Kina i Nemačka ističu saradnju „u vremenu promena i nestabilnosti“
Nemački kancelar Olaf Šolc, prvi lider EU koji je došao u Peking nakon uspešnog sazivanja 20. Nacionalnog kongresa Komunističke partije Kine, boravio je u petak u zvaničnoj poseti Kini.
Republika Srpska 04.11.2022 | 14:09Konstatujući složen i fluidan međunarodni pejzaž, kineski predsednik Si Đinping rekao je Šolcu da dve velike zemlje, sa velikim uticajem, treba da rade zajedno „u vremenu promena i nestabilnosti“ i da više doprinose globalnom miru i razvoju.
Šolc je naglasio da se njegova zemlja nada da će održati komunikaciju i koordinaciju sa Kinom kako bi bolje zaštitila regionalni i svetski mir i bezbednost.
Saradnja Kine i Nemačke koristi EU i svetu
Pošto je Nemačka ključna zemlja u EU, prosperitet kontinenta je usko povezan sa Nemačkom, pa će produbljivanje saradnje Kine i Nemačke i Kine i EU služiti interesima obe strane i šire. Tokom njihovog sastanka, Si je naglasio da je Kina spremna da radi sa Nemačkom na izgradnji svestranog strateškog partnerstva orijentisanog na budućnost i podsticanju novog napretka u odnosima Kine i Nemačke i Kine i EU.
Kina i Nemačka treba da poštuju jedna drugu, da se pridržavaju suštinskih interesa jedne druge, da se pridržavaju dijaloga i konsultacija i da se zajednički odupru mešanju i konfrontacijama u taboru, rekao je Si.
Kina je spremna da ojača koordinaciju i saradnju sa Nemačkom i EU u međunarodnim poslovima i zajednički pronađe rešenja za globalna pitanja poput klimatskih promena, zaštite biodiverziteta i bezbednosti hrane, rekao je predsednik.
Nemačka se protivi konfrontaciji u logorima, naglasio je on.
U međuvremenu, dvojica lidera su razmenila mišljenja i o krizi u Ukrajini. Kina podržava Nemačku i EU u igranju važne uloge u promovisanju mirovnih pregovora i izgradnji uravnoteženog, efikasnog i održivog evropskog bezbednosnog okvira, rekao je Si.
Kinesko-nemačka saradnja pokazuje ogroman potencijal
Poseta nemačkog kancelara poklapa se sa 50. godišnjicom uspostavljanja diplomatskih veza između Kine i Nemačke. Tokom proteklih 50 godina, praktična saradnja Kine i Nemačke se produbila, a bilateralna trgovina je porasla za skoro hiljadu puta, rekao je Si i dodao da dve strane treba da nastave da prave „tortu“ zajedničkih interesa.
S tim u vezi, istakao je revitalizaciju saradnje u novim oblastima kao što su nova energija, veštačka inteligencija i digitalizacija uz proširenje potencijala saradnje u tradicionalnim oblastima.
Šolc je rekao da je Kina važan ekonomski i trgovinski partner Nemačke i Evrope, a njegova zemlja je spremna da produbi ekonomsku i trgovinsku saradnju sa Kinom.
Nemačka čvrsto podržava trgovinsku liberalizaciju i ekonomsku globalizaciju i protivi se „razdvajanju“, naglasio je on.
Kina je šestu godinu zaredom bila najvažniji trgovinski partner Nemačke u 2021. Obim trgovine između njih porastao je na više od 250 milijardi dolara u 2021. sa manje od 300 miliona dolara na samom početku diplomatskih odnosa.
(BN)
Komentari / 4
Ostavite komentarDobro
04.11.2022 14:02Znamo kako je to vrzino kolo sve funk. do sada (ko jr kome duzani kako je doslo do toga) ali niko nije siguran kako dalje?!
ODGOVORITEPrnjavor
04.11.2022 14:49A ovde neki ne baš naročito inteligentni ljudi kažu Kina uz russiju..a Kina se udaljava sve više od russije,jer sa ludim narodom neće niko posla da ima..poraženi vojno,ekonomski,politički..kina se okrenula onima koji imaju love..EU,SAD.
ODGOVORITEDoboj
05.11.2022 11:47Samo neka se nadaju da su to zemlje sa lovom i prosperitetom.
Rusija nema dugova
04.11.2022 16:54Ni prema kome,duzni su samo njoj postovanje ali?!
ODGOVORITE