Ne postoji brzo rješenje za kosovsko pitanje

Ambasador Rusije u Srbijii Aleksandar Bocan-Harčenko kaže da ne veruje da postoji brzo rešenje za kosovsko pitanje.

Svijet 03.02.2020 | 07:15
Ne postoji brzo rješenje za kosovsko pitanje

"Osim ako se ne radi o nametanju onog koje nije prihvatljivo za Beograd, poput priznanja nezavisnosti Kosova", kaže Bocan-Harčenko.

"Zabrinjava želja za brzim rešenjem. To liči na uspostavljanje famoznih vremenskih okvira koji su bili razlog za to što prethodni razgovori o Kosovu nisu bili uspešni. Mislim na Ahtisarijeve pregovore i razgovore trojke", rekao je Bocan-Harčenko za "Blic", upitan kako gleda na nastojanje SAD da u kratkom roku reši pitanje odnosa Beograda i Prištine.

On je naglasio da je Rusija uvek bila za nastavak razgovora i da, "ako bismo imali više vremena, došlo bi do osetnog napretka i kompromisa".

Bocan-Harčenko je ponovio da je neophodno da se hitno ispuni zahtev Beograda da se ukinu takse Prištine na robu iz centralne Srbije.

Na konstataciju da iz SAD stižu zahtevi da Srbija u tom slučaju mora da prestane sa loboranjem protiv nezavisnosti Kosova, dok predsednik Srbije Aleksandar Vučić uzvraća da između ta dva poteza ne može da se stavi znak jednakosti, Bocan-Harčenko ocenjuje da stav Vučića "potpuno odgovara međunarodnom pravu".

"Ne postoje nikakve veze između ta dva pitanja. Samostalne, suverene zemlje povlače priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, razumejući da Kosovo nije država, da to kršenje međunarodnog prava ima posledice ne samo po region već i po oštru međunarodnu situaciju, pa i po njih same. I ovaj proces odgovara Rezoluciji 1244", navodi ambasador.

On dodaje da će se Moskva uključiti u pregovore ako je Beograd pozove, ali da "dogovor ne dolazi u obzir bez Rusije i odobrenja Saveta bezbednosti".

"A sve dok nema kompromisa, Rezolucija 1244 je tu. Dejton je, recimo, rezultat razgovora. Dugotrajnih, intenzivnih i tihih. Zato i kažem da je van realnosti da se dođe do brzog rešenja za Kosovo", poručuje ruski ambasador.

Na pitanje da se mogu čuti kritike da Rusija ne želi rešenje, ne bi li kroz Srbiju zadržala svoj uticaj na region, Bocan-Harčenko odgovara da to nije tačno i naglašava da je interes njegove zemlje "uvek bio i ostao nastavak, u ovom slučaju, obnavljanje razgovora".

On dodaje da celokupni razgovori moraju da budu vraćeni na temelj Rezolucije 1244.

Upitan kako gleda na to što je deo rešenja i infrastrukturno povezivanje Beograda i Prištine, uspostavljanje avionske linije i pruge, a ruske železnice su aktivne u Srbiji, Bocan-Harčenko kaže da to odgovara regionu, a da je teško zamisliti da će preko noći biti letova.

U svakom slučaju, ocenjuje, svaki korak ka tom pravcu je dobar.

"Mi smo predlagali više puta da pokušamo da uspostavimo veze na terenu, jer će ovo biti bolje za ljude, za privredu, trgovinsku razmenu. Doprinosi uspostavljanju poverenja, a to je prvi korak ka nastavku razgovora i kompromisa. Međutim, teško je razumeti to da uz ogromne napore u cilju uspostavljanja letova, ignoriše se trgovina, koja je još vaznija. Onda verovatano prevladaju politička razmišljanja", smatra ruski ambasador.

(Tanjug)

 

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

guz

03.02.2020 07:03

Rusiji bi odgovaralo da to potraje 100 godina.

ODGOVORITE
Name

Neđo.3.1.2020

03.02.2020 09:42

guz-glup si,svibi rešavali na štetu srbije.Upravu je g Aleksandar,lupaš bezveze.Štabi trebali da poklonimo šiptarima Kosovo,nelupaj gluosti.

Name

Fed

03.02.2020 07:17

Ne spominje Krim ovaj pravedni i pravdoljubivi iz pravedne zemlje Rusije

ODGOVORITE
Name

Maxo

03.02.2020 07:35

Kosovsko pitanje je još 1999. godine riješio pokojni "Sloba", jer da nije bilo takve ideje Kosovo bi i dalje bilo u Republici Srbiji na žalost.

ODGOVORITE
Name

Re Maxo

03.02.2020 08:08

Da je pitanje Kosova riješeno za vrijeme Miloševića zbog čega Ameri pritiskaju Srbiju da prizna Kosovo? Prema tome pitanje Kosova nije riješeno i može se riješiti na međunarodnoj konferenciji onako kao u Dejtonu. Što se tiče Krima istorijski gledano Krim je uvijek bio ruski, a za vrijeme Sovjetskog Saveza je poklonjen Ukrajini u cilju bratstva i jedinstva. Pošto su se Ukrajinci okrenuli zapadu logično je da ostanu bez Krima ali i istočnog dijela koji je 80% pod kontrolom Rusa, a i Ukrajinci istočni su bliži Rusima. Problem su ovi što su promijenili pravoslavnu vjeru i ušli u uniju sa papom. I jeste Rusija pravedna i poštenija od mnogih zapadnih zemalja.

Name

Re Re Maxo

03.02.2020 09:00

Ala ti valjas gluposti ni pas s maslom nebi mogao da pojede.

Name

Re

03.02.2020 08:59

Ne mijenjaj ništa dok se Srbija ne isprazni i narod ne ode na mrski zapad zbog interesa Rusije ...

ODGOVORITE