EU objavila prijedlog sporazuma za normalizaciju odnosa BG i PR

 - Kao što je najavio visoki predstavnik za spoljnu i bezbednosnu politiku EU Žozep Borelj, večeras je na sajtu Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) objavljen evropski predlog o kojem su danas u Briselu razgovarali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti.

Srbija 27.02.2023 | 23:35
EU objavila prijedlog sporazuma za normalizaciju odnosa BG i PR

Evropski predlog sadrži 11 tačaka i u njemu se, pored ostalog, navodi da će strane međusobno priznati dokumenta i nacionalne simbole, uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate, kao i da se ''Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji''.

Takođe se navodi da obe strane potvrđuju svoju obavezu da primenjuju sve prethodne sporazume u okviru dijaloga, koji ostaju važeći i obavezujući.
 
U tekstu Predloga je navedeno da su se ugovorne strane, svesne odgovornosti za očuvanje mira, posvećene doprinosu plodonosnoj regionalnoj saradnji i bezbednosti u Evropi i prevazilaženju nasleđa prošlosti, svesne da su nepovredivost granica i poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta i zaštita nacionalnih manjina osnovni uslov za mir, polazeći od istorijskih činjenica i ne dovodeći u pitanje različita gledišta osnovnim pitanjima, uključujući pitanja statusa, u želji da stvore uslove za saradnju između strana u korist naroda, dogovorile o sledećem:

Član 1

Strane će međusobno razvijati normalne, dobrosusedske odnose na osnovu jednakih prava.

Obe strane će međusobno priznati dokumenta i nacionalne simbole, uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate.

Član 2

Obe strane će se rukovoditi ciljevima i principima Povelje Ujedinjenih nacija, posebno onim o suverenoj ravnopravnosti svih država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredeljenje, zaštiti ljudskih prava i nediskriminacije.
 
Član 3
 
U skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija, strane će sve sporove između sebe rešavati isključivo mirnim sredstvima i uzdržaće se od pretnje ili upotrebe sile.

Član 4
 
Strane polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može predstavljati drugu u međunarodnoj sferi ili delovati u njeno ime. Srbija se neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Član 5

Nijedna strana neće blokirati, niti podsticati druge da blokira napredak druge strane na njihovom putu ka EU na osnovu sopstvenih zasluga. Obe strane će poštovati vrednosti navedene u članovima 2. i 21. Ugovora o Evropskoj uniji.
 
Član 6

Iako sadašnji sporazum predstavlja važan korak normalizacije, obe strane će sa novim zamahom nastaviti proces dijaloga koji vodi EU, koji bi trebalo da dovede do pravno obavezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa.

Strane su saglasne da produbljuju buduću saradnju u oblastima privrede, nauke i tehnologije, saobraćaja i povezanosti, pravosudnih i policijskih odnosa, pošte i telekomunikacija, zdravstva, kulture, vere, sporta, zaštite životne sredine, nestalih, raseljenih lica i drugih oblasti kroz zaključivanje konkretnih sporazuma.

Detalji će biti dogovoreni u dodatnim sporazumima koji će biti omogućeni Dijalogom koji vodi EU.
 
Član 7

Obe strane se obavezuju da će uspostaviti posebne aranžmane i garancije, u skladu sa relevantnim instrumentima Saveta Evrope i oslanjajući se na postojeća evropska iskustva, kako bi se obezbedio odgovarajući nivo samoupravljanja za srpsku zajednicu na Kosovu i sposobnost za pružanje usluga u određenim oblastima, uključujući mogućnost finansijske podrške Srbije i direktan kanal komunikacije srpske zajednice sa Vladom Kosova.

Strane će formalizovati status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i pružiti snažan nivo zaštite srpskim mestima verskog i kulturnog nasleđa, u skladu sa postojećim evropskim modelima.

Član 8

Strane će razmeniti stalne misije. One se osnivaju u sedištu odgovarajuće vlade.
Praktična pitanja u vezi sa uspostavljanjem misija biće obrađena posebno.
 
Član 9

Obe strane uzimaju u obzir posvećenost EU i drugih donatora da uspostave poseban paket investicija i finansijske podrške za zajedničke projekte Strana u ekonomskom razvoju, povezivanju, zelenoj tranziciji i drugim ključnim oblastima.

Član 10

Strane će uspostaviti zajednički komitet, kojim predsedava EU, za praćenje sprovođenja ovog sporazuma.

Obe strane potvrđuju svoju obavezu da primenjuju sve prethodne sporazume u okviru dijaloga, koji ostaju važeći i obavezujući.

Član 11

Obe strane se obavezuju da će poštovati Mapu puta za implementaciju koja je priložena ovom sporazumu.

(Tanjug) Foto: Tanjug/AP

Komentari / 18

Ostavite komentar
Name

Kaligula

27.02.2023 23:51

Uh dobro je pa ce i Kosovo priznati Srbiju i neće je kociti na daljem Evropskom putu. Strasno za citati a kamoli potpisati ovako nesto bez Referenduma i da ostanes u istoriji upamcen kao neko ko je poklonio 25 posto svoje teritorije

ODGOVORITE
Name

Deni

28.02.2023 07:15

Radi se o oko 12%. Toliko samo istine radi.

Name

VASKO

28.02.2023 03:23

Ko ovo od Srba može prihvatiti? Samo ozdajnik.

ODGOVORITE
Name

Gotovo je

28.02.2023 04:51

Sta da kazemo?

ODGOVORITE
Name

Hamis

28.02.2023 06:31

Nije priznanje ,nije Vucic pobjednik 11 tacaka 11-0 za Vuleta

ODGOVORITE
Name

Prijedorcanin M.

28.02.2023 06:44

Pošto međ.pravo nestalo bolji sporazum nije moguć.

ODGOVORITE
Name

Bl

28.02.2023 06:47

Ne potpisuj Radovane...

ODGOVORITE
Name

Raajko

28.02.2023 07:08

Premda su ovo najobičnije bljuvotine, ne pročitah da se igdje pominje ZSO.

ODGOVORITE
Name

Znaci

28.02.2023 07:14

Ovo je sporazum koji treba da potpisu predstavnici Republike Srpske Krajine i Hrvatske, kao dva konstitutivna naroda! Iako su polazne pozicije medju njima dijametralno suprotne, jer je Republika Srpska Krajina istorijski simbol sprecavanja osmanskog prodora u Evropu i njen spas, a Hrvatska reminiscencija na Treci rajh i genocidnu NDH, cija je sljedbenica.

ODGOVORITE
Name

ВОЈВОДА

28.02.2023 09:51

Браво за коментар!

Name

Re znači

28.02.2023 14:29

Krajiški srbi su bili dobili puno bolju ponudu u obliku plana z4 (autonomija skoro kao rs u Bosni) i to su odlučno odbili ,jer trebalo je srbovat. Znamo kako je završilo.

Name

Brdar

28.02.2023 07:38

Vucic je svoj posao odradio sad je red na Mileta.

ODGOVORITE
Name

Србо

28.02.2023 07:39

Брисел могу посјетити само туристички док се не оснује ЗСО , рече Вучић прије десетак дана.

ODGOVORITE
Name

Qvinta

28.02.2023 07:43

Da se to okonca i da krenemo dalje

ODGOVORITE
Name

SRB

28.02.2023 08:03

Sta normalozacija, sto je Srpska zemlja sto prije siptari prihvate to bolje uskoro ce se morati iseliti u njemacku svi.

ODGOVORITE
Name

Poštar

28.02.2023 08:06

Zapad nase politicare pusti da se obogate kriminalom pa ih imaju u saci i ucjenjuju. Isti slucaj i u Srbiji. Davno je ovo potpisano i napunjeni dzepovi papiricima.

ODGOVORITE
Name

Frulas

28.02.2023 08:51

Dovoljno je procitati clan 1i clan 2 dalje nije potrebno citati.U ta dva clana sve receno.

ODGOVORITE
Name

Na sve lici

28.02.2023 15:19

Samo ne na predlog za normalizaciju. Shodno zome tako ce se i realizivati.... KiM je Srbija!

ODGOVORITE