Lijek "Ranitidin" povučen sa tržišta

Sve serije lijeka "Ranitidin" preventivno se povlači sa tržišta u cilju zaštite javnog zdravlja, odlučila je kompanija "Hemofarm".

Bosna i Hercegovina 30.09.2019 | 17:06
Lijek "Ranitidin" povučen sa tržišta
"Iz predostrožnosti, a u cilju zaštite javnog zdravlja stanovništva, kompanija Hemofarm A. D. donijela je odluku o dobrovoljnom, preventivnom povlačenju svih serija lijeka 'ranitidin' sa tržišta", navodi se u saopštenju kompanije "Hemofarm" u kome se dodaje i da im je, kao odgovornoj kompaniji, bezbjednost pacijenta na prvom mjestu.

Kako se objašnjava u saopštenju kompanije "Hemofarm", lijek Ranitidin sadrži aktivnu supstancu ranitidin-hidrohlorid, a prema upozorenju Evropske agencije za lijekove, u pomenutoj aktivnoj supstanci detektovane su nečistoće pod nazivom N-nitrozodimetilamin (NDMA).

U dokumentu Evropske agencije za lijekove (EMA) izražena je sumnja u mogući štetan uticaj nađene količine nečistoće NDMA na ljudsko zdravlje, a što će naknadnim ispitivanjima biti potvrđeno ili opovrgnuto, dodaje se u saopštenju.

"Hemofarm" navodi i da će Evropska agencija za lijekove, u uskoj saradnji sa nacionalnim agencijama za lijekove, izvršiti provjeru svih gotovih lijekova koji u sebi sadrže aktivnu supstancu ranitidine-hidrohlorid različitih proizvođača.

"Kontrola je počela 12. septembra i sprovodi je Komitet za humane lijekove (CHMP) čiji će nalaz biti pravno obavezujući za sve zemlje EU, što će i kompanija 'Hemofarm', koja posluje u skladu sa evropskim principima, takođe poštovati", ističe se u saopštenju.

Lijek Ranitidin sadrži aktivnu supstancu ranitidin koja pripada grupi antagonista H2 receptora i namijenjen je liječenju određenih stanja i bolesti u kojima je pojačano lučenje želudačne kiseline. Koristi se i u liječenju čira na želucu, čira na dvanaestopalačnom crijevu, čira poslije operacije itd.

Za sve pacijente koji koriste Ranitidin, kompanija "Hemofarm" obezbijedila je odgovarajuću zamjenu lijekom Famotidin HF, koji se izdaje na ljekarski recept i pacijenti ga mogu naći u apotekama, zaključuje kompanija u saopštenju.

(Nezavisne)

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Poslednji kineski car

30.09.2019 15:32

I šta sada? Vuk pojeo magarca?! Šta sa ljudima koji su godinama pili ovaj lijek, ili Ranisal ili druge lijekove koji su isti, a imaju drugačiji ili sličan naziv, a taj lijek ima supstancu koja stvara kancer?! Bukvalno, farmaceutske kuće su svojim lijekovima "trovali" ljude kako bi im kasnije prodavali druge lijekove za hemoterapiju?! Ja to tako razumijem.

ODGOVORITE
Name

Re:

30.09.2019 20:44

Све компоненте се набављају у Њемачкој. Паметном доста.

Name

Jaffa

30.09.2019 16:20

Nema odgovornosti?

ODGOVORITE
Name

Osuda

30.09.2019 21:15

Šta je sa ostalim lijekovima ovog tipa, kao Ranital-Pliva, Ranibos-Bosnalijek, da li su i oni u istom rangu štetnosti? Činjenica je da je Ranitidin i Ranisan godinama na tržištu, da se koriste masovno godinama, da li će sad, kad je ovo sve objelodanjeno, iko preuzeti odgovornost ??? Ovo je velika bruka, sramota i za svaku osudu.

Name

re

01.10.2019 04:39

Jesu li ispitivali Ranibos na taj otrov?

Name

Regnum legis

30.09.2019 16:34

U RS je sve zatrovano...! Glavni i odgovorni za trenutno stanje su dvije osobe, jedan bahat i arogantan, drugi narcisoidan i sa govornom manom...!

ODGOVORITE
Name

kiseo želudac

01.10.2019 04:38

Šta kad zbog ovog moradnem prekinuti ranitidin? Šta dalje da pijem? Pantoprazol?

ODGOVORITE