Kinezi grade hidrocentrale u Srpskoj bez dozvola i mimo zakona

Prije više od 15 godina vlast Republike Srpske zamislila je da gradi tri hidroelektrane na rijeci Bistrici, kod Foče, a ta zamisao do sada je koštala Srpsku desetine miliona maraka. Deceniju i po rađene su strategije, studije, projekti, trošio se novac, te prebacivalo vlasništvo nad hidroelektranama koje postoje samo na papiru.

Republika Srpska 07.06.2022 | 21:30
Kinezi grade hidrocentrale u Srpskoj bez dozvola i mimo zakona

Srpska prodala, pa nakon deceniju kupila preduzeće HE „Bistrica“

Vlada Republike Srpske je 2006. godine dala koncesiju za izgradnju četiri hidroelektrane „Elektrodistribuciji“ Pale koja je zbog toga osnovala preduzeće „HE Bistrica“. Četiri hidroelektrane na rijekama Bistrici i Janjini trebale su da budu ukupne snage oko 38 MW.

Vlada je zatim 2008. godine odlučila da uključi „Kaldera company“ Milenka Čičića iz Laktaša u gradnju tih hidroelektrana vrijednih oko 150 miliona maraka, a Skupština akcionara “Elektrodistribucije” Pale predala je, bez konkursa, 90 odsto vlasničkog udjela u „HE Bistrica“ laktaškoj kompaniji za 6,8 miliona KM.

Za Čičića je poznato da je blizak članu predsjedništva BiH iz Republike Srpske Miloradu Dodiku. Dodik je godinama poslovne sastanke održavao u Čičićevom motelu „Kaldera“ u Laktašima.

Međutim, nekoliko godina kasnije, 2012. godine „Kaldera“ je zbog nedostatka novca za izgradnju hidroelektrana ponudila „Elektrodistribuciji“ Pale da otkupi udio u poduzeću „HE Bistrica“. Otkup nije realizovan, a u vlasništvu „HE Bistrica“ pojavljuje se firma „Energo Bosna“ Prag, Češka.

Hidroelektrane nikada nisu izgrađene, a iz nepoznatog razloga, „HE na Drini“ u februaru 2019. godine nude da otkupe 51 odsto udjela u „HE Bistrica“, s tim da otkupe cjelokupan udio „Elektrodistribucije“ Pale (10 odsto), te dio (38,5 odsto) vlasništva češke i (2,5 odsto) laktaške firme. Brzo je usvojeno da to bude plaćeno 10,5 miliona KM.

Nedugo zatim, krajem 2019. godine, Skupština akcionara „HE na Drini“ odlučuje da kupi i preostalih 49 odsto udjela u društvu „HE Bistrica“ za oko 11 miliona maraka.

Tako je preduzeće, koje je prodala za 6,8 miliona, Srpska otkupila za oko 21 milion maraka.

Ozvaničenje gradnje

Tek nakon kupovine ispostavilo se da „HE na Drini“ nemaju novac za gradnju hidrocentrala, a nijedna banka nije htjela da im da kredit za te namjene, što je samo bila potvrda neopravdanosti preuzimanja „HE Bistrica“.

Uprkos tome izgradnja tri hidroelektrane ozvaničena je. Kamen temeljac za početak građevinskih radova na izgradnji hidroelektrana na rijeci Bistrica postavljen je 27. decembra 2021. godine, uz prisustvo premijera RS Radovana Viškovića i ministra energetike i rudarstva RS Petra Đokića, i to bez potrebnih građevinskih i ekoloških dozvola, kao i bez novca za gradnju.

Za taj projekat falila je i Investiciona odluka preduzeća „HE Bistrica“, preporuka Odbora za reviziju i Nadzornog odbora preduzeća, kao i odluka Vlade Republike Srpske i Skupštine akcionara „HE na Drini“, u čijem je vlasništvu preduzeće „HE Bistrica“. Prekršena su najmanje dva zakona i niz drugih procedura, pokazuje analiza portala CAPITAL.

Naknadna Investiciona odluka

Uvidom u dostupnu dokumentaciju vidljivo je da su radovi na izgradnji hidroelektrana u Foči, vrijednosti 201 milion maraka, započeti i da pri tome nije ispoštovan član 5. stav 1. Zakona o javnim preduzećima koji kaže da Skupština javnog preduzeća donosi plan poslovanja i program investicija, kao i članovi 281. i 290. Zakona o privrednim društvima koji propisuju nadležnost Skupštine akcionara.

Tek dva mjeseca nakon početka radova, u februaru 2022. godine, „HE Bistrica“ zahtijeva saglasnosti na Investicionu odluku za izgradnju tri hidroelektrane na rijeci Bistrici. Krajem februara o tome je odlučio Odbor za reviziju i Nadzorni odbor, dok je Odluka Vlade Republike Srpske o davanju saglasnosti donesena tek 10. marta 2022. godine.

Što se tiče finansiranja, s obzirom da su propala dva pokušaja da se obezbijedi kredit od strane banaka za projekat gradnje hidrocentrala, kao dužnik moralo je da se pojavi Matično preduzeće “Elektroprivreda Republike Srpske” koje je 14. aprila sa Unicredit bankom Banjaluka potpisalo ugovor vrijedan 30 miliona KM za finansiranje izgradnje HE “Bistrica”.

Međutim, ni to nije značilo da radovi mogu da počnu, jer odluku o tome nije donio vlasnik, odnosno Skupština akcionara „Hidroelektrana na Drini“. Tek na sjednici 15. aprila ove godine razmatrana je Odluka o davanju saglasnosti na Investicionu Odluku za izgradnju Hidroelektrana B-1, B-2a i B-3 na rijeci Bistrici.

Na kraju Investiciona odluka treba da bude donesena i na Skupštini društva „HE Bistrica“.

Dozvole istekle, Studija uticaja puna nedostataka

Investitor, odnosno preduzeće „HE Bistrica” na informativnoj tabli navelo je da se radi o pripremnim radovima na izgradnji hidroelektrana, a kao osnov za početak takvih radova navedene su građevinske dozvole koje su prestale da važe još 2013. i 2014. godine.

Iz Centra za životnu sredinu rekli su tada da investitor bespravno izvodi i planira izvoditi radove na osnovu nevažećih ekoloških i građevinskih dozvola, te su zahtijevali hitnu obustavu i zabranu radova do daljnjeg.

„Za navedena postrojenja nisu nikada obnovljene ekološke dozvole, koje u momentu početka izgradnje nesporno moraju biti izdate, adekvatne i važeće“, naglasili su u Centru.

Da ne postoje važeće ekološke dozvole, koje prethode izdavanju građevinskih dozvola, potvrdili su i u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

Isto Ministarstvo je naložilo izradu Studije uticaja na životnu sredinu za svaku od tri planirane hidroelektrane, a tek po odobravanju ovih studija izdaje se građevinska dozvola.

Kinezi još zvanično nisu zatražili preuzimanje koncesije za „Ugljevik 3“

Đokić je rekao da se Kinezi nisu obratili Ministarstvu u vezi sa preuzimanjem koncesije za izgradnju TE „Ugljevik 3“ od Rašida Serdarova, iako su namjeru o tome objelodanili.

„Mi nemamo nikakve aktivnosti povodom toga, niko nije podnosio nikakve zahtjeve. Mislim da nije tačno da su se dogovorili, moguće da su samo razgovarali ili da imaju namjeru preuzeti. Vidjećemo“, rekao je Đokić.

Javna rasprava po pitanju Nacrta studije uticaja za projekte izgradnje hidroelektrana „Bistrica“ održana je početkom aprila u Foči, a na njoj su zainteresovani građani i predstavnici mjesnih zajednica poslali jasnu poruku da ne žele hidroelektrane na svojoj rijeci.

„Na  javnoj raspravi utvrđeno je da niz podataka u samoj studiji nije tačno i da su neophodni potpuno novi podaci kako bi se utvrdio stvarni uticaj hidroelektrana na životnu sredinu. Na rijeci Bistrici postoji već jedna mini hidroelektrana što nije podatak koji stoji u studiji, a to su priznali i izrađivači studije. Takođe, potvrđeno je da ne postoje novi podaci kada je u pitanju proticaj rijeke, jer se studija poziva na podatke iz 2006. godine. I sami izrađivači studije su rekli da su neophodni novi podaci kako bi se mogao utvrditi i biološki minimum, ali i niz drugih uticaja, na šta su građani kontstatovali da ne žele biti obmanjivani zastarjelim i nepotpunim podacima“, naglasili su u Centru za životnu sredinu.

Takođe je istaknuto da građani Miljevine imaju problema i sa poplavama, a nemaju nikakvih garancija da će i od budućih poplava biti sačuvani ako do izgradnje hidroelektrana dođe.

Đokić: Dozvole uredne, inače ne bi se moglo ući u taj projekat

S druge strane, ministar energetike i rudarstva Petar Đokić za portal CAPITAL je potvrdio da je kineska kompanija AVIC partner u izgradnji tri hidroelektrane na Bistrici.

„Radovi su počeli, oni rade ono što je planirano u ovoj fazi i nemamo informaciju da tu ima bilo kakvih poteškoća“, istakao je Đokić.

Na pitanje da li postoje dozvole za taj projekat, Đokić je rekao da dozvole nisu istekle, da nema tu informaciju.

„Imam informaciju da su sve dozvole uredne, inače ne bi se moglo ući u taj projekat. Moguće da će neke dozvole isteći, ali one će biti obnovljene“, kazao je Đokić.

(Capital)

Komentari / 37

Ostavite komentar
Name

Auuu

07.06.2022 19:45

Slika govori visee od 1000 rijeci!! Sve se samo govori rijeci su bespotrebneee!!! Doklee ???!!!

ODGOVORITE
Name

MeNAGER

07.06.2022 20:57

Imate takvo misljenje jer slika nije potpuna Da znate da pokraj ovih sto su na slici stoje jos tri Kineza u sljemovima i sa nekim tronozcem koji ulijevaju povjerenje u ozbiljnost ovog projekta vi bi onda sigurno imali drugacije misljenje

Name

Pa šta hoćete?

07.06.2022 21:27

I da su snimljeni i ti "radnici" sa tronišcem, niko opet ne bi vjerovao da je projekat ozbiljan! Danas svako može da napravi "ozbiljnu sliku" i da čovjek u to povjeruje. Kinezi su majstori u tome!

Name

Tito

07.06.2022 21:43

Štooo? Nemaju dozvolu od engleza i amera!!??

Name

Уб

08.06.2022 06:52

Ово је криминал,над криминалима. Овако банда која је у рукама СНСД-а уништава РС,а лопови се богате. Ове треба послати у Украјину да мало окусе барута. Потребно је увести Стаљинистички режим,друге варијанте владавине су бесмислене.

Name

Tatar

07.06.2022 19:52

Sve je to dobro osmišljena mašina za pranje novca

ODGOVORITE
Name

drekavac

07.06.2022 19:54

papiri cisti, oprani u farmerkama...

ODGOVORITE
Name

Marko

07.06.2022 19:56

Sve sto Kinezi rade je uvijek povezano sa korupcijom i kriminalom. U svakom poslu koji oni rade uvijek ima neko s ove strane ko uzima procente. Koli je to, sta mislite?

ODGOVORITE
Name

Mile

07.06.2022 20:06

Nema nista da su posteno radili.Sve lopov do lopovs.

ODGOVORITE
Name

Vule

07.06.2022 20:18

Da li je to onaj isti Petar Đokić što je poklonio rudnik Stanare, Vuku Hamoviću, i na taj način oštetio RS za najmanje 500 miliona Eura? Za tu uslugu je dobio od Vuka Hamovića stan u centru Beograda od 120m2 u ulici Zmaj Jovina.

ODGOVORITE
Name

Prijedorcanin M.

07.06.2022 20:44

Sta se tu radi kako i koliko se narod pljacka.hitno pravite veliki zatvor ne trebaju dozvole...

ODGOVORITE
Name

Kreten

07.06.2022 20:53

Mali kreten nas vodi u ambis! Kinu i Rusiju otjerati u 3 pm!

ODGOVORITE
Name

PU

08.06.2022 05:47

To ti u svojoj Federaciji tjeraj, nama su dobro došli. Mi ih smatramo velikim prijateljima i onima koji nas nisu ubijali i podržavali one koji su nas od 1914. preko 1941., pa evo do dan danas, ubijali.

Name

Skolarac

07.06.2022 20:58

Londonski djak i dispecer ..naj&bali smo .

ODGOVORITE
Name

LONDONSKI ĐAK PERO ĐOKIĆ

07.06.2022 21:45

ZAR KOD PETRA ĐOKIĆA IMA NEŠTO DA JE LEGALNO I DA NIJE MUĆKANO. NE ZOVU GA DŽABA PERA MUĆAK.

Name

Фино

08.06.2022 00:30

Овдје живи дефинитивно најглупљи народ на планети. Измисле људи пројект и 15 година га продају између себе уз дрпање буџета овог јадног ентитета. Сви виде шта се ради, све актере са вођом сви знају и никоме ништа. Има ли тако нешто још негдје? Нема. И зато прва реченица с правом.

Name

Laktasi

08.06.2022 05:47

I ovo je vid genocida nad svojim narodom unistavanje prirode da bi napunili svoje dzepove,malo im bilo

Name

Fočak

08.06.2022 00:44

Ne znamo mi još Kineze

ODGOVORITE
Name

Novak

08.06.2022 04:13

U malim flašicama je otrov..

ODGOVORITE
Name

Brzi

08.06.2022 04:57

Da uprostimo: vlada osniva "firmu" i "prodaje" je za 100.000 evra, a zatim za godinu dana KUPI to isto i plati tajkunu 10 MILIONA evra... Narod bleji, sve divno

ODGOVORITE
Name

NPS

08.06.2022 05:05

Vidi onog lopova pavlovića,pokro milione u nacionalnom parku pa će još više u bistrici,treba i luki sta dati

ODGOVORITE
Name

Nikolic

08.06.2022 08:18

Tako je

Name

Istina

08.06.2022 05:16

Ove ce istorija pqmtiti kao najvece pljackase svog naroda i drzave.Sramota i grehota!

ODGOVORITE
Name

Prica i rad

08.06.2022 05:39

Zakoni i zakloni ...

ODGOVORITE
Name

NATO taloznici

08.06.2022 06:09

I razvlacenja po vremenima ...

ODGOVORITE
Name

BOB ROCK

08.06.2022 06:11

Zar niste dosad skontali da se to vožd zajebava sa nama da kao nešto oni prave,doveli nekog Kineskog dječaka, obukli i kao investitor, došli su da im kapitalni projekat što oni finansiraju je vrtić

ODGOVORITE
Name

Mirko

08.06.2022 06:17

Čim je tu Đokić uključen to mora da je neka velika prevara, ne petlja se on sa sićom.....

ODGOVORITE
Name

Azija

08.06.2022 06:28

OHR, NATO prototypes ... BH Ravnoteza NATOu i OHRu za BH protektorat ...

ODGOVORITE
Name

Dejtonsko

08.06.2022 06:30

Azijski dio ... Kina i Rusija ...

ODGOVORITE
Name

Kina Njemacka Rusija

08.06.2022 06:30

Vrijeme je za Herceg Bosnu ... Hrvatski izbor ...

ODGOVORITE
Name

Atina

08.06.2022 06:32

Brez Kine ... Solc ne vazi ... OHR moze postojati samo sa Azijskim predstavnicima Rusijom i Kinom ... Inace je OHNR ---

ODGOVORITE
Name

Da li je

08.06.2022 06:33

OHR, OHR ili OHCR ... (Office for High Criminal Responsivity)

ODGOVORITE
Name

TV procesi

08.06.2022 06:34

Za OHCR nece vam se dvaput ponavljati, vasa TV ves masina ima eksere u medijskom bubnju, zato dolazite do cijepanja ili paralize, pozdravite dzukceve i lotrinjakove ostre dame ...

ODGOVORITE
Name

Jaaaaoooooo!

08.06.2022 06:35

Ministar energetike,sve nešto "MISLI",a ništa ne zna pouzdano,premijer,MASKOTA,pojma ni o čemu nema,Dodik,kao VELIKI STRUČNJAK,dugogodišnjeg iskustva u pljačkanju sve predvodi...Tu se ne zna ko pije,ali se zna ko plaća-naivni,glupi narod,kao i obično!Eeeejjjj,narode,šta si dozvolio,dobro da i postojimo.

ODGOVORITE
Name

Jbt

08.06.2022 06:50

Zasto pravosudje ne radi svoj posao?! Zasto tuzioci ne rade svoj posao?! Prvo njih treba pohapsiti.

ODGOVORITE
Name

Sagitarius

08.06.2022 09:06

Pa nemogu tužilaštvo i sudovi da normalno i objektivno rade i funkcionišu u državi koja je ogrezla u kriminalu i korupciji, to je valjda logično!?

Name

Sama drzava

08.06.2022 10:44

Se gradi i radi mimo svih zakona. U tome je svaki odgovor na sve.