BiH privreda na koljenima: Drastičan pad BDP-a

Eskalacija pandemije virusa korona u prvoj polovini prošle godine veoma se negativno odrazila na privredna kretanja, što je dovelo do drastičnog pada bruto domaćeg proizvoda /BDP/ u BiH, navedeno je u Informaciji koju bi u utorak, 9. februara, trebalo da razmatra Zajednička komisije za ekonomske reforme i razvoj parlamenta BiH.

Bosna i Hercegovina 07.02.2021 | 15:00
BiH privreda na koljenima: Drastičan pad BDP-a

Preliminarni podaci Agencije za statistiku BiH ukazuju na to da je BiH u prvoj polovini prošle godine zabilježila pad BDP-a od 3,7 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, navedeno je u ovoj Informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja za januar-oktobar 2020. godine, koju je pripremila Direkcija za ekonomsko planiranje /DEP/.

Ovakav pad BDP-a bio je posljedica istovremenog pada kako domaće tako i izvozne tražnje što je uzrokovano eskalacijom globalne pandemije virusa korona.

Preliminarni podaci Evrostata ukazuju da je pad BDP-a u drugom kvartalu prošle godine na nivou EU iznosio oko 14 odsto u odnosu na isti kvartal prethodne godine.

Posmatrano po zemljama, registrovane stope pada BDP-a u pomenutom periodu iznosile su u Italiji 17,7 odsto, Hrvatskoj 15,1 odsto, Austriji 12,9 odsto, Sloveniji 12,9 odsto i Njamačkoj 11,3 odsto.

Preliminami podaci BHAS-a /statistika nacionalnih računa/ za drugi kvartal 2020. godine ukazuju na to da su se ova dešavanja u glavnim trgovinskim partnerima i uvođenje "lokdauna" izrazito negativno odrazila i na privredna kretanja u BiH.

Prema trenutno raspoloživim podacima BHAS-a, BiH je u drugom kvartalu prošle godine zabilježila pad BDP-a od 9,3 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, dok je pad na nivou prvog polugodišta iznosio 3,7 odsto, navodi se u Informaciji.

"Ako se ima u vidu da je BiH u spoljnotrgovinskom smislu gotovo u potpunosti orijentisana ka tržištima zemalja EU i regiona, ne iznenađuje činjenica da je ovaj segment privrede najžešće pogođen krizom koju je izazvala pandemija virusa korona", navodi se u Informaciji.

Prema podacima BHAS-a, BiH je u prvom polugodištu prošle godine zabilježila pad ukupnog izvoza /robe i usluge/ od oko 17,5 odsto u realnom smislu u odnosu na isti period prethodne godine, dok je pad uvoza iznosio 17 odsto.

Pad fizičkog obima industrijske proizvodnje, smanjenje zaposlenosti i plata, smanjen priliv doznaka građana iz inostranstva, slabija kreditna aktivnost i pad prometa u maloprodaji ukazuju na slabljenje raspoloživog dohotka građana u BiH, navedeno je u Informaciji DEP-a.

Istovremeno, u prvoj polovini prošle godine usljed oslabljenog raspoloživog dohotka građana i manjoj sklonosti za potrošnjom došlo je do pada privatne /domaćinstva/ potrošnje od četiri odsto u realnom smislu.

S druge strane, novonastale okolnosti usljed pandemije virusa korona zahtijevale su pojačan angažman institucija u BiH kroz povećanje izdataka za zaštitu javnog zdravstva i saniranje ekonomskih posljedica krize što je dovelo do povećanja javne potrošnje od oko 0,5 odsto.

U DEP-u smatraju da ovo povećanje nije ni izbliza dovoljno da bi se iskompenzirali gubici nastali u okviru privatne potrošnje, tako da je pad finalne potrošnje u BiH u prvom polugodištu 2020. godine iznosio 3,1 odsto, što je praktično značilo i pad BDP-a, s obzirom da finalna potrošnja ima zastupljenost sa oko 90 odsto u strukturi BDP-a.

Prema Informaciji, investicije u strukturi BDP-a imaju nešto niži nivo zastupljenosti od oko 18 odsto, što je prilično skromno za zemlju koja teži višem stadijumu ekonomskog razvoja kakva je BiH.

Кonstatovano je da su novonastale okolnosti usljed izbijanja globalne pandemije virusa korona koje karakteriše neizvjesnost tržišta, peimistična očekivanja i limitirani izvori finansiranja rezultovale smanjenjem bruto investicija od oko 14 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

U nedostatku podataka iz nacionalnih računa a na bazi kratkoročnih statističkih podataka za BiH vrlo je teško procijeniti kretanje BDP-a u trećem kvartalu prošle godine.

Međutim, podaci Evrostata ukazuju da je u zemljama EU tokom trećeg kvartala došlo do, uslovno rečeno, blage stabilizacije ekonomskih prilika, odnosno pad privredne aktivnosti je bio blaži u poređenju sa prethodnim kvartalom, jer je nakon dvocifrenih stopa pada BDP-a u drugom kvartalu, u trećem kvartalu prošle godine, u odnosu na isti period prethodne godine na nivou EU, registrovan pad BDP-a od 4,3 odsto.

Ako se imaju u vidu ova kretanja u glavnim trgovinskim partnerima i karatkoročni statistički pokazatelji, može se procijeniti da su slični trendovi zabilježeni i u BiH, jer prema trenutno raspoloživim podacima čini se da su negativni trendovi iz prve polovine godine uglavnom nastavljeni i u trećem kvartalu, kao i u oktobru, ali u nešto blažem obliku, navodi se u Informaciji.

Navedeno je da je fizički obim industrijske proizvodnje za period januar-oktobar prošle godine smanjen za 7,5 odsto, dok je pad proizvodnje u okviru prerađivačke industrije iznosio 9,5 odsto. 

(Srna)

Komentari / 18

Ostavite komentar
Name

Dusan

07.02.2021 14:15

Koja privreda? Dali mi uopste imamo privredu? To je glavno pitanje, a onda se dalje moze donositi zakljucci!

ODGOVORITE
Name

Borac

07.02.2021 14:35

Sada ce dispecer kazati da to nije istina.

Name

Djoks

07.02.2021 15:01

Kladionice, kockarnice, kafici..to su privredni subjekti koji su nosioci privrednog zivota u ovoj zemlji.. A da..umalo zaboravih..smrkaonice

Name

Mojmilo

07.02.2021 15:19

Mi nemamo privredu .Sve je to trange frange tender privreda Ali i sami podaci kojim vlasti baratju nisu tacni nisu tacni Naprimer BDP po glavi stanovnika vodi se da BIH ima 3,5 miliona stanvnika a svi koji se iole razumiju u demografiju znaju da je broj stanovnika BIH maksimalno 2,6 miliona Tako da ako je istinin ovaj BDP koji vlasti saopstavaju u sta sumnjam on bi bio mnogo veci po glavi stanovnika nego sto se prikazuje Isto naprimer broj zaposlenih u RS vlast sopstava da je taj broj 275 000 ali pravi broj je 240 000 ......80 000 ljudi radi u javnom sektoru a 160 000 u privtanim firmama od toga 80% su usluzne djelatnosti trgovine,apoteke,frizerski saloni,advokatske kancelarije i slicno .Dakle nema proizvodnje i stvaranja vrednosti

Name

075

07.02.2021 16:43

2,4milijuna u BiH total, od toga 850.000 penzionera, 450.000 besposlenih, 400.000 uhljeba, 450.000 vrtići, škole i fakulteti i 350.000 robova kod robovlasnika u tzv realnom sektoru, recept za propast!!

Name

Uhh

07.02.2021 19:22

Sta nam uradi dispecer i zora.

Name

Hmm

07.02.2021 14:16

Kako kada ka'e Mile da so u suficitu... Mozda gleda po svojoj kucnoj situaciji ??

ODGOVORITE
Name

Sana

07.02.2021 14:28

Stvarno sramota. Dok citav svjet biljezi visok rast i zivi u izobilju kod nas sve propada. Sigurno su nasi politicari krivi.

ODGOVORITE
Name

Anonymus

07.02.2021 14:57

Ko da je nekad i bila na nogama, od rata na ovamo privreda je na koljenima.

ODGOVORITE
Name

Zizi

07.02.2021 15:23

Vazno je da ste vi obilazili. Besplatan prevoz i krkanje. Narod to placa. Sto se vi nebi brinuli o narodu. Zalite vi ovaj napaceni narod.

ODGOVORITE
Name

TEŠKO NAMA

07.02.2021 15:54

HA HA.... NIJE MOGLA PASTI KAD JE NISMO NI IMALI. MOŽE LI ČOVJEK PASTI KAD LEŽI NEPOMIČAN. TO SU NAŠI STRUČNJACI OPLJAČKALI I UNIŠTILI NA VRIJEME.

ODGOVORITE
Name

3509

07.02.2021 16:00

Razvijenim zemljama zapada a prije svega MMF-u da se mjera stanja ekonomije zemlje mjeri isključivo sa BDP. Bruto društveni proizvod, a pogotovo rast BDP ne mora biti pouzdan pokazatelj trenutnog stanja ekonomije. Komperativno posmatranje rasta društvenog ne daje sliku o strukturi ekonomskih parametar vrijednosti. Mnago veći rast BDP nerazvijenih zemalja u odnosu na razvijene zemlje ne znači da je nerazvijena zemlja ekonomski uspješnija od razvijene u nekom posmatranom periodu. Pravi pokazatelj uspješnosti je nacionalni dohodak ili novostvorena vrijednost. Rast društvenog proizvoda je zadovoljavajući pokazatelj efikasnosti sam u slučaju kad se porede zemlje istog polasnog stepena razvoja i sa istom privrednom strukturom. Poređenje na osnovu stope rasta BDP je situacija kao kad bi uspješnost preduzeća poredili na osnovu rasta ukupnog prihoda.

ODGOVORITE
Name

Cccc

07.02.2021 16:04

Svi budzeti rep, opstina javmnih preduzeca idu ka par firmi. Nagradno pitanje Kojih i cijih?

ODGOVORITE
Name

Nenad

07.02.2021 16:09

Kako onda Špirić kupi stan u Beču ako je privreda na koljenima? Od knjiliga, jel??

ODGOVORITE
Name

Re

07.02.2021 18:22

A kako luka kupi stanove po Bg i kako napravi hacijende? Novca ima al je to kod sektaski lopova.

Name

Zorka ministarka

07.02.2021 16:42

To se nas ne tiče, mi smo stabilni...

ODGOVORITE
Name

Zoka

07.02.2021 17:11

Nema diaspore nema para. Budimo iskreno da nema protjeranih koji dodju svako ljeto mi bi bankrotirali odavno.

ODGOVORITE
Name

Objektivno

07.02.2021 17:49

Glavna privreda je već 20 godina dijaspora.Mogu početi zaboravljati na te pare,stari bolesni i ne dolaze a mlade Bi H i ne zanima.

ODGOVORITE