe kod Vukovara, tvrdi Barović, nije zabeležena.

"Kapetani moraju da upotrebe sve svoje znanje kako bi mogli bezbedno da dovedu brodove u luke.

Druga je stvar koliko je isplativo nakrcati brod do 50 odsto svog gaza da bi mogao da prođe u određenim područjima", kazao je Upozorio je da ovakvi uslovi možda neće ostati izolovan slučaj.

Najniži izmereni vodostaj Dunava kod Vukovara zabeležen je pre otprilike stotinu godina i iznosio je minus 110 centimetara.

(Tanjug) Foto: Tanjug/AP

Komentari / 9

Ostavite komentar
Name

Jaffa

05.08.2026 22:43

Koliko vode iz Dunava troše Data centri u Njemačkoj i Mađarskoj?

ODGOVORITE
Name

Da, ali

06.08.2026 06:19

Dunav se napaja još po nekim rijekama usput, pritoke,, nije to sva voda samo iz Njemačke.

Name

Gile

05.08.2026 22:51

Sve zbog data centara

ODGOVORITE
Name

...

06.08.2026 04:31

Kakvi data centri... Globalno zagrijevanje, ljudi moji

ODGOVORITE
Name

Zemlja S.

06.08.2026 05:35

🕛 Šuma isječena u AMAZONSKOJ PRAŠUMI🌴🌳🌲 , a SVIJET🌵ogolio zelene🪾🪾🪾🪾🪾🪾🪾površine ??????? BETONIRA / ASFALTIRA se previše ?! Ovdje 🇧🇦 B i H još gore , sve kriminal sječa (ne)planski !!!!!!! 🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈 DjECA NAŠA patiće zbog ogromnih uništenja “PRIRODE” / RESURSA / BOGATSVA !!!!!!! SREĆA🧲🍀 nam treba da 🛟 PAMET PRORADI / PREUZME ⚖️ POLITIKU i SMIJENI glupe “HAPADŽIjE” €💰💶💵💷

ODGOVORITE
Name

Raso

06.08.2026 06:20

AI...jb ce nam mamicu vjestacka inteligencija...a mi srecni do neba sto umjesto nas skolsku literaturu cita tamo neki mozak...Boze pomozi ako nije kasni!

ODGOVORITE
Name

Vodostaj reka

06.08.2026 06:23

Јуче прочитах да водостај река у Србији јесте нешто нижи али није ни близу критичног, изгледа да да Дунавом није теорија завере него да су у питању неки други проблеми. Видели и Румуни од Немаца па и они минирају корито Дунава да доведу воду за нуклеарну централу а Немци за дата центре и сви ћуте.

ODGOVORITE
Name

DIDITI

06.08.2026 06:47

Narod rinaka na divo pa i vreme, jedno sa drugim i ide, zar ne. ovo je samo pocetak kad nema pameti i kad se forsira ono sto nije ni za zoloski vrt.

ODGOVORITE
Name

XL

06.08.2026 07:12

Padalina u Austriji biće brzo vode👍

ODGOVORITE