Ovo ne zanima vlast: Hrvatska na korak od odlaganja radioaktivnog otpada na granici sa BiH

Jako zabrinjava ćutanje Predsjedništva BiH i Savjeta ministara BIH, iako su jako dobro plaćeni da štite interese ovog naroda.

Republika Srpska 02.06.2022 | 19:59
Ovo ne zanima vlast: Hrvatska na korak od odlaganja radioaktivnog otpada na granici sa BiH

Ni nakon 19 mjeseci od imenovanja Pravnog tima koji je zadužen za rješavanje problematike oko namjere Hrvatske da odlaže nuklearni otpad na lokalitetu Trgovska gora, na granici sa BIH, nema konkretnih informacija ni zvaničnih izvještaja o tome šta je tim koga je imenovao Savjet ministara uradio na zaštiti interesa građana BiH.

I dok nadležne institucije po ko zna koji put pokazuju svoju nebrigu, građani i aktivisti nastavljaju borbu i pokušavaju pronaći načine za spas zdravlja i opstanak hiljada građana u opštinama koje graniče sa Hrvatskom, a koje su direktno ugrožene odlaganjem nuklearnog otpada na Trgovskoj gori.

Jedan od njih je i pravnik iz Novog Grada Aleksandar Janković.

Kako ističe za BUKU Hrvatska je trenutno na samo pola koraka od zakonskog rješenja da otpad počne odlagati na Trgovinsku goru.

“Zadnja informacija je da je Fond za finasiranje razgradnje NE Krško načinio i posljednje formalno-pravne korake ka izgradnji Centra za zbrinjavanje RAO na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac na Trgovskoj gori. Ugovor je potpisan 19.05.2022. godine i sa dobavljačima su ugovorene  usluge izrade dokumentacije i provedba aktivnosti za ishođenje dozvola za izgradnju Centra za zbrinjavanje RAO, potom usluge mjerenja radioaktivnosti za definiranje nultog stanja na lokaciji Centra za zbrinjavanje RAO i na područu općine Dvor sa procjenom doze za pojedinca i usluga izrade projektne dokumentacije sigurnosnih analiza i Studije utjecaja na okoliš za potrebe uspostave Centra za zbrinjavanje RAO. Izabrani su I dobavljači su EKOENERG d.o.o. Zagreb, JADROVA A VYRADOVACIA SPOLOČNOST A.S  Bratislava i ENCONET d.o.o. Zagreb. Vrijednost ugovora 7.000.000,00 HRK.

Dakle, još Studija uticaja na okolinu i građevinska dozvola i radovi mogu da počnu “, priča za BUKU Janković koji se i ranije obraćao institucijama apelujući da se problem riješi, ali nikada nije dobio odgovor.

Kaže da je jako zabrinjavajuće ćutanje Predsjedništva BiH kao i Savjeta ministara BIH o ovom pitanju iako su jako dobro plaćeni da štite interese ovog naroda.

“Ekspertski tim koji je formirao Savjet ministara BiH još nešto i radi i ima određene aktivnosti, dok Pravni tim nije uradio ništa. Najavljivali su izradu pravne Strategije još za kraj marta, evo ga i kraj maja. Već i običan građanin ne može a da se ne pita da li se ovo dešava slučajno ili je plod nekog tajnog dogovora? Ako jeste, bar nam recite na vrijeme, da se spremamo za iseljavanje u druge dijelove BiH ili inostranstvo, daleko od ovog kraja kojemu se sprema nestanak”, kategoričan je Janković.

Komentar na trenutnu situaciju smo potražili i od  Maria Crnkovića iz Green Team-a iz Novog Grada koji nam kaže da su kroz istoriju života na pograničnom području nadživjeli carstva, osvajače, kojekakva ugnjetavanja, naučili su opstajati na granici, ali ovaj put život na granici donio im je novu prijetnju, još jednom nametnutu samo zato što žive ovdje gdje živimo.

"Mi nismo koristili električnu energiju iz nuklearne elektrane Krško, Hrvatska je tu energiju koristila za domaćinstva i privredu, zašto onda mi da ispaštamo posljedice i deponovanje tih radioaktivnih otpada uz rijeku Unu. Rijeka Una je jedan od najvrijednih prirodnih resursa Bosne i Hercegovine. Kao da to nije dovoljno, pa u granični pojas žele dopremiti i tzv. institucionalne otpade, koji su od običnog radioaktivnog gromobrana do medicinskog otpada iz čitave Hrvatske", kaže Crnković za BUKU

Dodaje da je Trgovska gora jedna od najtežih tema, gdje nerad političkih predstavnika građana direktno ugrožava živote građana, kako onih koji sada žive u sjeverozapadnom djelu BiH, tako i onih koji će tek biti rođeni.

"Radioaktivni i drugi opasni otpadi koje namjeravaju dopremiti u granični pojas, u kompleks napuštene kasarne udaljene svega udaljene 800 metara od rijeke Une, predstavljaju opasnost za regiju koja se može mjeriti u vijekovima, ukoliko već za mjernu jedinicu ne uzimamo živote svih nas", ističe Crnković.

Kaže da je nevjerovatna tromost i neodgovornost Bosne i Hercegovine u ovom slučaju.

"Građane u velikoj mjeri ne napušta osjećaj napuštenosti, jer se BiH ponaša kao nojevi iz starih crtanih filmova, kada noj zabije glavu u pijesak i čeka da opasnost prođe. Ova prijetnja neće proći tek tako, naprotiv, već nam je svakim danom nam je sve bliži neželjeni scenario. Pravni tim za godinu i po dana nije kreirao ni pravno mišljenje, kamo li pravnu strategiju odbrane Bosne i Hercegovine", kaže Crnković.

Dodaje da o preduzimanju konkretnih pravnih koraka iz ugla države u cilju odbrane života građana ne možemo ni pričati u ovom trenutku - što je krajnje jadno i razočaravajuće.

"Ekspertski tim nije imao niti jedan sastanak u 2022. godini. Definisan je dio istražnih radnji koje Bosna i Hercegovina treba realizovati u cilju jačanja stručne argumentacije, međutim u istraživanja se nije ni krenulo zbog navodnog nedostatka sredstava. Više puta smo imali priliku čuti da je dio sredstva već obezbjeđen, tako da ostaje nejasno - gdje je problem, zašto se već nije krenulo. Problematično je i to što sada definisanim istraživanjima, imamo potpuno zanemarene socijalne i ekonomske uticaje dvadesetogodišnje prijetnje koja već sada ima negativne posljedice", kaže naš sagovornik.

Dodaje da pored toga nedostaje analitički segment, šta bi u širem kontekstu značilo da se desi presedan deponovanja radioaktivnih i drugih opasnih otpada u graničnom pojasu, gdje se susjedna zemlja protivi tom naumu. "Riječ je o tome da u ovom trenu u svijetu radi preko 250 nuklearnih reaktora starijih od 30 godina, koji se približavaju kraju svog radnog vijeka. Ukoliko se desi kršenje međunarodnih konvencija, prava građana, nerad BH institucija praktično gledano može otvoriti vrata crnom scenariju na međunarodnom nivou, obzirom da uspostavljanje prakse 'radioaktivni otpad na granicu', ne donijeti glavobolju samo nama već i mogim drugim zemljama", ističe Crnković.

10 AKTIVNOSTI KOJE BIH JOŠ UVIJEK MOŽE PODUZETI

Na kraju navedimo i mogućnosti i alate koje BiH može iskoristiti kako bi se zaustavile aktivnosti Republike Hrvatske, a koje je naveo Aleksandar Janković.

To su:

1. Posebno tijelo ustanovljeno pod okriljem ESPOO Konvenicje je Komitet za implementaciju. Postupak pred Komitetom ne predstavlja vid rješavanja spora, već je uloga komiteta da asistira državama članicama u implementaciji obaveza koje su preuzele pristupanjem Konvenciji.

2. Svaka država članica može podnijeti pismenu pritužbu na postupanje druge članice Konvencije za koju smatra da se ne ponaša u skladu sa svojim obavezama. Pritužba se podnosi Sekretarijatu koji će o njoj obavijestiti državu članicu protiv koje je podneta a po prijemu odgovora, proslijediće pritužbu, odgovor i svu drugu prateću dokumentaciju Komitetu na razmatranje. Komitet svoj izvještaj podnosi Sastanku država članica koje odlučuju o merama koje treba preduzeti.

3. Iz raspoloživih činjenica proizilazi da Bosna i Hercegovina do sada nije primila službenu notifikaciju u skladu sa članom 3. ESPOO Konvencije oko Studije uticaja na okolinu samog odlagališta. Ipak, s obzirom na nedostatak tog formalnog obaveštenja,

Bosna i Hercegovina se može obratiti Hrvatskoj sa zahtjevom za konsultovanje o postojanju dovoljno značajnog prekograničnog uticaja, koji bi bio osnov za obavezu Hrvatske da se konsultuje sa Bosnom i Hercegovinom pri donošenju konačne odluke o lokaciji odlagališta.

Ukoliko strane dalje ne postignu dogovor o ovom pitanju, Bosna i Hercegovina se, prateći proceduru iz Priloga IV uz ESPOO Konvenciju može obratiti Istražnoj komisiji koja će ustanoviti da li relevanatan prekogranični uticaj postoji ili ne.

4. S obzirom da Bosna i Hercegovina smatra da Hrvatska krši svoje obaveze iz ove Konvencije, može se obratiti i Sekretarijatu Ekonomske komisije UN za Evropu sa pritužbom Komitetu za implementaciju.

5. Na raspolaganju su sve vrste diplomatskih puteva koji bi potencijalno stvorili pritisak na Republliku Hrvatsku da razmotri svoju odluku o postavljanju skladišta na lokaciju bivše kasarne Čerkezovac.

6. Bosna i Hercegovina se u okvirima Zajedničke konvencije o sigurnosti upravljanja istrošenim gorivom i o sigurnosti upravljanja radioaktivnim otpadom može obratiti diplomatskim kanalima IAEA, ili čak tražiti održavanje vanrednog sastanka država članica. IAEA i njena tijela su takođe adekvatniji forum u slučajevima neslaganja o primjerenosti i bezbjednosti izabaranog lokaliteta.

7. Bosna i Hercegovina je potpisala sa Evropskom Unijom Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju koji podrazumijeva razvoj političkog dijaloga i bliskih veza solidarnosti kao i politika saradnje u gotovo svim oblastima uključujući i životnu sredinu, čije očuvanje očigledno prestavlja važan deo sporazuma. Kako se ova saradnja smatra naročito značajnom u regionalnom kontekstu, jedan od puteva Bosne i Hercegovine može biti i obraćanje tijelima u okviru kojih se ovaj politički dijalog vodi, prije svega, Savjetu za stabilizaciju i pridruživanje.

8. Bosna i Hercegovina na kraju može uputiti Republici Hrvatskoj zahtjev za arbitražu ili rješavanje spora pred Međunarodnim sudom pravde, međutim, na Republici Hrvatskoj je da to prihvati ili ne, jer ne postoji ranije dati pristanak države na ovakav način rješavanja spora, koji je neophodan uslov za njegovo pokretanje. S druge strane, i samo upućivanje poziva za ovakav način rješavanja spora može predstavljati svojevrsan vid političkog pritiska na Republiku Hrvatsku.

9. Bosna i Hercegovina može i mora poznati Evropski parlament o nedobronamjernom ponašanju Republike Hrvatske kao članice Evropske unije. Kako smo saznali, evroparlametarci nisu obaviješteni o postojanju ovog problema i u nekoliko ličnih inicijativa su poslanici EP obavještavani o događanjima i  tražili su dodatne informacije.

10. Razmotriti mogućnost slanja zvanične ponude pomoći Republici Hrvatskoj u iznosu od 50-100 miliona evra radi izgradnje odlagališta na drugoj lokaciji ili radi reaktiviranja pregovora sa Republikom Slovenijom o smještaju hrvatskog dijela RAO iz Nuklearne elektrane Krško u mjestu Vrbine, u odlagalištu koje je Republika Slovenija već izgradila po svim standardima i nudila Republici Hrvatskoj smještaj njenog dijela otpada.

(Buka)

Komentari / 21

Ostavite komentar
Name

Meh

02.06.2022 18:12

Peljeski most je to ekspresno regulisao?!!!?!?!

ODGOVORITE
Name

Telepatija

02.06.2022 19:21

Jel' i kod Dodiga Milokrada proradio SKY?

Name

Borac

03.06.2022 05:01

Nemojte tako. Golicka i sulic obukli majicu,na kojoj je pusalo Stop. Bar se tako hvale,to je sve sta su uradili.

Name

Re

03.06.2022 11:59

Vitalni nacionalni interes ali čiji?????????

Name

Posmatrac

02.06.2022 18:20

Pa zar to nije ,,Srpski nacionalni interes",odlozite Hrvati sta god zelite,samo da je sto gore u BiH?Sa Hrvatima popustljivo,sa Bosnjacima zategnuto?

ODGOVORITE
Name

Kris

02.06.2022 20:42

Zrtvovat zdravlje i zivote naroda koji granici sa trgovinskom gorom a zbog interesnog prijateljstva Milokrada sa ustaskim cinovnikom Covicem je pravo unistenje vecinom srpskog naroda . Ali dobro je dok narod suti i dalje podrzavaju Milokrada koji vise nezna kud sa tolikim bogatstvom oplackanim od srpski gradana.

Name

XxL

02.06.2022 18:22

Mozda bi Predsjednistvo nesto i preduzelo ali bi Mile povukao nacionalni intetes...

ODGOVORITE
Name

Tatar

02.06.2022 18:29

Džaba se mi bunimo Ljudi su to davno naplatili

ODGOVORITE
Name

075

02.06.2022 18:33

Kao što je Pelješki most bio vitalni nacionalni interes Srba u BiH, Trgovska gora je vitalni nacionalni interes Bošnjaka u BiH!!

ODGOVORITE
Name

BOY

02.06.2022 18:42

Mile Ronhil ima preča posla. Sada smišlja šta da uradi da mu Putin nebi nacionalizovao nekretnine koje posjeduje vila u Sankt Peterzburu i stanovi u Moskvi, kao i prevačeni pokradeni milioni od naroda. Ne voli on Ruse a ni Rusiju a svjestan je da će biti samo tamo siguran zato je ovako nervozan.

ODGOVORITE
Name

Cezar

02.06.2022 18:54

Pelješki most vitalni nacionalni interes a Trgivska gora nije... Mislim da je sve jasno

ODGOVORITE
Name

Global zitizen

02.06.2022 18:56

Nece njemu zraciti u Sant Petersburgu

ODGOVORITE
Name

Odiseja 2022

02.06.2022 21:00

Nema tog mjesta na planeti gdje se moze sakriti tako velika lopovcina!

Name

miloš

02.06.2022 19:22

Treba biti pošten pa narodu reči da je sve ojo trgovskeGore urađeno napoakoOd početka je samo sebi za pravo uzela Srebrenka Golić da upućuje kojekave papire prema Hrvazskoj a to nije u domenu entiteta i nije imalo nikavu vrujednostDa se od samog početka tražilo da država BIH reaguje možda bi nešto i bilo drugačije.Guramo se tamo gdje nam nije mjesto i gdje nemamo nadležnosti uporno i na kraju kukamo kako nas nike ne razumije....Moramo prihvatiti da nismo država i da se neke stvari riješavaju oreko državnih organaZa BN znam da nečete objaviti jer ste i vi omađijani DRŽAVOM RS koja to nije....

ODGOVORITE
Name

Cinjenica

02.06.2022 19:40

Pustimo trice, Hrvatska je na korak od ukidanja basti, vocnjaka,...unistavanja autohtonih sorti, ustvari zabrana kaznjivih zatvorom, koliko sledece godine u Hrvatskoj i citavoj nacistickoj EU zabranjeno ce biti posaditi bastu, sjeme ce se kriti kao drogu sto sad rasturaju, a u apotekama ce se prodavati samo Monsanto i Sygenta GMO sjemena i "zastitni" otrovi, istovremeno je i u Australiji isti Zakon u drugom citanju pred parlamentom, a u SAD-u vlasti daju subvencije i nagrade poljoprivrednicima da ne siju oranice...istovremeno se prica negativno i Rusiji i prijeti gladju zbog rata...ljudi otvorite oci, krenulo je sa certifikacijom sjemena, autohtonih, pa negativnom pricom o stetnosti autohtonih sorti koje prakticno nemaju stetocine i bolesti, da bi se stiglo do zabrane proizvodnje hrane, pa onda i nagradjivanja pustih oranica...pocnite se baviti ozbiljnim stvarima, na zapadu je vec katastrofa na pomolu i kasno je da se izbjegne, na zalost...otvorite oci...

ODGOVORITE
Name

bosanko

02.06.2022 19:54

Ma bravo susjedi a nek dodo i dalje blokira drzavu i njene institucije koje su jedine sposobne da se upuste u pravne zavrzlame sa drugim drzavama

ODGOVORITE
Name

BANJA LUKA

02.06.2022 20:36

DOBRO JUTRO, PA MILOKRAD DODIG JE VEĆ RANIJE SVE POTPISAO I AMINOVAO.... KADA JE NEKO ČUO DA SE TAJ BANDIT SUPROTSAVIO NESTANKU SRPSKOG NARODA. JEB. O GA VUČIĆ I NJEGOVA DEMAGOGIJA I ZAŠTITA, PA IMAJU ZAJEDNIČKE POSLOVNE INTERESE....!!!

ODGOVORITE
Name

Legitimini predstavnik

03.06.2022 07:07

Da nije bilo mosta na Peljašcu možda bi se nešto i napravilo. Ovako most je bio važniji od otpada. Dodik, Klošarac i ostali botovi su tako odlučili da bi udovoljili Čoviću a da bi z...... i muslimanima.

ODGOVORITE
Name

Otaharin

03.06.2022 09:09

A, koga briga! Sami su fotelje i pare bitne!oni će uteci, a mi ćemo nestati i ćao. Bolje ni ne zaslužujemo. Ćutimo i slezemi ramenima. Njima sve prodje. Nestajemo, narode. Jel vam zao, pokoljenja, makar?

ODGOVORITE
Name

Iskreno

03.06.2022 11:35

Ako im dozvole budu kao što ih izdaje golićka kod nas, gotovi smo. Neko reče kako narod ćuti, a kome da se obrati????? Ko nije imao problema, taj pojma nema kako se boriti sa kriminalcima u vlasti za svoja prava.

ODGOVORITE
Name

dudek

05.06.2022 09:16

Sta im vredi Peljeski most kada su japanci ispustili radioaktivnu vodu u okean, nesto slicno sto odlazu blizu BiH granice.Hajmo u planine jer tamo nema zime.

ODGOVORITE