Ogreva ima dovoljno, ali cijene su i dalje visoke

- Odluka o zabrani izvoza drvnih sortimenata, ogreva i drugih proizvoda od drveta, koja je na snagu stupila prije nešto više od dvije sedmice, zasad je dovela do toga da bh. građani imaju dovoljne količine ogreva, ali još nije značajnije uticala na nižu cijenu ogreva, što su se nadali brojni građani.

Republika Srpska 11.07.2022 | 08:31
Ogreva ima dovoljno, ali cijene su i dalje visoke

Podsjećamo, Savjet ministara BiH je 15. juna usvojio Odluku o zabrani izvoza šumskih drvnih sortimenata, ogreva i drugih proizvoda od drveta, među kojima i peleta. Odluka je donesena s ciljem da se privremeno, u trajanju od 90 dana, zabrani izvoz drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta, da bi se osigurale neophodne količine za prerađivačku industriju kao i sprečavanje kritične nestašice ovih proizvoda za stanovništvo.

Prema riječima Laze Šinika, sekretara Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori RS, upravo ovaj, možda najvažniji efekat primjene ove odluke, već je ispunjen, jer trenutno na tržištu BiH imaju dovoljne količine ogreva.

"Glavni cilj je postignut jer neće ništa ići izvan BiH, odnosno šumski drvni sortimenti ostali su da njima raspolažu domaći drvoprerađivači", rekao je Šinik za "Nezavisne novine", dodajući da bi time trebalo da se stabilizuje snabdijevanje domaćih drvoprerađivača.

"Jedan dio proizvođača peleta koji je suočen s nemogućnosti isporuke kupcima van BiH vjerovatno će procijeniti da li će nastaviti proizvodnju u punom kapacitetu i da je lageruje i prodavati je na domaće tržište ili će smanjivati proizvodnju dok ne prođe ovih 90 dana", kazao je Šinik.

Domaći proizvođači svjesni su da je cijena na našem tržištu isforsirana i veća nego što je realno.

"Svi inputi koje imaju proizvođači su porasli oko 30 do 40 odsto, a dok je cijena peleta porasla više od 100 odsto", naveo je Šinik.

Dodao je da očekuje blagi pad cijena peleta, mada taj pad neće biti drastičan.

"Sve ukazuje na to da ćemo imati povećanu proizvodnju i da proizvođači peleta računaju na domaće tržište, a ne samo na inostrano", rekao je Šinik.

U Drvnoj industriji "Karać" iz Aleksandrovca su naveli da je cijena tone peleta kod njih 530 KM.

"Cijena je ostala ista i ranije je cijena tone peleta kod nas bila 530 KM. Nismo imali ni povećanja, ali ni smanjenja cijena u skorije vrijeme", naveli su u ovoj kompaniji.

S druge strane, da je cijena peleta sa enormnih 640 KM smanjena za 50 KM, te sada iznosi 590 KM po toni, za "Nezavisne novine" potvrdio je Muhamed Helać, menadžer kompanije "Drvosječa", navodeći da su novi cjenovnik stavili prije nekoliko dana, te da su nakon pregovora sa dobavljačima uspjeli ponuditi ove niže cijene peleta.

"Za iscijepana drva smo uspjeli spustiti cijenu sa 148 KM po metru na 138 KM. To je ono što smo trenutno uspjeli izboriti", rekao je Helać, dodajući da iz ove priče ne smiju isključiti ni druge efekte koji utiču na cijenu ogreva.

"To je rast cijena goriva. Ako se taj trend nastavi, nažalost, ni ova odluka neće imati toliki uticaj na cijenu ogreva koliki bi trebalo da ima", kazao je Helać.

Naveo je da ono što se ne smije zanemariti u vezi s ovom odlukom je činjenica da je njome riješen možda i najveći problem.

"Taj problem je dostupna količina ogreva. Apel za zabranu izvoza smo uputili jer se sve izvozilo iz BiH, nije ništa ostajalo da se grije domaće stanovništvo. Zabranom izvoza smo riješili taj puno veći problem od same cijene, a to je da će naši stanovnici makar u ponudi imati da kupe dovoljne količine ogreva", zaključio je Helać.

S druge strane, Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, kazala je da građani od ove odluke očekuju upravo smanjenje cijena ogreva, ali da je očigledno da do toga još nije došlo.

"Nama se čini da svi koji proizvode pelet i koji se bave izvozom čekaju da Vlada donese drugu odluku, da prestane važiti ova odluka da nema izvoza, i zato se cijene i dalje drže na ovom nivou", rekla je Marićeva za "Nezavisne", dodajući da je ovo veliki prostor za inspekcijske organe da odrade svoj dio posla.

"Treba da provjere zašto je došlo do zastoja, zašto nije došlo do pada cijena, zašto se lageruju količine peleta ili ogrevnog drveta, a ne prodaju se, zbog toga nije ni došlo do pada cijena", kazala je Marićeva.

(Nezavisne Foto: Ilustracija)

Komentari / 16

Ostavite komentar
Name

Kodein

11.07.2022 07:41

Vještačke cijene Past će to ispod 80km jer i ne treba da bude veća cijena.Drva ima,šume ima..Dosta je samo da se posijeku oboljela stabla pa da se grije cijela BiH ..I da ostane..Krekeri za životinje bili 19km/10kg a sad 40km..Redovno sam uzimao mjesečno 1 vreću dok je bilo 19km..Sad neću nek je proizvođaci i trgovci ostave sebi kad gledaju prvenstvo da grickaju.Skuplje nego za ljude.Postavlja se pitanje šta se uvaljuje narodu u mesnicama..Komšija kupio šarenu slaninu ,pokvarena.Drugi kupio neku skupu salamu lad je otvorio kad nije pao u nesvijest.Treći kupio junećih pašteta.Otvorio jednu a unutra gnoj.Mjesec dana dvoriste zaudaralo..Četvrti kupio kobasice a one čudmme kao da je uvaljan komad mesa uguran.Bacio u kanal i nakon sedam dama čitava kobasica.Nije nijedna životinja okusila.Narode manje jedite mesa,ubit će vas

ODGOVORITE
Name

Poto

11.07.2022 11:20

Samo produžiti odluku za još 90 dana. Pa ako gospoda kojoj je cijena struje i sirovina ostala ista ne žele da smanje cijene neka ne mogu izvoziti i slobodno neka zatvore fabrike. Transport, odnosno dizel ne mogu povećati cijenu za duplo. Znači samo mahinacija i otimanje od naroda.

Name

Посматрач

11.07.2022 16:32

Сви складиште пелет а продају само симболичне количине онима који су спремни платити енормно високе цијене. Цијену пелета тренутно одређује Хифа... а "држава" само статира.

Name

ИГОР

11.07.2022 07:51

КОЈИ СМРАДОВИ...?!? ПЕЛЕТ СА 315 ОТИШАО НА 600 МАРАКА. ДАКЛЕ, ОКО 90%. ГОРИВО ОТИШЛО ГОРЕ 40%. СТРУЈА НИЈЕ ПОСКУПИЛА. КОЈИ ЛАЖОВИ И БИТАНГЕ, ЛОВЦИ У МУТНОМ. ТИТО, УСТАНИ ИЗ ГРОБА И ХАПСИ ОВЕ МЕШЕТАРЕ И НЕЉУДЕ.

ODGOVORITE
Name

B191

11.07.2022 11:47

Struja je poskupila 300% za 2 godine. Sirovina 100%. Ne pričajte o temama o kojima ne znate ništa. Pozdrav

Name

Ре B191

11.07.2022 16:35

У којој држави ти живиш? Или смо ми стварно слуђени? Цијена струје се није мијењала годинама.

Name

Poskupljenje

12.07.2022 06:06

Nerealno je pričati o poskupljenju sirovine na nivou Šuma Republike Srpske. Tu sirovinu dobijaju samo podobni, i to u ogromnim količinama. Ostali se snalaze tako što kupuju otpad po pilanama po cijenama koje su i do 150% puta veće. A i tu cijenu su formirali podobni, jer na kraju imaju dobar prosjek cijena sirovine. Sve u svemu, igranka vlasti i njihovih poltrona.

Name

Tatar

11.07.2022 07:52

Je.o vas vaš pelet i vaša drva. Pa nisu vam zlatna Izgleda svak hoće da zanoci sa 100km a da osvane sa1000000km.

ODGOVORITE
Name

Glupani

11.07.2022 07:57

Cijeli savjet ministara zna o privredi, da ne kazem koliko. Nemojte ustavljati izvoz peleta negu ustavite izvoz trupca i izvoz sjecke. To je sirovina direktno. Tako ce se cijena ustaviti. Drugacije nikako. Nemogu da vjerujem sta ljudi rade. Boze sacuvaj. Eto sad ce vidoviti kosarac jaci od trenutne krize u evropi da uklopi cijenu pelete. Boze nedaj. Pa prvo olosu smanji akcizu na gorivo da proizvodnja bude jeftinija , i imas ti jos sto drugih mjera da popravis cijenu za bih ako hoces. Ali iskreno se nedam da ti je mandat pri kraju. Pozdrav.

ODGOVORITE
Name

Poto

11.07.2022 11:22

Cijena goriva ne utiče mnogo na proizvodnju peleta. Cijena sirovine vam je ista, nije poskupila ni feninga. Takođe i struja, radnike plaćate isto, iako lažete da ih plaćate više. Znači da mešetarite i da ovu odluku treba produžiti na još 90 dana dok ne smanjite cijenu na normalu. Cijenu samo ditira inostrano tržište na koje ste uletitli zbog nedostatka sirovina iz Rusije i Ukrajine.

Name

SOKOLAC

11.07.2022 08:06

Necu kupovati pelet sad ce izbori ovi iz sumarstva spremili dosta da podijele

ODGOVORITE
Name

Krajišnik

11.07.2022 10:38

Ne znam što se toliko sikirate za pelet??Niko ga neće kupovati jer će Baja dijeliti po 3 tone svakome studentima,borcima,penzionerima izborna je godina biće svega!!

ODGOVORITE
Name

НН

11.07.2022 11:47

Пелет не можеш наручити код већине произвођача. Чекају да истекне 90 дана.

ODGOVORITE
Name

НН

11.07.2022 11:49

Све го лопов и криминалац, неће да продају свом народу. Извоз забранити до даљњег, а након тога ограничити и цијене вратити у реалне оквире. Ко неће у затвор.

ODGOVORITE
Name

Bob

11.07.2022 14:26

Padace, padace...nije ni mjesec prosao, do kraja septembra ce proizvodjace hvatati panika!

ODGOVORITE
Name

Bob

11.07.2022 20:23

E bas ono oce padati trceci hahahaha