Prekomjerni uvoz guši prodaju domaće lubenice

Udruženje poljoprivrednika Federacije Bosne i Hercegovine uputilo je Savjetu ministara zahtjev da se obustavi uvoz lubenice da bi domaći proizvođači dobili priliku da svoje proizvode plasiraju na domaće tržište.

Bosna i Hercegovina 21.07.2022 | 07:30
Prekomjerni uvoz guši prodaju domaće lubenice

Naime, u Bosni i Hercegovini je u prvoj polovini godine veoma dominantan uvoz lubenice, na listi uvoza se može pronaći nekoliko zemalja, a samim tim domaći proizvođači su stavljeni na začelje ove liste.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, istakao je za "Nezavisne" da uvoz lubenice guši domaću proizvodnju.

"Ovo je standardna priča s kojom se suočavamo svake godine. Uvoz je toliko drastičan da maksimalno guši sve naše domaće proizvođače, obara cijenu i oni ne mogu da prodaju svoju robu na domaćem tržištu", rekao je Bićo.

Kako je rekao, bilo bi dobro da Savjet ministara upotrijebi mehanizme koji su neophodni da se zaštite domaći poljoprivrednici.

"Potrebno je zabraniti uvoz dok ima naše robe, te što prije pronaći konkretno rješenje, a ne da poljoprivrednici moraju davati svoju robu za male pare", rekao je Bićo.

Prema njegovim riječima, cijena koju otkupljivači nude proizvođačima je veoma niska.

"Cijena koju nude otkupljivači je niža nego inače, odnosno 0,20 KM po kilogramu", rekao je Bićo, navodeći da je proizvođačima neophodna pomoć.

Kako su za "Nezavisne novine" potvrdili iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH, uvoz lubenice za prvih šest mjeseci je višestruko veći nego izvoz.

"Za prvu polovinu tekuće godine u BiH su uvezena 11.820.482 kilograma lubenice u iznosu od 6.517.782 KM", navode iz UIO.

Kako ističu, ovogodišnji uvoz dominira iz 13 zemalja.

"Najviše je uvezeno iz Turske, i to 6.263.060 kilograma, zatim iz Albanije - 4.206.584 kilograma, te iz preostalih zemalja uvoz je nešto manji", podaci su UIO.

Kada je riječ u izvozu, tu je dominantna samo jedna država, odnosno lubenice iz Bosne i Hercegovine se mogu jedino pronaći u Crnoj Gori.

"Izvoz lubenice za prvu polovinu godine je 19.160 kilograma u iznosu od 9.368 KM", navode iz UIO.

Podsjećamo, lubenice su donedavno koštale i do dvije KM po kilogramu, ali kako joj se bliži vrhunac sezone, cijena opada, pa se tako u marketima  kreću od 0,60 KM, a kod uličnih prodavaca su nešto skuplje, odnosno 0,80 KM po kilogramu.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, rekao je za "Nezavisne novine" da je zahtjev koji je podnijelo Udruženja poljoprivrednika Federacije u potpunosti opravdan, te da imaju punu podršku od strane poljoprivrednika iz Srpske.

"Konstantno imamo problem s prekomjernim uvozom u svim sektorima poljoprivredne proizvodnje, što nas direktno ugrožava", rekao je Marinković.

Kako je dodao, poljoprivrednici se godinama unazad bore sa ovim problemima.

"Godinama ne možemo da plasiramo svoj proizvod na domaće tržište, što je veliki problem, a svi znamo koliko su skupi inputi u svim sektorima, a naročito ove godine, zato smatram da je ovaj zahtjev opravdan", rekao je Marinković.

(Nezavisne/ foto: Nezavisne/arhiva)

Komentari / 12

Ostavite komentar
Name

ekonomista

21.07.2022 06:06

Zamislite kakvi trutovi sjede u vladi kada im se mora na ovaj nacin obracati! Sta je inace uloga resornog ministarstva nego regulacija trzista i protoka roba? BiH nije nista drugo nego otvorena trznica za sve one koji su je tako nakaradnu stvorile. Jednom rijecju beznadezan slucaj!

ODGOVORITE
Name

Re

21.07.2022 21:28

Možda bi osim izjava trebalo nešto i preduzeti za ostvarenje interesa poljoprivrednika. To odgovorni niti čuju niti hoće da čuju.

Name

Sikter more

21.07.2022 06:33

U Prijedoru lubenica košta 1KM/kg, znači nakupci 5× zarađuju od otkupne cijene. Nema smisla što nakupci ponižavaju proizvođače a ovamo debelo zarađuju

ODGOVORITE
Name

BL

21.07.2022 06:47

Šta radi nerast kokošarac?

ODGOVORITE
Name

Lipi

21.07.2022 07:03

Pa izvozite i vi, ko vam brani!

ODGOVORITE
Name

Eto Vidiš

21.07.2022 07:29

Da nema uvoza, da ovi domaći imaju monopol, ovde niko živ nebi ostao! Primjer, Jagoda, koja kod nas raste, gotovo u svakom dvorištu, bila je dva puta skuplja od svježeg Ananasa koji se uvozi ! Ja sam ipak za Ananas !

ODGOVORITE
Name

Jasko

21.07.2022 08:38

Kakav ananas.Ja zivim u Švicarskoj i kilogram domacih jagoda u sezoni je 11 franaka ili toliko eura.Ananas je od 2 franka pa do 7. Primjer uvoznih jagoda kojih ima cijelu godinu, ove iz Spanije kostaju 3 do 4 franka i to kada im nije sezona.Domace je domace.

Name

Re eto vidis

21.07.2022 08:53

Potpisujem. Ili boranija 6 km u jeku i to u Semberiji.. Uvjek kukaju..

Name

Tatar

21.07.2022 10:36

Svako ko se bavi uvozom mora platiti reket inače ne može raditi Radi tog reketa se i daje prednost uvozu a ne vodi se računa o domaćem.

Name

He He

21.07.2022 12:17

Domaći Poljoprivrednici, mogu biti konkurentni samo sa pristojnom cijenom, sve dok je kod njih roba tri puta skuplja od uvezene, od njihove priče nema ništa, sve što oni pričaju je "tra-la-la" ! Odrastao sam na njivi i na pijaci, znam o čemu se radi, ovi novokomponovani Poljoprivrednici hoće da se obogate za jednu godinu, nema od toga ništa Bato, od ovoga se može samo solidno živjeti, čak što više lijepo, da ti ništa ne fali, možeš da voziš novu Škodu ili Dačiju, nikako novog Mercedesa ili Volva !

Name

BOB ROCK

21.07.2022 10:15

Ne serite, u Bijeljini 0,20 km po kili, u mom gradu 100 km od Bijeljine 10 i više puta skuplje po kg, ko koga tu zajebava, idite pitajte vladara

ODGOVORITE
Name

Voxpopuli

21.07.2022 16:57

Moraju i poljoprivrednici da se malo ongazuju oko prodaje,dobar kvalitet i dobra cijena su prvi preduslov,nije dovoljno samo količinu proizvesti pa da te neko ucjenjuje.