Manjak stručnjaka, višak administracije u javnom sektoru

Svi nivoi vlasti u BiH godinama imaju ozbiljan manjak stručnih kadrova u javnim službama, a nedostaju informatičari, sudije, tužioci, bezbjednjaci, zdravstveni radnici i brojne druge oblasti.

Bosna i Hercegovina 27.07.2020 | 07:22
Manjak stručnjaka, višak administracije u javnom sektoru

S druge, pak, strane, u gotovo svim javnim službama prevelik je broj opšte administracije, odnosno ljudi bez stručnih kvalifikacija u potrebnim oblastima. 

U pregledu dokumenata i izvještaja koji se bave BiH nalazi se više stotina upozorenja ili nalaza u kojima se ističe da su brojne agencije i stručne službe nedovoljno popunjene kadrovima za koje su potrebne kvalifikacije kojih nema dovoljno na tržištu rada.

O ovom upozoravaju i izvještaji EU, Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju, Stejt departmenta, Svjetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda i brojnih drugih organizacija. 

Samo u Analitičkom izvještaju EU za BiH nedostatak kadrova ili nedovoljna popunjenost instititucija spominje se više od 50 puta.

Primjera radi, nedostatak stručnih kadrova EU stručnjaci su uočili u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, Državnoj agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA), Agenciji za statistiku, Kancelariji ombudsmana, Službi za poslove sa strancima i u brojnim drugim agencijama i institucijama.

"Služba za poslove s strancima je nadležna za menadžment migracija u zoni granice, a na osnovu zvaničnih podataka značajan je manjak osoblja za 22 odsto i neadekvatno je opremljena. Sektor za imigracije takođe ima manjak zaposlenih", kažu oni. 

Manjak osoblja u ključnim oblastima, poput pranja novca, kako kažu u izvještaju, dovodi do značajnih izazova u funkcionisanju institucija.

"Osposobljenost da se istražuju krivična djela iz oblasti ekonomije, finansija i javnih nabavki trebalo bi da bude značajno povećana povećanjem broja zaposlenih, nabavkom opreme i većim stepenom autonomije", naglašeno je. 

U Svjetskoj banci, na primjer, upozoravaju i na problem manjka zdravstvenog osoblja. Ovaj problem se, kako ističu, značajno pokazao i u krizi korona virusa u BiH. 

"Koliko god je važno suzbiti kratkoročne posljedice krize, važno je obratiti pažnju na manjak zaposlenih, ali i konstantno smanjivanje ljudskog kapitala", upozorili su u Svjetskoj banci.

U najnovijem izvještaju Stejt departmenta, na primjer, upozoravaju na manjak osoblja u oblasti bezbjednosti i borbe protiv terorizma. 

"Nema političke volje da se poveća broj pripadnika u Antiterorističkoj jedinici SIPA, uprkos nacrtu zakona koji u državnom parlamentu stoji od 2017. godine", kažu u Stejt departmentu. 

I u nedavno usvojenoj Okvirnoj strategiji za reformu javne uprave BiH je na mnogo mjesta spomenut nedostatak stručnih kadrova, ali je indirektno naznačeno i da postoji višak kadrova u mnogim oblastima koje ne zahtijevaju posebne kvalifikacije. 

Ratko Kovačević, portparol UIO BiH, za "Nezavisne" kaže da su u toj instituciji zaposlena 2.443 službenika, a da je predviđeno 2.879.  "Imamo značajno manje zaposlenih u odnosu na broj sistematizovanih radnih mjesta, ali radimo sve što je u našoj mogućnosti da se svi poslovni procesi odvijaju potpuno nesmetano. Manjak zaposlenih je i u Sjedištu UIO, ali i po regionalnim centrima u operativi", kaže Kovačević.

Ističe da ne samo UIO, već sve javne institucije imaju probleme da nađu stručnjake iz oblasti informacionih tehnologija, a kao razlog vidi male plate.

"Oblast indirektnih poreza je zaista široka, porez na dodanu vrijednost, akcize, carine, putarine. Potrebno je da se sve slobodne pozicije popune u UIO i nakon toga da se ti kadrovi dobro stručno usavrše", naglasio je on. Posebno je upozorio što je više od 50 posto zaposlenih u toj instituciji ima između 51 i 60 godinu.

"To je izrazito negativna starosna struktura, a u narednih pet godina više od 15 odsto od ukupno zaposlena 2.443 službenika ispuniće uslove za penziju", rekao je on i upozorio da ovakvo stanje zahtijeva ozbiljno bavljenje ovom problematikom u cilju blagovremenog obezbjeđivanja stručnih kadrova.

(Nezavisne)

Komentari / 9

Ostavite komentar
Name

Nostromo

27.07.2020 05:33

Taj visak su sve rudonjini glasaci.oni ga drze na vlasti.kupe rudonjine mrvice uzivaju,nista ne rade imaju regres,13 plate,zimnice itd.rudonja zaduzuje kod mmf ,pola podijeli njima pola ukrade sebi a mi borci skapajemo i gledamo kako propada ono sto smo krvlju stvarali a burle nam se smije u facu i glumi patriotu.

ODGOVORITE
Name

Realno

27.07.2020 07:02

Ovo je sve vec propalo. U svakom smislu.

Name

Rum plocica

27.07.2020 08:27

Svaki dan gledam i posmaram neradnike,prodavace magle kada bih znali sta rade po istitucijama 50 posto nema sta raditi..samo su na platnoj listi..sami uhljebi..veze o poslu nemaju

Name

Qx

27.07.2020 06:00

TO JE RAZLOG STRANACKOG ZAPOSLJAVANJA OD 1995 GODINE OD KAD JE VAZNO IMATI STRANACKU KNJIZICU A NE ZNANJE.MLADI SU PRESTALI DA SE USAVRSAVAJU ZA STRUCNA ZVANJA.,JER U PRAKSI TESKO SU MOGLI DOBITI POSAO AKO NISU PARTIJSKI POSLUSNICI.SA DIPLOMAMA VISOKE STRUCNE SPREME BILI SU PRINUDJENI DA ODU U INOSTRANSTVO TAMO SU NASLI POSAO BEZ PROBLEMA.SAD STIZE NEZNANJE NA NAPLATU.

ODGOVORITE
Name

Cica

27.07.2020 07:12

Sve je to prepisano iz Srbije, ona je puna takvih ,,stručnjaka,,..

ODGOVORITE
Name

HOBOTNICE

27.07.2020 07:24

NORMALNO.VLAST POSTSVLJALA STRANACKE POSLUSNE I NERTRUCNE VOLOVE. IZVINJAVAM SE...LOPOVE.

ODGOVORITE
Name

bubuleja

27.07.2020 08:33

ja sa zavrsenim zanatom glavni u elektroprivredi rs, upravljam, a vi sa drzavnim fakultetima cekajte da vas luka pozove..............

Name

Re

27.07.2020 20:55

To bubuleja, i ja za male pare kupijo onaj fakultet, a babo mi u partiji prvi do prvog, pa mi nasao posao direktora, a ne znam ni sta treba da radim. Odem do posla svaki drugi dan oko jedan, prije kafe u gradu, ustinem onu seljancuru sto mi je sekretarica, potpisem sto gazda kaze i dobijem 5.400KM za to. Dobro mi je, a ovi sto su ucili za diplomu, neka idu u njemacku ili da rade za 600KM i sute, dok im nisam poslao lukaceve pse da ih izujedaju.

Name

Ee

27.07.2020 10:07

To je glasackaaa masinerijaaaa!! Zbog glasacke masinerije mnogi radnici su ostajali bez posla!i tako sad je ostala samo glasacka masinerijaa u javnim preduzecima institucijama sve na drzavnim jaslama partijsko tajkunska hobotnica haraaa!!!

ODGOVORITE