Sky mafija čeka, Tužilaštvo BiH broji izgubljene optužnice
Prije nešto više od godinu dana, tačnije 29. maja 2024. godine, glavni tužilac Bosne i Hercegovine Milanko Kajganić samouvjereno je ustvrdio da Tužilaštvo BiH prednjači u regiji po broju optužnica i provedenih akcija temeljenih na dokazima prikupljenim iz zloglasnih kriptovanih aplikacija Sky i Anom.
Republika Srpska 08.07.2025 | 21:25
Tada je objavljeno da je optuženo više od 70 osoba, a najavljeni su novi talasi hapšenja i procesuiranja.
Međutim, godinu dana kasnije, velika obećanja pretvorila su se u tišinu i neobjašnjivo zakočene procese.
Dok su tada u javnosti odjekivale izjave o "snažnom obračunu s organizovanim kriminalom", danas se sve više postavlja pitanje: gdje su nestale optužnice?
Akcija "Rez" i nestanak zamaha
Krajem prošle godine, javnosti je predstavljena jedina veća optužnica od tada — protiv Elvisa Keljmendija i Ajlina Ahmića u predmetu kodnog naziva "Rez", zbog sumnje na organiziranu trgovinu narkoticima.
Taj dvojac bio je uhapšen još u julu 2022. godine, kada ih je privodio MUP Kantona Sarajevo.
Nakon gotovo dvije godine provedenih u pritvoru, optužnica je konačno potvrđena.
Od tada do danas, dakle u zadnjih šest mjeseci, Tužilaštvo nije podiglo nijednu novu optužnicu za korištenje Sky aplikacije.
Jedina optužnica koja je podignuta u tom periodu odnosila se na bivše inspektore MUP-a KS, ali ti slučajevi nisu uključivali Sky niti Anom, već odavanje službenih tajni.
Drugim riječima, sve velike najave o "čišćenju" kriminalnih mreža putem Sky dokaza ostale su mrtvo slovo na papiru.
Od "Black Tie" do "Bumeranga": gromoglasni start, bešumna kočnica
U aprilu 2023. godine, izvedena je spektakularna akcija "Black Tie 2", kada je uhapšeno 23 osobe zbog navodne povezanosti s narko-bosom Edinom Gačaninom, koji se nalazi i na crnoj listi SAD-a.
Tada su u pritvoru završili Adnan Smajlović, Aida Halać i Sančez Jukić, ali već nakon pola godine svi su pušteni.
Optužnice još nema, a istraga i dalje "traje", dok se desetine osumnjičenih brane sa slobode.
Slična sudbina zadesila je i akciju "Bumerang", u kojoj je uhapšen Admir Arnautović zvani Šmrk.
On je bio u pritvoru čak devet mjeseci, no optužnica nije podignuta ni protiv njega, ni protiv njegovih saradnika, iako se navodilo da su preko Sky aplikacije organizovali šverc kokaina iz Južne Amerike.
Šmrk i saradnici su koristili pseudonime Bendjamin, Rock i Brzi, a putem šifrovanih poruka navodno dogovarali količine, cijene i transport.
Danas — tišina.
Nije podignuta ni optužnica protiv sarajevskog advokata Zlatka Ibrišimovića, koji je takođe koristio Sky, kao ni protiv njegovog kolege, bivšeg Šmrkovog branioca.
Poruke o izborima — nikom ništa
Posebno zabrinjava nedostatak reakcije na poruke Edina Gačanina, u kojima se eksplicitno spominju osobe navodno povezane s izbornim procesima:
"Imamo svoje ljude u CIK-u", pisalo je u jednoj od šifrovanih poruka. Iako su ovi navodi ozbiljan udar na integritet izbornog sistema, do danas nije podignuta nijedna optužnica niti otvorena ozbiljna istraga.
"Overdose" i "Balkanski kartel" u zapećku
U predmetima "Overdose 1" i "Overdose 2", u kojima su uhapšeni članovi porodice Karić (Amer i Dino), još nema optužnica. Isto važi i za desetine drugih uhapšenih tokom akcija, iako su svi koristili Sky aplikaciju.
Što se tiče "Balkanskog kartela", grupe koja je navodno uvozila kokain iz Južne Amerike i distribuirala ga širom Evrope, pa i na Balkanu, optužnica nema.
Početkom ove godine, SIPA je uhapsila Zdravka Šagolja, bivšeg generala HVO-a, a u Srbiji je uhapšeno osam osoba uključujući Borislava Plavšića, koji se krio u Laktašima.
Grupa je osumnjičena za šverc čak 500 kilograma kokaina iz Ekvadora u luku Ploče. U pritvoru su, a na optužnicu se čeka.
U dokazima koje posjeduje Tužilaštvo navode se i druga imena, uključujući Branislava Zeleniku (trenutno u bjekstvu), Dragana Mikića, Uroša Kolakovića, Srđana Jezdimira, Nemanju Brašnjovića, te čak jednog carinika iz Hrvatske, Zorana Erjaua.
Međutim, ni tu nema formalnog postupka pred Sudom BiH.
Akcija "Kum" i obećanja bez kraja
Prošle godine u februaru, uhapšen je Fikret Kajević u akciji "Kum", zbog sumnje na organizovani kriminal i međunarodno krijumčarenje droga.
Ni tu nema optužnice, iako je korišten Sky za komunikaciju.
Šta je s istragama protiv pravosudnih funkcionera?
Tužilaštvo BiH je u nekoliko navrata najavljivalo istrage protiv nosilaca pravosudnih funkcija koji su navodno takođe koristili Sky. Međutim, od tada je zavladala grobna tišina — nema ni optužnica ni zvaničnih informacija.
Ko koči, i zašto?
Od stotina stranica prepiskâ, hiljada zaplijenjenih poruka i spektakularnih hapšenja, ostali su samo naslovi iz prošlosti.
Umjesto sistemskog udara na organizovani kriminal, javnost svjedoči zamiranju istraga i sumnjivom zatišju.
Da li je riječ o političkim pritiscima, nedostatku dokaza ili o svjesnom odugovlačenju?
Jesu li pojedini predmeti zaustavljeni po nečijem nalogu ili su se svi planovi jednostavno urušili pod težinom vlastitih obećanja?
(Etto.ba)
Komentari / 0
Ostavite komentar