Sve nade polagali u Putina i Rusiju, evo kako su prošli

Nakon 24 sata snage Nagorno-Karabaha ili Arcaha, kako ga zovu Jermeni, odlučile su "da polože oružje", priznaju vlast Azerbejdžana na tom području te počnu pregovore s Bakuom o "svojoj sudbini" i integraciji.

Svijet 22.09.2023 | 16:19
Sve nade polagali u Putina i Rusiju, evo kako su prošli

 Time je, čini se, stvar gotova: Jermenija priznaje poraz, a Azerbejdžan se trijumfalno vraća na svoje područje koje nije nadzirao više od 30 godina.

Vlasti nepriznate Republike Nagorno-Karabah objavile su, kako javljaju strane agencije, da su postigle dogovor o potpunom prekidu vatre od 13 sati po lokalnom vremenu u sredu, 20. septembra.

U sklopu dogovora postignutog uz posredovanje ruskih „mirotvoraca“, ali i razgovora koje je američki državni sekretar Entoni Blinken imao s azerbejdžanskim predsednikom Ilhamom Alijevim i jermenskim premijerom Nikolom Pašinjanom, preostala jermenska vojska biće povučena „iz zone delovanja ruskog mirovnog korpusa“, a vojska Karabaha biće raspuštena i razoružana.

Ako je sve to tako, čini se da je jedan od najdužih sukoba u Evropi pred konačnim raspletom, a moguće je da se menjaju i geopolitički odnosi na Kavkazu jer u taj prostor, sada uz sve slabiji uticaj Rusije, ulazi SAD na koji se Jermenija, posebno u poslednje vreme, sve više oslanja, okrećući leđa Rusiji.

Američki državni sekretar Entoni Blinken obavio je razgovore s azerbejdžanskim predsednikom Ilhamom Alijevim i jermenskim premijerom Nikolom Pašinjanom. Jermeniji je potvrdio da jemči njen „teritorijalni integritet“ i odvratio Baku od navodnih planova da krenu i dalje od Karabaha.

No, Baku je iskoristio sve veću slabost Jermenije, njeno okretanje od Rusije i taj vakum između biranja novih zaštitnika da konačno stavi tačku na „i“ na pitanje Nagorno-Karabaha.

Jermenija je u ovom trenutku u međuprostoru, sama na svetu, u tranziciji između razočaranja u Rusiju, koja ne može skriti zluradost zbog toga što se sada događa, te pokušaja da se umili Zapadu. Azerbejdžan je procenio da je njihov protivnik u takvoj „banani“ da im je sada prilika za veliku osvetu i povrat svog područja, piše Jutarnji list.

U Jerevanu su pak, odmah nakon obnove ratnih sukoba, izbili veliki nasilni protesti, jedni pred zgradom vlade, i uz uzvike „Pašinjan izdajnik!“. Tamo se tražilo da jermenska vojska reaguje i krene u pomoć Karabahu.

Istovremeno je blokirana ruska ambasada gde se uzvikivalo „Rusija izdajnik!“. Ljutiti Jermeni smatraju da ih je Rusija ostavila na cedilu i prepustila Azerbejdžanu. U Jerevanu zameraju da se ruski „mirotvorci“, iako su imali mandat da mogu upotrebiti oružje ako su ugroženi životi civila, uglavnom bave evakuacijom civila.

Zbog toga se u Jerevanu pripremaju na novi egzodus koji se očekuje nakon ovakvog raspleta događaja. Pozivaju se i na sporazum prema kojem ruski „mirotvorci“ mogu upotrebiti oružje, ali Moskva na to ćuti, a Baku tvrdi da je taj deo sporazuma nevažeći jer ga nije potpisala i azerbejdžanska strana.

Ako bi Jermenija krenula na Azerbejdžan, to bi bio samoubilački potez jer je u ovom trenutku Jerevan bitno slabiji od Azerbejdžana i bez međunarodnog zaleđa. Stoga se može pretpostaviti da do toga neće doći, ali zato mogu izbiti neredi u samoj Jermeniji, pa čak, kako neki najavljuju, i mogući građanski rat.

Armenija je i politički i ekonomski na kolenima i sama jer se tek sada uočavaju ozbiljniji obrisi novog jermenskog savezništva sa Zapadom i definitivnog okretanja leđa Putinu.

Ovakav razvoj situacije, čini se, potvrđuje da SAD polako preuzima reč u jermensko-azerbejdžanskom sporu te da Rusija ipak polako gubi onaj uticaj koji je dosad imala na tom području. Za Vladimira Putina biće to vrlo jak udarac, iako neki smatraju da je ovakav ishod i „mala Putinova osveta“ za „jermenski nož u leđa“.

Azerbejdžan neće ispustiti premoć koju ima, a osim toga, nažalost, Baku je svima puno važniji od Jermenije.

Azerbejdžan je jedan od najvećih naftnih i plinskih izvoznika, što Zapadu treba zbog nedostatka tih energenata iz Rusije. Zapad takođe želi Jermeniju da privuče k sebi kako bi sebe ponovno pozicionirao u tom delu kraja Evrope, ali i da Rusima smanji uticaj, što se i događa.

U svemu tome bizarna je i zlurada poruka bliskog Putinovog saradnika Dmitrija Medvedeva koji je rekao da tako prođe svako „ko koketira s NATO-om“ i okreće leđa Rusiji.

Kako bilo, Jermenija je u neobranom grožđu, u vrlo neizvesnoj situaciji koja zemlju može baciti u dugotrajnu nestabilnost, a ionako se nalazi na trusnom geopolitičkom prostoru južnog Kavkaza te je dovoljan samo mali podsticaj da zapali unutrašnji sukob s nesagledivim posledicama.

S druge strane, Azerbejdžan ne želi da propusti priliku da dotuče svog neprijatelja te da i treći put dođe do zamrzavanja sukoba koji traje više od 30 godina.

(Agencije) 

Komentari / 23

Ostavite komentar
Name

Ne

22.09.2023 16:35

Mogu da vjerujem da ste objavili ovakav tekst pun zaključaka iz BBC kuhinje. Zna se dobro šta je jermenski predsjednik Pašinjan dogovarao i kako je pokušavao da sjedi na dvije stolice Ruske krivice ovdje nema ni promil , još da budu sretni što su ih spasili rotalne pogibije Trenutno se narod krije na aerodromu koji je pod ruskom zaštitom Pisaće se još o izdaji Pašinjana i njegovih američkih " prijatelja".

ODGOVORITE
Name

Ма

22.09.2023 17:38

Зајеби ти то. Ето као ти знаш. Знаш као и ја.

Name

Ipe

22.09.2023 18:05

Ako se dobro sjećam "vako" su Rusi i sa Kosova razgulili.Koga su Rusi "zaštitili" do sad.Gdje su bili kad je "Milosrdni Anđeo" raznosio industriju,mostove,ljude.

Name

Putko i mile

22.09.2023 19:21

Naše je da zakuhamo,a štafetu vam ostavljamo,pa kako prođete

Name

'VAKO ĆE ...

22.09.2023 16:49

I nas,da otpile,još samo da izvuku preostali kapital iz naftnog sektora! Rafinerije su već unovčili,sa domaćom BANDOM!

ODGOVORITE
Name

Eto Vidiš

22.09.2023 16:57

Kakve se ovde neistine iznose,da čovjek ne povjeruje, Jermeni su davno okrenuli leđa Rusiji i Putinu, zato su i prošli ovako ! U međuvremenu, Azerbejdžan je sa Rusijom sklopio ugovor o vojnoj sardnji i kupovini naoružanja ! Zanimljivo da SAD i NATO nisu intervenisali protiv Ažerbejdžana, da spse Jermensku manjinu, kao što su nekada spašavali Albance u Srbiji !

ODGOVORITE
Name

srb

22.09.2023 17:05

Nema Rusija tu krivice, Jermenska vlast se okrenula zapadu i kad je zagustilo zakukali Rusiji, nešto slično kao mi...Da Rusija ulazi u rat sa Azerbejdzanom zbog idajnika koji su sami izdali svoje, nije baš mudro....

ODGOVORITE
Name

Prolaznik

22.09.2023 17:18

Eto tebi treba vjerovati.

ODGOVORITE
Name

Србо

22.09.2023 17:29

Изгледа да ћемо и ми завршити као овај Нагорно Карабах по расположењу и причи народа а поготово шта ради руководсто РС.

ODGOVORITE
Name

Miroslav

22.09.2023 17:59

Jermenski politicari su pozvali amere, i natovce da ih cuvaju, dakle okrenuli su ledja Rusima, i ovo je posledica. Trideset godina trajala je zastita Rusije, i nije bilo problema, sta bi sad, neka jadni narod pita svoje politicare, kome su okrenuli ledja i koga su pozvaki u pomoc?

ODGOVORITE
Name

da…kako da ne

22.09.2023 18:55

Zato ruski vojnici ”čuvaju mir” tamo

Name

Idealno

22.09.2023 21:53

Ajde pametnjakovicu ne bulazni... Azeri vidjeli da rusi ni sami sebe ne mogu odbraniti a kamo li njih i iskoristili to. Procitali smo da su i neki rusi iz mirovnog kontigenta stradali, pa sta, nista... Tu su visi ciljevi u pitanju, energenti koje ima Azerbejdzan, oruzje koje ima Rusija,,,sve u svemu me podsjeca na RS Krajinu...

Name

Micko

22.09.2023 18:03

Sve je bolje nego ratovati...

ODGOVORITE
Name

Re

22.09.2023 20:40

Bolje biti u EU u miru, nego pod cizmom smrdljivih seljacina i srebroljubaca u ratu!

Name

lala

22.09.2023 18:08

Podsjeća me na jednu pokrajinu na Balkanu 😃, ipak se nadam da neće ovako završiti!

ODGOVORITE
Name

Wwe

22.09.2023 20:34

Vojne vježbe s Amerikancima, a nade polagane u Ruse. Čudna logika sa tragičnim krajem.

ODGOVORITE
Name

NGK

22.09.2023 21:43

...je postojao cijelo moje djetinjstvo... Sjećam se dnevnika i izvještaja odatle... Danas ga više nema. Kao ni Libije...

ODGOVORITE
Name

Ha Ha

22.09.2023 23:27

Da tačno, Jermeni su tamo živili vijekovima a više ih neće biti, a Albanci koji su se naselili na Kosovo i Metohiju tek posle 1945.godine, danas imaju dvije države , Albaniju i "kosovo" ! "Šta ti je demokratija" ! 30 miliona Kurda ne treba pominjati, oni i dalje nemaju državu a Crna Gora članica NATO-a( čak su crnogorci manjina u sopstvenoj državi, srbi,bošnjaci, albanci i hrvati su većina u c. goru ) , nema zajebancije , "međunarodno pravo ima da se poštuje" !

Name

Karabah je Armenija

23.09.2023 01:44

Sve dok je postojala nada u mirnu reintegraciju i vodili se razgovori o tome bilo je relativno mirno i pored zlocina koje je Armenija pocinila Azerima 90tih. Pasinjan se razgoropadio i za vrjeme posjete Nagorno Karabahu izjavio da je Nagorno Karabah Armenija( "I tu je bio kraj")

ODGOVORITE
Name

SOS

23.09.2023 05:39

Rusi ne mogu ni sebe zaštiti a kamoli tu šaku bijednih Armenaca.

ODGOVORITE
Name

SSSR

23.09.2023 12:08

A znate li da je predaja Krima Ukrajini samo falsifikovani dokument?!

Name

Ah ti mediji

23.09.2023 07:17

Zanimljiv tekst i naslov teksta,kao i zbivanja u tom regionu.

ODGOVORITE
Name

rOmiz

23.09.2023 12:27

Neka se zapitaju svi koji pokušavaju da odcijepe dio neke suverene države na Balkanu

ODGOVORITE