Ko to štedi u BiH, kada je sve više siromašnih i gladnih?

Prema podacima Centralne banke BiH ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka na kraju septembra ove godine iznosili su 14,5 milijardi maraka, što je do sada najviši zabilježeni nivo. Ko to štedi u BiH, jednoj od najsiromašnijih zemalja u Evropi?

Republika Srpska 30.10.2021 | 19:38
Ko to štedi u BiH, kada je sve više siromašnih i gladnih?

Depoziti stanovništva imaju najveće učešće u ukupnim depozitima kod komercijalnih banaka u BiH, preko 50%,i predstavljaju važnu osnovu finansiranja i funkcionisanja banaka, tvrdi guverner Centralne banke Senad Softić.

Ekonomisti smatraju da je rast depozita rezultat straha stanovništva, ali i investitora. Ekonomista Svetlana Cenić ističe da je loše što investitori ne ulažu novac u BiH, već štede, jer nemaju povjerenje u institucije.

Paradoks je da se u zemlji u kojoj žive siromašni građani, povećavaju depoziti u bankama. Pitali smo građane da li imaju štedne uloge u bankama ili tzv.kućni štek. Odgovori su mahom, da nemaju šta ni uštediti, jer su primanja minimalna, pa jedna krpe kraj s krajem.  

Pa odkud onda toliki novac kod banaka,ko štedi?
Evidentno je da raste raslojavanje građana, tvrdi ekonomsta Svetlana Cenić i dodaje da dok jedni štede, drugi se zadužuju da bi preživjeli.

Postoje i oni kojima crni dani, bar finansijski nikada neće doći, jer su ogroman novac izvukli iz BiH. Niko ne zna, koliko je novca na računima van BiH, a koliko je uloženo u nekretnine u inostrastvu.

Koliko ko ima novca u inostranstvu, ali i u BiH vjerovatno nikada nećemo saznati jer su to,po zakonu, povjerljivi podaci. Do njih se jedinio može doći na osnovu sudskog naloga, ali za tako nešto potrebno je pokrenuti istražne postupke za utvrđivanje porijekla novca i imovine. 

(BN)

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

Ovo je

30.10.2021 19:00

Ušteđevina sirotinje. Prave milijarde od guzonja su van BiH

ODGOVORITE
Name

O₂

30.10.2021 19:35

Странци у страним земљама морају плаћати чување пара у банкама, а овде не морају. Ето одговора. Осим тога, банке не наводе прецизно шта сматрају под "штедњом" или "депозитом". Сваки дан су правна лица дужна предати дневни пазар у банку. На крају мјесеца они с тих рачуна исплаћују плате и трошкове пословања. Дај да погледамо "штедњу" и "депозите" у првој недјељи мјесеца. Е, ту нема никаквих милијарди, него промаја на рачунима, осим ових износа које сам навео на почетку. Сјетимо се само пропасти "Бобар банке" и колика су била потраживања повјерилаца. Све су то проточне паре, које неко у неком тренутку, обично на крају мјесеца, декларише као "штедњу" или "депозит", а не каже да ће у наредних неколико дана то нестати.

ODGOVORITE
Name

BOBA

31.10.2021 07:27

ŠTEDE ŠVERCERI, NAKUPCI, PREVARANTI, PIJAČARI NE PISMENI BOLESNI GRABLJIVCI NE IŽIVLJENI UMNO POREMEĆENI I SVI ONI KOJI SU OSJETILI ASVALT I GRAD.KAD PROGOVORE NOVAC I NEKRETNINE SU IM U GLAVI ILI U BANCI A ŠTO SU BOLESNI I UMNO I FIZIČKI NEMA VEZE.NE VIDE NIKOGA OKO SEBE. TO SU NOVOPEČENI ROK FELERI KOJI SU ZAUZELI SVAKU PORU OVOGA DRUŠTVA.PUNI SU ŠMINKE I PROMOCIJE.KAD HODAJU I PROGOVORE IZ NJIH IZBIJA PRIMITIVIZAM.SRETNO KO PREŽIVI.

ODGOVORITE
Name

Kako ko?

31.10.2021 08:34

Pa sirotinja i stedi. Za sveta i veka uvek je siromah stedeo.

ODGOVORITE