Od malina u RS više niko nema zarade

Malinari u Republici Srpskoj potpuno su obeshrabreni zbog problema koji se ponavljaju iz sezone u sezonu, prije svega sa neizvjesnošću o otkupu cijene voća, koja je i na pragu jeseni prava misterija zbog čega su pojedini proizvođači odustali od berbe kasnih sorti, prepustivši rod pticama.

Republika Srpska 12.09.2023 | 07:50
Od malina u RS više niko nema zarade

Proizvođači jagodičastog voća u Srpskoj pri kraju su još jednog ciklusa u kojem će po svemu sudeći sabirati gubitke. Maline su odavno predali hladnjačarima, a da pojma nemaju koliko će i kada dobiti novac za svoj trud zbog čega su ovo voće prestali nazivati crvenim zlatom.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja “Vilamet”, koje okuplja proizvođače jagodičastog voća u regiji Birač, Ivan Stojanović kaže za “Glas” da je ova godina katastrofalna.

- Još ima proizvođača koji nisu naplatili ni prošlogodišnji rod, mnogi su zbog toga i na sudu. Zvanične otkupne cijene za ovu sezonu nema, hladnjačari plaćaju akontativno koliko ko može. Očekuje se da nam isplate po tri marke po kilogramu, a samo smo berače plaćali 1,5 KM, a gdje su ostali troškovi. Zbog nerentabilnosti i loše cijene odustaje se od berbe jesenjih sorti. Prvi sam ja odustao jer mi se ne isplati brati i plaćati radnike. Ponudio sam komšijama i rodbini da naberu sebi za sok i slatko, ostalo će ptice pojesti - priča Stojanović.

On se pita zanima li ikog na koji način će proizvođači nastaviti da rade.

- Iscrpljene su sve mogućnosti da ova proizvodnja napreduje, a imamo odlične resurse. Sistem za navodnjavanje u koji je uloženo osam miliona maraka, rasadnik, rashladni kapaciteti i sad se to sve briše gumicom. Teško je odustati, ali teško je i nastaviti raditi jer tonemo u minus - navodi Stojanović.

Dodaje da se proizvođači na razne načine snalaze da isplate nagomilane obaveze.

- Sve moramo isplatiti odmah. Prvo apoteke za repromaterijal, potom radnike, kao i obaveze državi, a nama hladnjačari plate koliko hoće i kad hoće. Samo mi čekamo pa smo prinuđeni dizati kredite i pozajmice od mikrokreditnih banaka, a neko dobije i akontaciju od hladnjačara - dodao je Stojanović.

Da je situacija teška i neizvjesna priča i vlasnik hladnjače “Agro dr” iz Bratunca Petko Rankić, koji kaže da još nema tržište za otkupljenih oko 1.000 tona malina i kupina. 

- Roba stoji u hladnjači, nisam prodao ništa jer čekam cijenu. Ono što nude kupci iz Evrope trenutno je premalo, nikada nije bilo gore. Previše je malina iz drugih zemalja. Ukrajina nam je lani poremetila tržište, a evo i ove godine. Čujem da izvoze po 0,60 evra po kilogramu. U Srbiji je ostalo oko 30 odsto prošlogodišnjih malina neprodatih. Ja sam išao i u minus samo da se riješim količina, oko tri miliona sam lani bio u gubitku - priča Rankić.

Ističe da otkupna cijena malina koje nastoji izvesti na ino-tržište ne bi smjela biti ispod pet evra po kilogramu.

- To je iznos kojim bi pokrili troškove i koliko-toliko amortizovali gubitak od lani, ali teško da ćemo dobiti toliko. Pregovaramo sa starim kupcima iz zapadne Evrope, Skandinavije ali teško ide. Kupaca nema ni za kupinu, Njemačka nudi 1,3 evra po kilogramu, što je nikakva cijena - dodaje Rankić i navodi da je tek malom dijelu proizvođača isplatio akontaciju od dvije marke po kilogramu, dok ostali čekaju da proda robu.

(Glas Srpske)

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

T3884912

12.09.2023 08:17

Sve to zahvaljujući dodiku i njegovom ortaku milovanoviću, naše propada a on uvozi tudje

ODGOVORITE
Name

Oli

12.09.2023 08:31

Sve domaće da se zatre da bi se uvozilo tuđe smeće da bi neko stavio koju marku u dzep.Ma treba pojedince uza zid ko svoju kuću raskućava🤬

ODGOVORITE
Name

Malinar potpredsjednik nsrs

12.09.2023 08:33

Petko Rankicu, sta kaze sin, jel bolje sluzbeni auto sa blinkerima ili mercedes od 100.000 KM? Isplati ljudima pare i prestani vise da lazes i i krades. A ti ivane stojanovicu objasni ljudima kako si izvukao pare za svoje maline a ostale si ostavio na cjedilu, sve to uz jedan mali uslov - da vilamet pretvoris u politicku partiju ciji si ti telal na facebooku, olosu jedan.

ODGOVORITE
Name

Panjik

12.09.2023 08:43

VAZNO JE TRZISTE RAKIJE, DEDA .MILORADA.

ODGOVORITE
Name

Rade

12.09.2023 08:46

Ne samo od malina, nego od rada bema koristi. U RS kriminal je nagrađen.

ODGOVORITE
Name

Odgovor

12.09.2023 08:50

Odavno vise nikoga ne zanimaju tudhi problemi. Jedino je bitno ko ce i kolilo da se ugradi u tendere, to je jedino pitanje koje je bitno😊

ODGOVORITE
Name

Pa

12.09.2023 09:19

Ja ovo nikad ne kontam. Ja se bavim proizvodnjom necega, sam plasiram svoj proizvod na trziste, po cijeni koju je neko spreman platiti. Istovremeno, tu mi cijenu niko nikako ne garantuje, kao ni to da ce moj proizvod biti kupljen. Ako ne ide, kljuc u bravu i drugi posao. Sta je fazon sa poljoprivrednicima? Zasto ocekuju da njima neko titra?

ODGOVORITE
Name

#@

12.09.2023 09:33

Bitnoje da se radi, stace vam zarada..

ODGOVORITE
Name

DrMr

12.09.2023 10:01

Nije tačno! Neka se ugledaju na FIKRU MALINARA, uvoze respiratore, maske, kikiriki... dogovor kuću gradi, ha ya 😂

ODGOVORITE
Name

Svašta

12.09.2023 10:04

Ne razumem ove voćare, kada je u pitanju tržište droge, naj manju zaradu imaju oni koji je siju, obrađuju i proizvode, princip je isti, "oni" ne znaju drugačije ! Prema tome i u tom pogledu, počnite raditi isključivo za sebe , manite se "države" !

ODGOVORITE
Name

milan

12.09.2023 10:44

kaze 3 miliona u minusu,a nije ni 300000 evo pa sami vidite ,a ima para za novu zgradu da napravi. https://www.companywall.ba/firma/agro-dr-doo-bratunac/MMQfB4C

ODGOVORITE
Name

Miki

12.09.2023 10:56

Rješenje je djelimična orijentacija u izvoz svježe maline, u plastičnim pliticama po 200gr. Ta malina u maloprodaji u EU košta 11-15 €/kg. Smrznuta je bila nekad 5-7€/kg, sad je nešto skuplja. 30% roda u extra klasi izvesti svježe, ostatak smrznuto ili ići u polu-preradu-voćni koncentrat i sl. Kontaktirati velike proizvođače voćnih koncentrata. Etoprilikd da se dva minist.polj. Srbije i RS zajedno angažuju sa privrednim.komorama. Malina se i dalje uveliko konzumira i traži na tržištu EU. Problem je što se malina za smrzavanje u Poljskoj bere mašinski-tresačima sa ventilatorima. Dosta jeftinije od ručne berbe.

ODGOVORITE
Name

Evo rešenja

12.09.2023 12:49

Neka rankićev sin proda range rover od 200.000 KM koji je stekao krvavim radom, i da taji pare da isplati malinare, jer tata je izgleda sve pare spucao na novu zgradu pored autobuske u bratuncu.

ODGOVORITE