Propadaju banke u SAD, masovno se povlači novac
Akcije "First Republic" banke pale su za skoro 50 odsto jer investitori dovode u pitanje njenu budućnost.
Svijet 29.04.2023 | 11:00
Pad je uslijedio dan nakon što je američka banka saopštila da su klijenti povukli više od 100 milijardi dolara sa svojih računa usred prošlomjesečne bankarske panike.
"First Republic" se smatrala jednom od banaka u najvećem riziku od propasti, nakon što je serija kolapsa banaka izazvala strah od krize u tom sektoru.
Stabilizovana je sporazumom o spašavanju vrijednom više milijardi dolara. Ažuriranje kompanije pružilo je uvid u to koliko se brzo zabrinutost širila.
Banka je saopštila da je izgubila otprilike 40 odsto svojih depozita u danima nakon tih kolapsa, pošto su klijenti žurili da povuku sredstva, prenosi "Euractiv".
Prošli mjesec se završio sa otprilike 104 milijarde dolara depozita, uključujući 30 milijardi dolara koje je primljeno od drugih banaka u planu spasavanja koji ima za cilj jačanje povjerenja.
"First Republic" banka je nagovijestila da se situacija od tada stabilizovala.
Takođe, dodaje se da se teži "strateškim opcijama“ za jačanje svoje pozicije, uključujući smanjenje troškova otpuštanjem od 20 do 25 odsto radne snage u narednim mjesecima.
Problemi u bankarskom sektoru pojavili su se u SAD ranije prošlog mjeseca kada je banka Silicijumske doline, koja je bila 16. po veličini zajmodavac u zemlji, propala u najvećem finansijskom kolapsu američkih banaka još od 2008. godine.
Nakon toga dva dana kasnije usledio je još jedan neuspjeh njujorške "Signature banke", piše Euroactiv.
Vlasti su uskočile da pripomognu i da garantuju depozite iznad uobičajenih granica u pokušaju da spriječe dalje nametanje bankarskih depozita.
Ali to nije odmah spriječilo širenje zabrinutosti.
U Evropi, švajcarski zvaničnici su takođe posredovali u spasavanju problematičnog bankarskog giganta "Credit Suisse", koji je u prva tri mjeseca ove godine napustilo banku i podiglo 61,2 milijarde švajcarskih franaka.
Centralne banke širom svijeta uključujući Federalne rezerve SAD i Banku Engleske, naglo su povećale kamatne stope dok pokušavaju da obuzdaju inflaciju.
Ovi potezi su naštetili vrijednostima velikih portfelja obveznica koje su banke kupovale kada su stope bile niže.
Klijenti su zabrinuti zbog finansijskih implikacija banke Silicijumske doline pa su naglo povukli sredstva sa svojih računa, što je dovelo do njenog kolapsa. Ova epizoda je takođe izazvala strahove u vezi sa situacijom u drugim firmama.
(Agencije) Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Komentari / 25
Ostavite komentarMiroslav
29.04.2023 09:21A sta se desava, sta je stvarni problem? Nelikvidne banke, kako je to moguce, imaju strucnjake sa iskustvom? Ili je to politicka odluka, ili stampanje novca po potrebi politike? Ako je kod njih stvarno tako, to mozemo ocekivati i u EU? Dakle, moze nam se desiti velika globalna ekonomska kriza, sa velikim posledicama.
ODGOVORITERe Miroslav
29.04.2023 10:38Ma nisi ti za Eu, ti si protiv Eu. Blago tebi, ti mozes ici u Rusiju kod Putina jer si njegov pristalica. Ne "brini" za Eu, kao on sto brine. U Eu ili na Zapadu za razliku od SSSR ili kod Mao nisu gladovali, umirali od gladi, bolje sve rade, auta npr.
Re
29.04.2023 12:19Dobro bi bilo Miroslave da pišeš o nečem drugom. Nije to za tebe.
oliva
29.04.2023 09:25pozivam sve i kod nas da povucu sve svoje pare kako bi nasim divnim vodjama pokazali koliko imamo povjerenja u njih i koliko i nase banke svjesno ili ne podrzavaju tu abisalnu i samoubilacku politiku koja vodi do bankrota!! i suluda je ako se nista ne poduzme !!!
ODGOVORITEbaja
29.04.2023 09:31Sad bi trebao svjetski rat da se odvrati paznja.
ODGOVORITEDevijant
29.04.2023 09:55Ništa novo.Ovoga će biti sve više.Cilj je stvoriti što veću krizu kako bi se bez pobune uvela CBDC (Central Bank Digital Currency) koja će ubiti svaku moguću slobodu a stvoriti samo još više problema.
ODGOVORITE#
29.04.2023 19:32Običan američki čovjek je rob u svojoj državi ni tamo običnom čovjeku radniku nije lako američka birokratija i politika guta državu i u Americi je narod sluđen veliki je porast ubistava i kriminala narod se špijunira i kontroliše čovjek sve manje ima slobode šarena laža Amerike i američkog sna polako se raspada
Nenad
29.04.2023 09:56Kada narod povuce novac iz Banaka to onda znaci propast Banaka,a onda slijedi i propast novca.Drzava proglasi novac kao nevazeci papir i sta onda narod ima od tog bezvrijednog papira.Drzava ce sa svojim drzavnim aparatom da narod proglasi robovima i morat ces da radis za drzavu i dobijat ces jedan obrok dnevno.
ODGOVORITEre Nenad
29.04.2023 10:33Narod robija, kao u tom divnom komunizmu, robovi, gulaci. To mislis?
Renenad
29.04.2023 13:01Ako drzava proglasi nevazeci novac, kako ce funkcionisati trgovina, cime ce se kupovati roba
Fox
29.04.2023 09:59Nadati se sto brzem i ubrzanijem propadanju posljednjeg naciona fašizma i svakolikog zla u svijetu.
ODGOVORITERe fox
29.04.2023 10:39da, fasizam ce da u Rusiji propadne, demokratija je spas za ruski narod.
Sasa
29.04.2023 11:09Neka propadaju ja odoh u Njemačku
re fox
29.04.2023 11:58Ako je u Americi fasizam sta je kod tebe???RAJ
Lone Wolf
29.04.2023 10:31A banke u Rusiji, propadaju li? Zna li se šta?
ODGOVORITERe
29.04.2023 16:26Ne, u Rusiji ne propadaju! Ruska rublja ima zlatnu podlogu i shodno tome je stabilna valuta, a imaju hvala Bogu i svakakvih sirovina, pa se ja za njih ne sekiram mnogo; međutim Američki dolar je običan papir bez pokrića, štampa se po potrebi i bez kontrole, pa prema tome ništa i ne vrijedi, a isto tako Ameri su sve svoje sirovine potrošili odavno, tako da, shodno tome kako su radili, tako ih je i snašlo!
General Ustinov
30.04.2023 08:37Rusima ne trebaju banke, oni imaju resurse: hranu, naftu i prirodna bogatstva! Zato im ne moze niko nista!
Re re
30.04.2023 10:27Ovo sa bankama je zato što ljudi u panici povlače novac, zato. Jes čitao ili nisi? Na zapadu jf kapital, u Rusiji ga nema.
Zvornik
29.04.2023 10:44To milosni bože. Bar ih tako kazni. Svjetski zlikovci, prosipaju pamet, i tuđu krv po svijetu. Ima ima Boga.
ODGOVORITE6
29.04.2023 10:50Bio jednom jedan dolar!
ODGOVORITESFRJ
29.04.2023 12:14Živio drug TITO
ODGOVORITEHe He
29.04.2023 13:04Ništa to ne propada , kao i kod nas , kada nešto "propadne" oligarsi bogatiji a običan narod siromašniji ! Manite se budalaštinja, Amerika je koljevka kapitalizma, tamo se ništa ne dešava slučajno, njihov sistem se zasniva na špekulacijama i mešetarenju ! Jevreji imaju dvije države, Izrael i SAD !
ODGOVORITENebrinite
29.04.2023 13:43Sve ce to sirotinja platit!!!!
ODGOVORITEПредатор
29.04.2023 19:08Америка је то, бар имају пара
ODGOVORITEpa sta ima veze.....
29.04.2023 21:06ionako je dolar dugo vladao,,, nek se malo karte izmjesaju vrijeme je.... bye bye us dollar and pfund sterling. ahahaha
ODGOVORITE