Kako su policajci falsifikovali dokaze i lažirali potpis

Okružnom javnom tužilaštvu u Istočnom Sarajevu podnesena je krajem aprila ove godine krivična prijava protiv sedam pripadnika Policijske stanice Novo Goražde, PU Foča, saznaje Raport.

Republika Srpska 24.06.2026 | 10:49
Kako su policajci falsifikovali dokaze i lažirali potpis

Ova sedmorka je prijavljena da su falsifikovali dokaze i lažirali izjave sa zapisnika i zloupotrijebili službeni položaj.

Prijava je podnesena potiv policajaca Harisa Selaka, Predraga Kneževića, Sanela Pršeša, Njegoša Paprice, Stefana Taševića, Edina Šogolja i Sanela Gabela.

Prijavu je podnio advokat Bojan Veselinović koji zastupa optuženog Seada Kanlića (74) iz Novog Goražda koji je uhapšen prošle godine i nalazi se u pritvoru.

Oduzet prilikom pretresa kuće

Riječ je skandaloznoj prijavi ,s obzirom da se navodi da su policajci lažirali dokaze s ciljem da prikrije tragove upotrebe korištenja vatrenog oružja koji je oduzet prilikom pretresa kuće. Da stvar bude gora, lažiran je i potpis policijskog službenika Đorđa Krstovića, koji je bio na uviđaju, ali isti nije potpisao.

Najskandaloznije od svega što je policajac zamjenik komandira prijavljen da je pucao iz oduzetog pištolja i umalo upucao kolegu - policajca o čemu postoje i foto dokazi. Ali, da bi se prikrilo da je došlo do pucnjave, lažirani su zapisnici, navodi se u prijavi.

Naime, na potvrdi o oduzimanju, zavedeno je 16 metaka a na vještačenje poslano 15. Metak koji je Pršeš ispalio je oduzet, ali su policajci zaboravili da preprave zapisnik.

"Dana, 12.06.2025. godine, prijavljena lica su po osnovu usmene naredbe suda ušli u objekat u kome su se nalazili Kanlić i Vahidin Živojević. Po ulasku u kuću, ne postupajući profesionalno i u skladu sa pravilima službe, igrajući se sa oduzetim vatrenim oružjem, oružjem oduzetim od Vehida Živojevića, prijavljeni Pršeš je ubacio metak i cijev i izvršio ispaljivanje metka i to u prostor između Seada Kanlića i OSL Predraga Kneževića, pri čemu samo pukom srećom nije usmrtio niti jednoga od njih. Navedeno se desilo prilikom vršenja pretresa objekta, navodi se u prijavi.

U namjeri da prikriju navedeni incident, kako se tvrdi, prijavljena lica falsifikuju dokaze, ne unose upotrebu vatrenog oružja u izvještaj, svjesno upisuju da je pronađen manji broj metaka za upotrebljeni pištolj, nego što je pronađeno, dakle manipulišu dokazima i mjestom pretresa u namjeri da prikriju počinjene nezakonitosti, pri čemu čine još jedno krivično djelo, ovjeravanjem neistinitog sadržaja. 

"Od upotrebe vatrenog oružja nastala je rupa u zidu, u rupi se nalazi zrno i to su činjenice koje prijavljeni nisu mogli propustiti, odnosno ne primjetiti prilikom pretresa objekta. Ovoliki broj policijskih službenika nije mogao da ne primjeti upotrebu vatrenog oružja u kući, kao ni dokaze upotrebe oružja. Iz oružja koje su policijski službenici oduzeli, nije moglo biti ispaljeno zrno nakon pretresa, te nikakva tvrdanja da se to desilo nakon pretresa ne može biti ozbiljna.

Dakle, prijavljena lica su manipulisala pretresom i dokazima, u namjeri da prikriju izazivanje opšte opasnosti koja je nastala usljed neprofesionalnog postupanja, te su propustili da izvrše obavezne radnje, odnosno radnje koje su bili dužni da izvrše, čime je Seadu Kanliću nanesena šteta. Postupajući na ovaj način, prijavljena lica falsifikovala dokaze i sve preduzete radnje, koje nakon manipulisanja ne mogu imati dokaznu snagu niti mogu biti korištene u postupku pred sudom, istaknuto je.

Na pretresu pred Okružnim sudom u Istočnom Sarajevu, održanom dana 09.04.2026. godine, dajući iskaz u svojstvu svjedoka, policijski službenik Đorđe Krstović je opisao na koji način je došlo do događaja pri kojem je policijski službenik Sanel Pršeš ispalio hitac iz oduzetog oružja, te mu je nakon toga rečeno da napusti prostorije i da ne komentariše ništa, dok su Haris Selak, Edin Šogolj, Stefan Tešević, Njegoš Paprica i Sanel Pršeš lažno svjedočili pred sudom, u namjeri da prikriju falsifikovanje dokaza i druga krivična djela koja su počinili, navodi se u prijavi. 

Osim toga, saznajemo da je tužilac koji je optužio Kanlića naredio biolosko vjestačenje oduzetih predmeta, a urađeno je hemijsko.

Navodi se i da sedam mjeseci sud odbija da odluči i o predlogu za određivanje kaucije. Pritvoreni Kanlić ima 74 godine i invalid je bez jedne noge. On je prije hapšenja živio na relaciji Kraljevina Švedska, za vrijeme zime, dok tokom proljeća i ljeta, od aprila do septembra boravi u BiH. 

Kako se navodi u prijavi, u Novom Goraždu ga zovu "Šved" i posjeduje državljanstvo i Bosne i Hercegovine i Kraljevine Švedske. Sead Kanlić je jedan od 5 suvlasnika kuće u naselju Kostenik, koju koristi u skladu sa svojim suvlasničkim udjelom.

Ističemo i da je Sead Kanlić dozvolio licu, Vehid Živojević, sa čijim ocem se druži cio život, da boravi u njegovoj kući i da koristi njegovo vozilo u periodu kada on ne boravi u BIH. Sead Kanlić je u BiH došao 27.02.2025. godine i bio je pod prismotrom MUP RS.

"Da li je Vehid Živojević koristio kuću i vozilo Seada Kanlića za nezakonite radnje ne možemo tvrditi ali je nesporna činjenica da je Vehid Živojević osuđivan više puta i bio je pod prismotrom MUP RS, koji su postavljali kamere na put koji vodi prema kući Seada Kanlića i zaustavljali putnike koji se kreću od te kuće.

Akcija, prilikom koje su provođene posebne istražne radnje, nadzor i tehničko snimanje je ambiciozno, od strane prvoprijavljenog Selaka nazvana „Šved" što upućuje na zaključak da je predmet akcije bio Sead Kanlić a ne Vehid Živojević, navodi se.

Ovaj dvojac je u pritvoru godinu, iako je Živojević na zapisnik priznao da je droga njegova i da želi da a napravi sporazum. Međutim, tužilac to za sada ne želi i suđenje je u toku. Inače, tokom pretres pronađen je pištolj i droga, za koji je na zapisnik izjavio Živojević da je njegova.

(Raport) Foto: Raport

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Oli

24.06.2026 11:27

Naj kriminalci u policiji

ODGOVORITE
Name

Idealno

24.06.2026 11:35

Ha ha... Mozda je dogadjaj bio dramatican ali sam se ismijao citajuci. I pet Selak. Ovaj Bosnjak policajac a muljator, Ivan Selak Hrvat oteo Mig-21, ovaj nas, ne zna se ni sta je, ministar a svi kazu da od skole ima samo osnovnu uredno zavrsenu... Prezime za izbjegavati!

ODGOVORITE