Ovdje se ne radi o borbi protiv laži nego istine

- Ovdje se ne radi o borbi protiv laži, nego o borbi protiv istine. Кao prvo, zaštita od klevete već postoji, može se podnijeti tužba, tražiti demant, izvinjenje, naknadu štete…

Republika Srpska 18.07.2023 | 19:20
Ovdje se ne radi o borbi protiv laži nego istine

- Ovaj režim već 20 godina steže omču oko vrata građanima, i sve više je zateže i guši. Popuste malo pred izbore, da narod uzme vazduha i opet nastave po starom. Tako i danas stežu omču i guše slobodu govora – rekla je na današnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske Tanja Vukomanović, poslanik PDP-a, diskutujući o Prijedlogu izmjena i dopuna Кrivičnog zakonika Republike Srpske kojima se kriminalizuje kleveta. 

Vukomanovićeva kaže da, iako će kriminalizacija klevete pogoditi sve  građane, vjeruje da će se najviše primjenjivati na novinarima i to ne na one sa lažnih portala, već one koji se potpisuju pod tekstove. 

- Ovdje se ne radi o borbi protiv laži, nego o borbi protiv istine. Кao prvo, zaštita od klevete već postoji, može se podnijeti tužba, tražiti demant, izvinjenje, naknadu štete… Кao drugo, klevetanje i širenje laži donošenjem ovih izmjena neće stati. Postoje portali bez impresuma, odnosno bez adrese i imena novinara. I kad demant hoćete da pošaljete nemate gdje. Кao treće, tvrdnje poslanika vlasti da “ko govori istinu nema načega da se boji” nisu tačne. Propisivanje klevete i uvrede kao krivičnog djela i novčane kazne koje su propisane nisu jedine koje plaše novinare da će im ugusiti slobodu pisanja, nego postupak istrage koji će morati proći kao osumnjičeni, postupku u kojem mogu biti lišeni slobode, pritvoreni, pozivani u policiju više puta, te na taj način biti zastrašivani zbog neke novinarske objave – rekla je Vukomanovićeva. 

Ističe da je samim tim i sama istraga protiv novinara ili bilo koga drugog veliki pritisak na to lice. 

- Bez obzira što može kasnije dokazati da nije kriv, to je proces koji može trajati više godina i satisfakcija zbog obustave istrage i oslobađajuće presude je mala u odnosu na ono što novinar prođe zbog ispitivanja u policiji i tužilastvu, te kasnije na sudu – navela je. 

Vukomanovićeva kaže da je ostalo mnogo otvorenih pitanja, koja nisu pojašnjena u ovim prijedlogom. 

- Da li je kleveta ako iznesemo podatke neke od svjetskih organizacija poput onog da smo posljednji u borbi protiv korupcije, ako kažemo da je iz Republike Srpske otišlo pola miliona stanovnika… i slično? Mogu li ti podaci uvrijediti nečiji ugled? Takođe, što je više mraka, to je manje svjetla, pa se postavlja pitanje da li će ovo usporiti borbu protiv nasilja i eventualno ućutkati i žrtve su skupljale hrabrost da pričaju u nasilju i javno optuže nasilnike – navela je Vukomanovićeva ističući da nas ovim prijedlogom režim  vraća 200 godina unazad. 

(BN)

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

Gandaf

18.07.2023 19:33

Ajd i ti nesto reci.

ODGOVORITE
Name

Re

18.07.2023 20:46

Neka se i ti javi.

Name

Za gandaf

18.07.2023 22:37

Cuj komentara. Po tebi niko nebi trebao nista da kaze! Samo vi pricajte... vasa je drzava, sve je vase! Koliko vam je dosta?!

Name

+

18.07.2023 19:54

Dodikova izjava citiram; Mogu ti reci poprilična ciganija

ODGOVORITE
Name

Eto Vidiš

18.07.2023 23:09

Da je zakon uveden, Đokovići bi dobili ogromnu otštetu,a neki bi završili u zatvoru, a ovako... !

Name

Obican covjek

19.07.2023 09:06

Bravo Tanja

ODGOVORITE