Nema kupaca za domaće maline u Republici Srpskoj

- Iako je berba kasnih sorti malina u Srpskoj u samom finišu, otkupna cijena za ovu sezonu još nije formirana, a mnogi proizvođači su zbog tako neizvjesne situacije potpuno odustali od berbe preostalog roda.

Republika Srpska 14.10.2023 | 08:23
Nema kupaca za domaće maline u Republici Srpskoj

Proizvođači ovog voća su maline odavno predali hladnjačarima, ali i nakon nekoliko mjeseci ne znaju kada će i koliko novca dobiti za svoj trud.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja “Vilamet”, koje okuplja proizvođače jagodičastog voća u regiji Birač, Ivan Stojanović za “Glas Srpske” kaže da je svaki komentar o ovako teškom stanju suvišan.

- Nedavno sam razgovarao sa jednim od otkupljivača, raspitivao se šta je planirao i koja je konačna otkupna cijena, međutim, njegov odgovor je da ništa nije prodao i još ne zna koliko može da plati preuzeti rod - rekao je Stojanović.

Sve prilike su, kako kaže, da će ta cijena biti 2,80 KM plus PDV.

- To znači da cijena neće biti ni tri marke, kao što su bile pretpostavke prije mjesec dana. Dao sam maline, a ne znam cijenu. Hladnjačari plaćaju akontativno koliko ko može, a za ostalo ne znaju ni oni sami - rekao je Stojanović i dodao da još ima proizvođača koji nisu naplatili ni prošlogodišnji rod, pa su mnogi zbog toga i na sudu.

Objasnio je da kilogram proizvedene maline proizvođača košta oko 3,50 KM, pa i do 3,80 KM, što pokazuje da je u samom startu u manjku za marku. Dodao je da su otkupne cijene lani bile od pet do 8,50 KM po kilogramu.

- Iz Bratunca ni kilogram malina nije prodat niti izvezen u inostranstvo, a kupina nešto sasvim malo - rekao je Stojanović.

Dodao je da su ove godine beračima plaćali od 1,50 do dvije KM po kilogramu ili dnevnicu od 70 do 80 KM.

- Napustio sam jesenju berbu malina i kupina jer se ne isplati, a ima i onih koji su već uništili malinjake. U zasadima još ima malina i, generalno, nije završena berba, a plodove jedu ptice - kazao je Stojanović.

Slična situacija je i u Tesliću, a proizvođač iz te opštine Dragomir Pavlović, koji je maline do ove godine uzgajao na pola hektara, odustao je od ovog posla.

- Imajući u vidu situaciju na tržištu, nisam ulagao u malinjak. Uzgojio sam male količine za vlastite potrebe i nakon 20 godina odustao od proizvodnje malina - kazao je Pavlović i dodao da je o otkupnim cijenama malina suludo i govoriti.

Da je situacija neizvjesna, saglasan je i vlasnik hladnjače “Agro dr” iz Bratunca Petko Rankić koji kaže da bi otkupna cijena trebalo da bude 2,80 KM plus PDV. Dodao je da su hladnjačari i lani bili u minusu, a ako tako bude i ove godine, mogu samo zatvoriti firmu.

- Još nema tržišta za otkupljenih oko 1.000 tona malina i kupina. Imao sam kupce iz Njemačke koji su nudili 1,60 evra i 1,80 evra po kilogramu, u zavisnosti od klase i kvaliteta, ali nismo pristali na to. Čekam dobru cijenu, a malina u hladnjačama može da stoji na minus 20 i dvije do tri godine - kazao je Rankić i dodao da će, kada prodaju maline i isplate troškove, znati koliko novca mogu dati proizvođačima.

(Glas Srpske)

Komentari / 9

Ostavite komentar
Name

Milicanin

14.10.2023 08:42

Stojane,Stojane tebi je dobro sa Njima raditi, odavno ste vi njihovi Igraci nisi ti sam,ima uztebe Jos uliguzica.

ODGOVORITE
Name

Smiješno

14.10.2023 08:45

Stojanoviću, šta ti imaš gajiti maline, dovoljno si uzeo od srdjana rankića da bi prevario sve druge malinare, i ti i ova lopovčina petko. Sad nešto spinujete, bijednici.

ODGOVORITE
Name

Nema nade

14.10.2023 09:29

Nema, jer ne znaju šta bi s njom. A domaćice na malo uzimaju, svaki dan sve manje i tanje.

ODGOVORITE
Name

pero

14.10.2023 14:17

tako je skupe su u maloprodaji da narod i ne kupuje.Kupine su bile 10 km

Name

Direkt

14.10.2023 09:37

Zanimljivo je da mnogi proizvođači šljive, ne bacaju iste, koje su mnogo jeftinije od malina, pošto mnogo šljiva ode u proizvodnju rakije, dok mnogi proizvođači maline, bacaju iste, koje su mnogo skuplje od šljiva, a od kojih takođe može da se pravi rakija, koja uz to košta nekoliko desetina KM po litri rakije malinovače. Ovo je čista nakaradnost naše poljoprivrede, u segmentu edukacije poljoprivrednika. Kod nas još uvijek postoji preovladavajuće uvjerenje da rakija može biti samo od šljive i nešto usput malo od jabuke i kruške, a ostalo ništa.

ODGOVORITE
Name

Vladajući tajkuni

14.10.2023 09:49

Direktor posta Srpske jod uvek nije isplatio ni maline iz 2022godine sramota sta Dodik drži na vlasti.motke u ruke i rasterati sve oduzeti sto su stekli

ODGOVORITE
Name

Joja

14.10.2023 10:11

Moje kolege iz Bratuca uzmaju desetine hiljada eura na malini. Pusti suplju pricu,pokupovase stanove u Nb,Ns,Bg.

ODGOVORITE
Name

CICO

14.10.2023 10:53

Zasto ne napisete da ih NJEMACKA nece da ODKUPI zbog BAJE.

ODGOVORITE
Name

Naslov ubija

14.10.2023 11:52

Pobogu zar smo toliko retardirani, tražena roba, uvozi se još i mi cvilimo nema kupaca. Pa nema ovdje, ima u Londonu, Berlinu, Parizu zaboga ili smo prokleti pa niko neće tu našu malinu iz principa zato što nas smartaju zaostalim ili nekom sirotinjom ili ne igramo kako svjetska frula svira?

ODGOVORITE