Rok za plaćanje PDV-a ostaje do 10. u mjesecu

Iako privrednici, poslovna zajednica, ali i neki parlamentarci traže da se plaćanje poreza na dodatnu vrijednost s desetog u mjesecu pomjeri na kraj mjeseca, u Vijeću ministara BiH nema spremnosti ni da se razgovara o takvoj mogućnosti. Teško da će do kraja godine doći i do izmjena Zakona o PDV-u.

Bosna i Hercegovina 10.05.2020 | 21:50
Rok za plaćanje PDV-a ostaje do 10. u mjesecu

Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara, smatra da u ovom trenutku izmjene Zakona o PDV-u ne djeluju realno.

"Ti prijedlozi su dolazili sa mnogih strana, ali ću podsjetiti javnost da smo na početku ove godine razgovarali o mogućnosti pomjeranja plaćanja PDV-a. Tada smo rekli da to nije moguće jednokratno uraditi i to u trenucima kada smo procjenjivali da će rast BDP-a u BiH biti značajan. Svi makroekonomski pokazatelji u tom trenutku bili su jako dobri, ali smo rekli da to za sve nivoe vlasti nije prihvatljivo i da bi izazvalo preveliki šok. Nerealno je procjenjivati da se to može napraviti u trenutku kada svi budžeti imaju potrebu za dodatnim sredstvima, prije svega zbog zdravstvenog sektora, ali i pomoći privrednim subjektima. S druge strane, susreću se s gubicima od indirektnih poreza i još im pomjerite plaćanje PDV-a... Lično mislim da u ovom trenutku budžeti to ne bi uspjeli da izdrže", kaže Tegeltija.

On kaže da je za izmjene Zakona o PDV-u potrebna saglasnost svih ministara finansija, entitetskih i Vijeća ministara, i da niko od njih u ovom trenutku nije iskazao spremnost da se donosi odluka o pomjeranju plaćanja PDV-a. Smatra da u ovom trenutku nije realno razgovarati ni o promjeni PDV stope.

"Nadam se da ćemo u drugoj polovini godine stabilizovati situaciju i da ćemo tada moći ući u priču koja se zove zakonodavne promjene. Ali, ako se i stvore ti uslovi, mislim da ćemo voditi dosta polemika o stopi PDV-a. Smatram da u ovom trenutku nije realno da ćemo u ovoj godini imati izmjenu Zakona o PDV-u, koja bi podrazumijevala promjenu stope", ističe Tegeltija.

Mirsad Isaković, finansijski stručnjak i profesor na Ekonomskom fakultetu u Zenici, za "Nezavisne" ističe da je prije pandemije privreda tražila da se pomjeri plaćanje PDV-a na kraj mjeseca.

"To su čak tražili i u prošlom mandatu parlamenta BiH. Tražili su da se PDV naplaćuje ili na kraju mjeseca, ili po naplati fakture. U parlamentu su neki poslanici čak predlagali da to bude na kraju mjeseca bez obzira na naplatu, jer bi oko 30 dana iz tih sredstava bila finansirana privreda i time bi se BiH uskladila s EU", kazao je Isaković.

Ističe da je očito da država unaprijed hoće pare, jer je u posljednje tri decenije uvijek bio nedostatak sredstava u budžetima i uvijek su se koplja lomila na privredi.

"Smatram da je pomjeranje plaćanja PDV-a svakako trebalo da bude u programu mjera zbog pandemije kako bi privrednici imali olakšice. Bilo bi sasvim logično da država pusti privredi da se oporavi na taj način, da joj da jedna širina u sredstvima koje privreda zaradi", dodaje Isaković i naglašava da je to samo jedno od mogućih rješenja.

Ističe da je dosta razgovora bilo i o uvođenju diferencirane stope.

"Sada u ovim okolnostima vidimo da su osnovne životne namirnice, lijekovi i dječja hrana poskupjeli, a potrebno je da se smanji cijena jer je kupovna moć uništena. Te mjere bi sada dale pravi efekat", objašnjava Isaković te prognozira da će država ispaštati prije ili kasnije to što sada ne želi da odgodi plaćanje PDV-a ili smanji stopu PDV-a, jer neće imati prihode na jedinstvenom računu onako kako se nada.

Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, kazao je za "Nezavisne" da je ovo udruženje Vladi FBiH uputilo inicijativu da se pomjeri plaćanje PDV-a za kraj mjeseca, a onda je federalna vlada istu inicijativu uputila Vijeću ministara.

"To mora prvo proći Upravni odbor UIO, pa tek onda doći na Vijeće ministara, a UIO to nije ni razmatrala. Vjekoslav Bevanda, predsjedavajući UO UIO, javno je rekao da je to neprihvatljivo, i da nikada nije ni stavljeno na dnevni red", kazao je Smailbegović.

Dodaje da bi to bila velika pomoć privredi jer bi se na FBiH odnosilo oko 150 miliona KM koje bi privreda imala na raspolaganju u tih 20 dana.

"To bi umnogome pomoglo poslovnoj zajednici u momentu kada se firme bore sa likvidnošću i padom prometa", rekao je Smailbegović.

Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, za "Nezavisne" je rekao da je dobro došla svaka marka koja bi bar privremeno ostala u džepovima poslodavaca.

"Sigurni smo da gospodin Tegeltija zna koji su mogući izvori finansiranja i mislim da ovdje nije samo u pitanju dobra volja, nego da li ima novca, s obzirom na to da bi za tu operaciju u budžetu, kako FBiH i RS, tako i institucija BiH, nedostajalo 240 miliona KM. Takva operacija je moguća ukoliko su institucije sposobne da obezbijede taj novac", rekao je Trivić.

(Nezavisne)

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

XxX

10.05.2020 20:39

rok za placanje pdv-a treba biti do 30. u mjesecu u kojem je izvrsena naplata usluge.. Jedino to je logicno i normalno..ovako svi samo kreditiramo UIO..

ODGOVORITE
Name

Reket

10.05.2020 20:41

Reket se uvijek uzima unapred. To sa zeljom da se privreda ojaca nema veze. Njima trebaju finansijeri, ali pod njihovim uslovima. Krivicu za to djelimicno snose i sami privrednici.

ODGOVORITE
Name

Skeptik

10.05.2020 21:38

Ha ha ha ha....samo budale su se nadale pomoći od države ha ha ha ha

ODGOVORITE
Name

Dragan

10.05.2020 22:17

Ako iko unisti budzet BiH to ce biti ovaj pacijent, unistio je sve ijednu banku U RS pa ce i vas

ODGOVORITE
Name

Apolo 11

11.05.2020 04:16

Nemamo mi poreznu upravu nego harač aga otima od naroda.

ODGOVORITE
Name

Hazim

11.05.2020 06:18

Plaćanje pdv samo po naplati fakture. Jer po ovom načinu kupac automatski povlači pdv a plaća kad mu odgovara. Treba uvesti ko u svim zapadnim zemljama plaćanje pdv privrednim subjektima tek po naplati fakture od kupaca

ODGOVORITE